Ezeket látta már?

Mire jó a szegfűszeg? Így készíthet szegfűszeg olajat otthon

mire jó a szegfűszeg

A szegfűszeg fő hatóanyaga az antibakteriális, gyulladásgátló és fájdalomcsillapító hatású eugenol. Nézzük, mi mindenre jó.

  • Család: Myrtaceae; további tagok: mirtusz, eukaliptusz
  • Nemzetség és faj: Eugenia caryophyllata vagy Syzygium aromaticum
  • Felhasználható része: a növény szárított, darált bimbója

Ha belépünk egy fúszerboltba és mélyen beleszippantunk a levegőben, valószínűleg azonnal kiérezzük a levegőből a szegfűszeg gazdag, meleg aromáját. A kellemes illatok közül valószínűleg a szegfűszeg aromája lesz az orrunknak a legerősebb, s nem véletlenül, hiszen ez a Föld egyik legaromásabb gyógynövénye.

A fogorvosi rendelőkben egészen más illatokat szoktunk megérezni, de a szegfűszeg olaj itt is megtalálható. Érzéstelenítésre és még sok minden másra használják.

Az ókoriak leheletfrissítője

A szegfűszeg illatos trópusi örökzöld. A Han-dinasztia alatt (Krisztus előtt 220-207-ig), a kínai császár hoz folyamodóktól megköveteltek hogy leheletüket szegfűszeg rágcsala sával tegyék kellemesebbé. A kinai hagyományos orvosok sokáig használták emésztési zavarok, hasmenés, sérv, ko paszító sömör gyógyítására, illetve lábgombásodás és egyéb gombás fertőzések kezelésére.

Az indiai ajurvédikus orvosok már az ókori idők óta használják a szegfüszeget légzőszervi és emésztőrendszer megbetegedések gyógyítására. Európában a IV. század körül jelent meg, s élvezete akkor még luxusnak számított. A középkori német rendfőnökné a bingeni Hildegard köszvény elleni keverékében ajánlotta e ritka fűszert.

Magellánnak, a híres felfedezőnek köszönhető a szegfűszeg elterjedése

A szegfűszeg és más ázsiai növények iránti igény járult hozzá a nagy felfedezések korához. A szegfűszeget 1512-ben Magellán hajói vitték - első föld körüli útjukról visszatérve - Spanyolországba.

Amint Európában is könnyebben hozzáférhetővé vált, emésztési zavarok, felfúvódás, émelygés, hányás és gyomorrontás kezelésében mutatott hatásáért kezdték becsülni. Használták még meddőség, szemölcsök, bélférgek, sebek és fogfájás kezelésére.

A XIX. századi eklektikusok az emésztési panaszok kezelésére, valamint gyomorkeserűk ízesítésére használták. Rügyeiből először olajat vontak ki, amellyel a fogínyt ecsetelték, a fogfájás enyhítésére.

A mai herbalisták emésztési panaszokra ajánlják, olaját pedig a fogfájás enyhítésére.

A szegfűszeg gyógyhatása

A 8 m magasra is megnövő örökzöld növény csak trópusi égöv alatt termeszthető. Tanzánia adja a világ termelésének 80%-át. Termesztik még Indonéziában, Srí Lankán, Brazíliában és Nyugat-Indiában.

A szegfűszegolaj a szegfűborséhoz hasonlóan 60-90% eugenolt tartalmaz, s így érzéstelenítő és antiszeptikus hatású vegyület.

  • Fogfájás, szájhigiénia. A fogorvosok a szegfűszeg olaját a szájban érzéstelenítésre, valamint a foggyökércsatornák fertőtlenítésére használják. Számos szájöblítőnek és recept nélkül is kapható fogfájás elleni készítménynek a hatóanyaga. A fogfájás szakorvosi kezelést igényel. A szegfűszegolaj ideiglenesen csillapíthatja a fogfájást, de amint lehet, forduljunk fogorvoshoz!
  • Emésztést elősegítő. Mint sok más konyhai fűszer, a szegfűszeg is segíthet az emésztőrendszer simaizmainak megnyugtatásában.
  • Fertőzések leküzdése. A szegfűszeg jó segítő lehet a paraziták elpusztítása elleni küzdelemben. A hasmenés, a bélférgek és más emésztési betegségek kezelésében való hagyomá-nyos használatát támogató közlemények egyike szerint ,,gombák és bakté riumok ellen széles körű antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik".

Szegfűszeg receptek

A fogfájás csillapítására - elsősegélyként - mártsunk szegfűszegolajba vattát, majd helyezzük a fájó fogra s a körülvevő ínyre.

Kellemes ízű főzet elkészítéséhez te- gyünk egy teáskanálnyi porított növényt egy csészényi forró vízbe, majd hagyjuk ázni 10-20 percen keresztül. Naponta legfeljebb 3 pohárral igyunk.

Kétéves kor alatti gyermekeknek ne adjunk szegfűszeget! Nagyobb gyermekek, illetve 65 évesnél idősebbek kezdetben enyhébb készítményeket használjanak és csak szükség esetén térjenek át az erősebbekre.

Szegfűszegolaj készítése házilag

A szegfűszegolaj rendkívül sokoldalú fűszerolaj. Leginkább desszertek ízesítésére használjuk, de aki hallott már az egészségre gyakorolt hatásáról, annak van otthon belől bőven. Házilag is készíthetünk szegfűszeg olajat, ehhez 1 evőkanál szegfűszeget mozsárban vagy darálóban zúzzunk össze, majd egy üveg edényben öntsük fel 250 ml olívaolajjal (vagy más, kedvünkrevaló hordozóolajjal). Tegyük az üveget egy másik edénybe, és gőz fölött kevergetve főzzük legalább egy óráig. Utána hagyjuk kihűlni és már kész is az olaj.

Aki még ennyit sem szeretne bajlódni vele, annak itt egy másik szegfűszegolaj készítési mód:

Mozsárban törjünk apróra egy maréknyi friss szegfűszeget, majd tegyük a fűszert sötét színű, jól zárható üvegedénybe, és öntsünk rá annyi hordozó olajat, hogy ellepje az apróra tört szegfűszeget. Zárjuk le az üveget, és rázzuk fel, hogy tartalma egyenletesen elkeveredjen. Helyezzük az üveget fénytől és hőmérséklet-ingadozástól védett helyre, majd hagyjuk állni legalább egy hétig, majd szűrjük le az olajat.

A szegfűszeg jól párosítható a közkedvelt fahéjjal, a gyömbérrel, a vaníliával, a szegfűborssal, a csillagánizzsal, különböző citrusokkal, illetve fekete borssal is.

Amire vigyáznunk kell!

Japán kutatók felfedezték, mint szá-mos más fűszer, a szegfűszeg is tartalmaz antioxidánsokat. Az antioxidánsok segítenek a rákot okozó sejtsérüléseket megelőzni. Másrészről a laboratóriumi vizsgálatok az eugenolt gyenge rákképző anyagnak is találták, így a szegfűszegnek egyaránt lehet rákkeltő és rákmegelőző hatása. Mai napig sem tisztázott, merre billen a mérleg nyelve. Amíg e kérdés el nem döl, akinek valaha is volt daganatos betegsége, ne használja a növényt.

Egészséges felnőttek, a nem terhes és a nem szoptató nők számára a szegfű szeg a szokásosan ajánlott mennyiség-ben biztonságosnak tekinthető. Azonban a szegfűszeg olaja lenyelve gyomorbántalmakat, külsőleg pedig pattanásokat okozhat.

A növényt vagy olaját gyógyszermennyiségben csak az orvossal megbeszélve használjuk. Ha kisebb kellemetlenségeket vagy hasmenést gyomorbántalmakat okozna, alkalmazzunk kevesebbet vagy hagyjuk abba a használatát. Tudassuk az orvossal, ha kellemetlen hatásokat tapasztalunk vagy ha a tünetek nem javulnak jelentősen két héten belül.

Néhány dohányos átszokott a szegfűszeges cigarettára, abban a hitben, hogy egészségesebb, mint a dohányból készült. Ez nem igaz. A legtöbb szegfűszeges cigaretta 50-60% dohányt is tartalmaz, és a szegfűszeg égése során is keletkeznek rákkeltő anyagok.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Szegfűszeg: így használja gyógynövényként, nátha és gyulladások ellen

Szegfűszeg: így használja gyógynövényként, nátha és gyulladások ellen

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!







EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szegfűszeg

Felhasznált irodalom:

Gyógynövény enciklopédia

-

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához