Pénzszorogás: komoly tüneteket okozhat a pénzügyi jóllét hiánya
Ön mennyire retteg pénzügyi helyzete miatt?
Romboló gondolatok a pénz körül: az egészség és a pénzügyi jóllét szorosan összefüggenek, és gyakran mondják, hogy az egyik nem létezhet a másik nélkül.
De milyen konkrét hatással van a pénzügyi helyzetünk az egészségünkre, és hogyan lehet ezt a kapcsolatot pozitív irányba fordítani? Ebben a cikkben feltárjuk a pénz és az egészség közötti összefüggéseket.
Mi más állhat a háttérben, ha nem a stressz és a szorongás?
A pénzügyi nehézségek gyakran súlyos stresszt és szorongást okoznak. Az anyagi gondokkal való küzdelem hosszú távon kimerítheti az embert, és fizikai és mentális egészségügyi problémákhoz vezethet. A folyamatos stressz hormontermelési zavart okozhat, ami növeli a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a depresszió és az alvásproblémák kockázatát.
Ezt a fajta negatív jelenséget nevezi ma már a szaknyelv pénzszorogásnak. Sajnos még a mai napig sem a foglalkozunk mélyrehatóan ezzel a problémával, mégis ez az állapot az egészen enyhe tünetektől kezdve a komoly, már-már életveszélyes – például mély depressziós – tünetekkel járhat.
Mikor érzünk pénzszorongást?
A pénzügyi szorongás számos helyzetben és körülmények között előfordulhat, és fontos megjegyezni, hogy ez minden ember számára egyedi esetben jelentkezhet. Ám a legtöbb esetben közös, hogy a pénzszorongás egyik legjellemzőbb tünete az anyagiakkal kapcsolatos szégyenérzet.
Ezt akár egy mindennapi tevékenység során is érezhetjük, méghozzá a közösségi média oldalakon való tartalomfogyasztáskor. A szépen beállított képek láttán akarva-akaratlanul is összehasonlítjuk magunkat másokkal, ezzel szorongást vagy szégyenérzetet szülve magunkban.
De gyakori jelenség ez a negatív érzés akkor is, ha elégedetlenek vagyunk a jelenlegi jövedelmünkkel, esetleg munkahelyi problémák vagy egy nagy váratlan kiadás terhel minket. Mégis, amiért talán mindenki érez olykor-olykor anyagi hátterű szorongást, az a berögződött, negatív minta, amelyet a gyerekkorunk óta hordozunk magunkkal.
Ha jól vagyunk mentálisan, akkor a pénzügyeink is rendeződnek?
A mentális egészség és a pénzügyi intelligencia egyaránt kulcsfontosságú tényezők az anyagi jóllét elérésében. Az egyén képessége, hogy megértse és hatékonyan kezelje pénzügyeit, javíthatja a pénzügyi helyzetét, és ezzel együtt az egészségét is. Fontos, hogy ezt a negatív mintát átkeretezzük magunkban és egy új kontextust tulajdonítsunk a pénznek.
Az anyagi biztonság érzésével együtt jár a felelősség, a döntésképesség és az egészséges önbizalom érzése is, így mindenekelőtt az önbizalmunkon kell dolgoznunk. Ezt követően különböző gyakorlatokkal és feladatokkal keretezhető át a pénz fogalma. Ekkor megértjük, hogy a pénz egy eszköz önmagunk megvalósításához.
Hogyan váltunk gondolkodási keretet?
A legtöbb terápián is előjön egy gyakorlat, ami adott jelenségek, események átkeretezésekor használatos, hiszen bármely esemény jelentése számunkra az az érzékelésünk keretétől függ.
Próbáljuk ki a gyakorlatot, ha nem várt vagy negatív pénzügyi esemény ér minket. Egy papírra szedjük össze az alábbi kérdésekre tett válaszainkat, őszintén.
- Mi volt a jó nekem ebből?
- Milyen tanulságot tudok levonni ebből?
- Milyen jóra számíthatok ezután?
- Mik a további lehetőségeim?
- Miért lehetek hálás ebben a pillanatban?
Néhány gyakorlat elvégzése után megtapasztalhatjuk, hogy gondolataink a külső valóságban is meg fognak jelenni, hiszen a legtöbb esetben, ami számít, az érzékelés kerete.
Összegezve
- Az anyagi gondok hosszú távon kimeríthetik az embert.
- A pénzügyi helyzetünk hatással van az egészségünkre.
- A pénzszorongás számos helyzetben előfordulhat.
- Az anyagiakhoz kapcsolódó szégyenérzet gyakori tünet.
- Az egészség és pénzügyi intelligencia kulcsfontosságú tényezők az anyagi jóllét elérésében.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!