Citrom - mire jó és milyen mellékhatásokkal érdemes számolni?
Nem csak a saláták és a tea ízesítése miatt érdemes citromot használni.
A citrom évszázadok óta ismert jótékony hatásairól, és számos házi patikában alapvető összetevőként található meg. Tele van C-vitaminnal, antioxidánsokkal és egyéb lényeges tápanyagokkal, amelyek igen pozitív hatást gyakorolhatnak az egészségre nézve. Legyen szó az immunrendszer erősítéséről, a megfázás tüneteinek enyhítéséről vagy az emésztés javításáról, a citrom számos otthoni gyógymód alapját képezi. Ráadásul a leve nem csupán finom, hanem hatékony természetes tisztítószer és folteltávolító is, a citromolajat pedig gyakran alkalmazzák parfümök, szappanok és bőrápoló készítményhez.
Azonban, mint minden más természetes gyógyszer, ennek használatakor is érdemes óvatosnak lenni, mivel bizonyos helyzetekben nem ajánlott a fogyasztása.
A citrom jótékony hatásai
- vesekő megelőzése: a citromlé növeli a vizelet citrát szintjét, ami segíthet megakadályozni a vesekövek kialakulását. Ezek a kemény lerakódások a húgyutakban sokszor fájdalmas tünetekkel járnak, ezért a citrom rendszeres fogyasztása hasznos lehet ezen problémák megelőzésében- írja a Medicana.
- szív egészségének támogatása: magas C-vitamin és antioxidáns tartalma miatt a citrom hozzájárul a szív egészségének védelméhez. A megfelelő C-vitamin bevitel segíti az érelmeszesedés megelőzését, ezáltal csökkentve a szívroham és a szélütés kockázatát.
- vas felszívódásának javítása: a citrom nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaz, ami elengedhetetlen a vas hatékony felszívódásához. Ez különösen fontos a vashiányos vérszegénység megelőzésében és kezelésében.
- sejtkárosodás megelőzése: a benne található antioxidánsok segítenek megvédeni a sejteket olyan krónikus betegségekkel szemben, mint a szív- és érrendszeri betegségek, vagy akár a rák. Az antioxidánsok semlegesítik a szabad gyököket, amelyek hozzájárulhatnak a krónikus állapotok kialakulásához.
- fogyás: a citromban található pektin rostja kitágul a gyomorban, ami hosszabb ideig tartó jóllakottság érzését biztosítja, és így segíthet a fogyásban. Emellett a citromlé alacsony kalóriatartalmú, ami szintén előnyös a testsúlykarbantartás szempontjából.
- bőrápolás: magas C-vitamin tartalma elősegíti a kollagéntermelést, javítva ezzel a bőr megjelenését és rugalmasságát. Emellett csökkentheti a pattanások és mitesszerek megjelenését, valamint a korpásodás tüneteit.
- antibakteriális hatás: a citromlé antibakteriális és gombaölő hatású, képes gátolni különböző baktériumok, például a szalmonella és a staphylococcus növekedését. Ez különösen hasznos lehet természetes fertőtlenítőszerként vagy immunrendszer-erősítőként.
- vércukorszint csökkentése: a citrom heszperidin nevű vegyülete segíthet csökkenteni a vércukorszintet, ezáltal mérsékelve a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
A citrom lehetséges mellékhatásai
A citrom felhasználása általában biztonságos, azonban néhány ember érzékeny lehet a citrusfélékre. Ez enyhe tünetektől (viszketés, kiütés, duzzanat) egészen súlyos allergiás reakciókig terjedhet. A citrom savassága károsíthatja a fogzománcot, irritálhatja a gyomrot és súlyosbíthatja a savas reflux tüneteit is, ráadásul leve, illóolaja fototoxikus reakciót okozhat, így fokozhatja a bőr fényérzékenységét, ami napégéshez vagy bőrkiütéshez vezethet, ha a kezelt bőrfelület napfénynek van kitéve.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Nébih: ezt nézze meg jól a narancs és a citrom címkéjén, mielőtt megveszi!