Ezeket látta már?

Ez az oka annak, hogy olyan kegyetlenül fáj az, ha papírral vágjuk el az ujjunkat

papír vég ujj fáj miért

Ha vágta már el papírral az ujját, tudja, milyen nagy fájdalommal jár.

Szinte mindannyian ismerjük azt a szúró, égető fájdalmat, amit egy egyszerű papírlap okozhat, amikor megvágjuk vele az ujjunkat. Ez a hétköznapi sérülés gyakran aránytalanul nagy fájdalmat okoz - vajon miért?

Érzékeny ujjak

A papírvágás leggyakrabban az ujjon történik, ami az emberi test egyik legérzékenyebb része. Az ujjak idegvégződései úgy vannak kialakítva, hogy érzékeljék a legkisebb érintéseket, nyomásváltozásokat, hőmérséklet-ingadozásokat és fájdalmat. Ennek következtében a legkisebb sérülés is intenzív fájdalmat okozhat ezen a területen. Dr. Gabriel Neal, a texasi A&M Egyetem családorvosi professzora kifejtette, hogy ezek az érzékeny ideghálózatok lehetővé teszik a legfinomabb feladatok végrehajtását, ugyanakkor fokozzák a fájdalomra való érzékenységet, ami miatt egy ilyen apró sérülés is nagyon fájdalmas lehet.

A papír, mint fűrész

Egy másik fontos tényező, ami miatt annyira fáj ilyenkor a vágás, az maga a papír textúrája. Bár szabad szemmel egy papírlap széle egyenesnek látszik, valójában szaggatott és recés, szinte olyan, mint egy fűrész. Ez a “fűrészél” nem egy egyenes metszést hoz létre a bőrben, hanem egy sor apró, kaotikus vágást. Ezek a mikroszkopikus, egyenetlen sérülések azt jelentik, hogy a seb széle nehezebben gyógyul, és jobban ki van téve az irritációnak.

Miért nincs varasodás?

Egy mélyebb vágás esetén a test természetes gyógyulási mechanizmusai gyorsan beindulnak: jön a jól ismert varasodás, mely védelmet is nyújt. Ezzel szemben a papírvágások nem mindig váltják ki ezt a folyamatot, hiszen nem elég mélyek ahhoz, hogy varasodás lépjen fel. A nyitott seb pedig folyamatosan irritálódik, és minden mozdulat, érintés, vagy nedvesség újra és újra fájdalmat vált ki.

Az ujjak nem pihennek

Az ujjak folyamatosan mozgásban vannak a mindennapi tevékenységek során, ezért ha itt vágjuk el magunkat, a seb állandóan feszülhet, nyomódhat, ami tovább fokozza a fájdalmat és megnehezíti a gyógyulást.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához