Egy matematikus szerint ettől függ az, hogy lány vagy fiú gyermeke lesz
Érdekes elképzeléssel állt elő egy brit matematikus.
Hannah Fry professzor, egy brit matematikus nemrégiben egy izgalmas felfedezést tett, amely szerint bizonyos körülmények között megnő a fiúgyermekek születésének esélye. Állítása szerint ezt a "visszatérő katona-effektus" néven ismert jelenséghez köthetjük, ami a világháborúk befejezése után tapasztalt kisfiú születési arányának növekedésére utal.
Fry professzor videójában egy grafikonra hivatkozva hangsúlyozta, hogy milyen nembeli csúcsokat figyeltek meg Angliában és Walesben az első (1919) és a második világháború (1945) végén.
Ez a megfigyelés nemcsak Angliára és Walesre korlátozódik, hanem más országokból származó adatok is ugyanezt mutatják: Franciaországban, Németországban, Ausztriában, Belgiumban, Dániában és Hollandiában is nőtt az újszülött fiúk és lányok aránya a világháború utáni években.
Nem mindegy, mikor bújunk össze a párunkkal
Fry professzor megjegyezte, hogy a háborúk utáni időszakban, amikor a katonák visszatérnek otthonaikba, az emberek gyakrabban létesítenek szexuális kapcsolatot, ami növeli a fogantatás esélyét. Ez a fokozott szexuális aktivitás hozzájárulhat ahhoz, hogy a nők nagyobb arányban essenek teherbe a ciklusuk korábbi szakaszában, ami végső soron a fiúgyermekek születési számának emelkedéséhez vezethet.
- Az esélye, hogy fiút vagy lányt foganjon, a ciklus szakaszától függően változhat – emelte ki Fry professzor. – Tehát ha a fogantatás valamivel korábban történik, nagyobb valószínűséggel születik fiú.
A szakértők úgy vélik, hogy ennek a női hormonális és savassági szintek eltérései lehetnek az okai, amelyek befolyásolják a méhnyak környezetét. Ezek a változások segíthetik az Y-kromoszómát hordozó spermiumok érvényesülését, amelyek fiúgyermekekhez vezethetnek.
További kutatások azt mutatják, hogy a fiú- és lánygyermekek közötti arányeltérést a női embriók magasabb halálozása is magyarázhatja- bár ez a különbség minimális. Fry professzor azonban figyelmeztette azokat, akik ezzel a "korai ciklus" módszerével próbálnák befolyásolni gyermekük nemét, hogy ez egyéni szinten csupán kicsivel növeli a fiúgyermek születésének valószínűségét.
- Ha azonban ezt a populáció méretére vetítjük, akkor ez a minta valóban egyértelművé válik– tette hozzá. Bár a „visszatérő katona-effektus” név azt sugallja, hogy mindig háborús körülmények között figyelhető meg, Fry professzor hangsúlyozta, hogy nem kizárólag ilyen katonai konfliktusokhoz köthető. Például 1973-ban Nagy-Britanniában, az energiaválság idején, amikor sokan csak hetente néhány napot dolgoztak, szintén megfigyelhető volt a fiúgyermekek számbeli növekedése.
Alapból több fiú születik
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a békés, "normális" időszakokban is valamivel több fiúgyermek születik, mint lány: átlagosan 104 fiú jut 100 lányra.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!