Ezeket látta már?

Gyakori tévhitek az őszülésről, melyeknek sokan bedőlnek

ősz hajszál őszülés oka tévhit

Vajon igaz az, ha kitépünk egy ősz hajszálat, akkor sokkal több nő vissza a helyén?

Ha esetleg épp most tépett ki egy bosszantó ősz hajszálakat, nem kell attól tartania, hogy azok bosszúból visszatérnek. Az hiedelem ugyanis, hogy egy ősz hajszál kihúzása 10 újabbat növeszt a helyére, egyszerűen nem igaz. Valójában a hajhagymák egészséges és természetes működése dönti el, hogy új hajszálak nőnek-e a helyén vagy sem.

"Egyetlen ősz hajszál kitépésével pontosan egy újabb ősz hajszálat kapunk a helyére, ugyanis tüszőnként csak egy hajszál képes nőni. A környező hajszálai nem fehérednek ki, nem őszülnek meg addig, amíg a saját tüsző pigmentsejtjei el nem pusztulnak - mutatott rá Dr. Shaskank Kraleti, a UAMS orvosa".

Dr. Kraleti elmagyarázza, hogy a haj akkor őszül vagy fehérül meg, amikor a hajszálat körülvevő tüszőben lévő pigmentsejtek elhalnak.

"Amikor kitépsz egy hajszálat, egy új nő a helyére, és mivel a pigmentsejtek már nem termelnek pigmentet, ez az új hajszál is fehér lesz."

Ez azt jelenti, hogy bátran kitéphetjük a nekünk nem tetsző ősz hajszálakat?

Dr. Kraleti nem javasolja a szőrszálak kitépését vagy kihúzását.

"Ha van egy ősz hajszál, amitől megszabadulnia, nagyon óvatosan vágja le. A tépkedés traumatizálhatja a szőrtüszőt, és bármelyik tüsző ismételt traumája fertőzést, hegképződést okozhat, vagy esetleg kopasz foltokhoz vezethet".

Miért őszül a haj?

Az ősz hajszálak a hajhagymák pigmenttermelő sejtjeinek csökkenése miatt veszítenek színükből, és ez a folyamat genetikailag meghatározott. A kitépett hajszálak helyén új hajszálak nőnek majd a természetes hajciklus során, de ezek is az eredeti pigmentcsökkenés miatt lehetnek ősz színűek.

A haj növekedése és egészsége számos tényezőtől függ, például az életkor, az életmód, az egészségi állapot és a genetika. Az őszülés természetes folyamat, és nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a kitépett hajszálak száma vagy módja befolyásolná az új hajszálak növekedését vagy színét.

Ha aggódunk a haj egészsége miatt vagy észrevesszük jelentős hajhullást vagy változásokat, érdemes konzultálni egy szakemberrel, például bőrgyógyásszal vagy hajszakértővel, akik segíthetnek megérteni a hajunk állapotát és szükség esetén kezeléseket vagy tanácsokat adhatnak a hajápoláshoz.

1. A kinőtt haj nem őszül

A pigment nélküli haj fehér, illetve szürke. Színét az a melanin nevű pigment határozza meg, ami a bőrszínünkért is felelős. A szakértők szerint azért kezd el őszülni a hajunk, mert az öregedés hatására kevesebb melaninhoz jut hozzá. Fontos megemlíteni, hogy a már kinőtt haj nem tud megőszülni, hanem attól lesz ősz a hajkoronánk, hogy ilyen árnyalatú hajszálak kezdenek el nőni.

2. A haj belülről is elszíneződhet

A szürke haj sejtjeiben hidrogén-peroxid halmozódhat fel, aminek hatására belülről elszíneződik. A hidrogén-peroxidot egy belsőleg ható természetes enzimnek, a kataláznak, kellene lebontania, azonban ha a szervezetünk nem termeli már, akkor a hidrogén-peroxid nem bomlik le a hajhagymánk körül, és a hajunk kifehéredik.

3. Az ősz haj másképp veszi fel a színt

Ha eddig festette a haját, a kora előrehaladtával valószínűleg egyre nehezebb lesz a megszokott színre befesteni, ugyanis az ősz hajszálak teljesen másképpen veszik fel a festéket. A legtöbb esetben változtatnunk kell az használt hajfesték árnyalatán annak érdekében, hogy ugyanolyan legyen a végeredmény, mint korábban.

4. A szürke haj kódolva van a génjeinkbe

Már a születésünk idején eldől, hogy életünk során mikor őszülünk meg. Általában 50 éves kor körül jelennek meg az első ősz hajszálak, azonban a bőrgyógyászok szerint az 50 évesek felénél már a hajuk 50 százaléka ősz.

5. A stressz és az őszülés összefügg

Egyes tudósok szerint csak a géneknek van szerepük az őszülésben, mások pedig úgy vélik, hogy a stressznek is nagy szerep van ebben. Ez utóbbi teóriát még nem sikerült száz százalékosan bizonyítani, mégis rengeteg olyan eset van, ami ezt alátámasztja. Viszonylag gyakori, hogy valaki egy tragédia utáni hirtelen megőszül, ami a stresszre vezethető vissza.

6. Etnikai hovatartozás

Általában a kaukázusiak őszülnek a legkorábban, utána az ázsiaiak, majd az afroamerikaik. A tudósok még nem tudják ennek a pontos okát, de idővel biztosan kiderítik.

7. A dohányzás korai őszüléshez vezet

Több kutatás is arra a megállapításra jutott, hogy a dohányzás és a korai öregedés, továbbá az első ősz hajszálak megjelenése közt nagy az összefüggés. Egy 2013-as tanulmány szerint a dohányosok esetén kétszer olyan gyakori a 30 év alatti őszülés.

8. A testszőrzet nem őszül

Az őszülés nem csak a fejbőr hajszálaira korlátozódik, érintheti a testszőrzetet is. Tehát nem csupán a fejünkön, de testünk többi részén is őszülünk – érintettek a mellkasunkon és az orrunkban található szőr is. Ennek sebessége eltérő, így lehetséges, hogy egy férfinek például barna a haja, de ősz a szakálla, vagy fordítva.

9. Az ősz haj durvább tapintású

A legtöbben azt gondolják, hogy az ősz haj sokkal durvább tapintású, de valójában lágyabb a szőke vagy a barna hajnál. Ez a tévhit abból adódhat, hogy az ősz haj szárazabb, ugyanis a fejbőr a korunk előrehaladtával kevesebb faggyút termel, így a haj fénytelenebb.

Összegezve

  • Az ősz hajszálak kihúzása nem eredményezi azt, hogy több új hajszál nő majd a helyükre.
  • Egy kihúzott ősz hajszál helyére csak egy újabb ősz hajszál nő.
  • A hajszálak őszülése a tüszőben lévő pigmentsejtek elhalása miatt következik be.
  • A hajnövekedés és a hajszálak színe genetikai és számos egyéb tényezőtől függ.
  • Az őszülés genetikai és környezeti tényezők együttes hatására következik be.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Kiderült: ebben a korban fedezik fel a nők a leggyakrabban az első ősz hajszálukat

Kiderült: ebben a korban fedezik fel a nők a leggyakrabban az első ősz hajszálukat

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

őszülés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához