Ezeket látta már?

Csak 3 perc a mikróban, de több milliárd mikroműanyag juthat a testébe

mikrohullámú sütő melegítés mikroműanyag

A mikrohullámú sütőben történt melegítés során több milliárd mikroszkopikus részecske kerülhet az ételekbe.

Az egyesült államokbeli Nebraska-Lincoln Egyetem kutatócsoportja az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) által korábban biztonságosnak minősített, polipropilénből és polietilénből készült bébiétel-tartályokkal végzett kísérleteket.

A kiválasztott tartályokat egy 1000 wattos mikrohullámú sütőbe helyezték, majd 3 percen át melegítettek bennük különböző folyadékokat, amelyeket később laboratóriumban elemeztek. Az eredmény megdöbbentő volt, ugyanis kiderült, hogy egy négyzetcentiméternyi műanyagból 4,22 millió mikroműanyag és 2,11 milliárd nanoműanyag részecske szabadult fel és került az élelmiszerbe a melegítés során.

A melegítés hatására magasabb lesz a mikroműanyag-koncentráció

A kutatók megállapították, hogy a vízalapú, illetve a tejtermékek polipropilén vagy polietilén edényekben történő mikrohullámú melegítése eredményezi a legmagasabb mikroműanyag-koncentrációt eredményezi.

A mikroműanyagok élelmiszerekbe oldódása ismert jelenség, a folyamat a hűtés vagy szobahőmérsékleten való tárolás során is lejátszódik, ám annak intenzitása nagyságrendekkel kisebb.

Azt, hogy a mikroműanyagok pontosan milyen (negatív) hatást fejtenek ki az emberi szervezetbe kerülve, egyelőre még nem tudjuk pontosan.

Mindenesetre – amint azt már a műanyagoknál is kimutatták – az élőlények szervezetébe a mikroműanyagokból is bekerülhetnek káros vegyületek. Ilyenek például a gyártás során használt toxikus anyagok.

Már az emberi szervezetben is megtalálható

A mikroműanyagok a felületükön más káros anyagokat (például gyógyszermaradványokat vagy növényvédő szerek bomlástermékeit) is képesek megkötni, azok így jóval koncentráltabb formában jutnak az élőlények szervezetébe.

A mikroműanyagokról már világszerte egyre több kutatás számol be, ahogy arról is tudunk, hogy nem csak a környezetben találhatók meg ezek a parányi részecskék, hanem az állati és az emberi szervezetben is.

A műanyagcsomagolásokból és -edényekből a mikrohullámú sütőből elképesztően nagy mennyiségben az élelmiszerekbe kerülő mikroműanyagok még inkább fókuszba helyezik a fogyasztói magatartás fontosságát, és annak eldöntését, milyen anyagú edényben melegítjük az ételeinket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ezért nem jó ötlet újratölteni a PET palackot - többet árthat vele, mint gondolná!

Ezért nem jó ötlet újratölteni a PET palackot - többet árthat vele, mint gondolná!

Forrás: korkoros.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához