Etikett az orvosnál - faragatlanság ezeket tenni a váróban és a rendelőben
Ön miket venne még hozzájuk?
Az orvosi rendelők és várók olyan helyek, ahol gyakran a tapintható stressz uralkodik. Éppen ezért ekkor jól jönne egy kis plusz türelem és udvariasság, ám lássuk be, sokaknak ez olykor nagy kihívást jelent és olyan dolgokat tesznek, amik miatt mások szemöldöke az egekbe szökik. Ez azért is baj, mert bizonyos körülmények között a rossz etikett még az ellátást is befolyásolhatja. Lássuk, mik azok, amik a leggyakrabban kiakasztják az orvosokat és a várakozó betegeket!
Ne faggassa a többit beteget
Igen, gyakran szinte elviselhetetlenül hosszan kell üldögélnünk a váróban, míg végre szólítanak minket. Ilyenkor előfordulhat, hogy a várakozó betegek szóba elegyednek egymással. Ha Ön is szószátyár típus, figyeljen arra, hogy nagy udvariatlanság a másikat arról kérdezni, miért van ott, ahogy az is, ha Ön kezdi el felsorolni a mellette ülőnek az egész anamnézisét. Nem mellesleg érdemes a másik reakcióit is figyelni, mert könnyen lehet, hogy nem csak az állapotáról, hanem semmiről sem szeretne csevegni. Ilyenkor jobb, a csendben marad.
Eszik várakozás közben
Ok, ha nagyon éhes, attól nem lesz udvariatlan, hogy bekap 1-2 kekszet, ám ügyeljen arra, hogy a váró nem gyorsétterem. Éppen ezért a komolyabb étkezéseket inkább az intézmény büféjében ejtse meg, illetve a teremben ne fogyasszon olyan ételeket, melyeknek erős szaguk van.
Érkezzen időben
Való igaz, gyakran a betegeknek várniuk kell, még akkor is, ha időpontra mennek. Viszont ilyen esetben sem szabad késve érkezni, mivel előfordulhat, hogy valóban a megbeszélt időben hívják be.
Ne veszekedjen a személyzettel, orvosokkal
Az orvoshoz az emberek gyakran már eleve stresszel érkeznek - ilyenkor az emberek türelmetlenebbek, ingerlékenyebbek, ám ez senkit sem jogosít fel arra, hogy veszekedjen a személyzettel, orvosokkal. Egyrészt ők tudják, melyek az elsőbbséget élvező esetek, ha pedig valamiért csúszás van, az rendszerint nem az ott dolgozók hibája, így nem érdemes sem szóban, sem testileg bántalmazni őket (igen, olykor ez az utóbbi is elő szokott fordulni).
Ne csacsogjon
Bizonyára mindenki ismeri azt az embertípust, aki egyszerűen képtelen rövidre fogni a mondandóját és mindenkire ráönti szinte a teljes élettörténetét. Ha kellő önkritikával rendelkezik, és tudja magáról, hogy Ön is hajlamos a hosszas diskurzusokra, az orvosnál fogja vissza magát, hiszen ezzel a többi várakozó betegtől veszi el az időt.
Ne másszon bele mások intim szférájába
Mindenkinek más a személyes tere, ám a legtöbben nem szeretik, ha valaki túl közel áll/ül hozzá és belemászik az intim szférájába. Ez nem csak a többi betegre, hanem az orvosra is vonatkozik. Ha épp nem a vizsgálat zajlik, tartson távolságot az orvostól, hiszen ő is ember, akit feszélyezhet az ilyen közelség.
Ne olvassa el , amiket az orvos ír, jegyzetel
Bár csábító lehet belepillantani arra, amit az orvos az iPad-jére, számítógépébe vagy a papírjára jegyzetel, ám feledje, ebbe beleolvasni nem csak udvariatlanság, de kellemetlen helyzeteket is szülhet.
- Amikor mappákat használtunk, volt egy páciensem, aki lekapta a dossziét a vizsgálóterem ajtajáról és beleolvasott – mesélte Karyl H. ápolónő. - Egy korábbi vizit alkalmával az orvos felírta, hogy „nem figyelemre méltó”, ami az orvosi szóhasználatban csak azt jelenti, hogy nincs az illetővel semmi feltűnő baj. A páciens azonban ezt személyes sértésnek vette és kiabált az orvossal. - Sokáig tartott, amíg lenyugtattam és elmagyaráztam a helyzetet.
Ne matasson
Előfordulhat, hogy az orvosnak ki kell mennie a rendelőből kis időre és egyedül marad a szobában. Bár lehet, hogy igen érdekes dolgok vannak ott, semmiképp se kezdjen el matatni, ne fogdossa az eszközöket és még csak ne is gondoljon arra, hogy a fiókokba nyúlkál. Nem csak azért, mert illetlenség, hanem azért is, mert lehetnek tárgyak is, amiket beszennyezhet, sőt, olyan is, amik veszélyesek Önre nézve. Bár ezek a fiókok általában zárva vannak, de mégis jobb, ha nem nyúlkál.
Ne fotózzon, ne videózzon
Főleg a TikTok-on nevelkedett fiatalok sajátja, hogy még az orvosnál a váróban a kórházban is fényképeket készítenek és videókat gyártanak. Persze mindenkinek szíve joga ilyesmiket csinálni, ám arra vigyázni kell, hogy más emberek ne legyenek benne az ilyen felvételekben!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!