Ezeket látta már?

Mikor indul be a fogyás ketogén diéta esetén?

Színes
2025. január 06. 18:24
mikor indul be fogyás ketogén diéta

Sokan választják a ketogén diétát fogyás céljából. De vajon mennyi idő kell ahhoz, hogy beinduljon a fogyás?

Az újabb év kezdetével sokan elhatározzák, hogy életmódváltásba kezdenek az egészségesebb élet és a jobb alak reményében. Így tehát nem meglepő, hogy az egyik leggyakoribb újévi fogadalom a fogyás.

Az elmúlt években a ketogén diéta népszerűsége folyamatosan nőtt, mivel hatékony módszernek bizonyult a plusz kilók lefaragásában. Éppen ezért sokan választják ezt a módszert és a legtöbben kíváncsiak arra, hogy mennyi idő alatt indul be a fogyás ennek segítségével.

Mit kell tudni a ketogén diétáról?

A ketogén diéta először az 1920-as években jelent meg és eredetileg epilepszia és cukorbetegség kezelésére szolgált, ám manapság inkább fogyókúrás módszerként van jelen. Az étrendünk jelentős részét a szénhidrátok teszik ki, azonban ennek a diéta célja a szénhidrátok glükóz alapú energiaforrásának zsírral való helyettesítése. A diéta során a napi kalóriák 60-80%-át zsírok, 15-20%-át fehérjék alkotják és legfeljebb 50 grammot a szénhidrátok.

A ketogén diéta működési elve, hogy a szénhidrátok alacsony bevitele miatt a szervezet a zsírraktárakat kezdi el égetni energiaforrásként, így ketonokat termel és eléri a ketózis állapotát. A ketózis általában 4 napon belül létrejön, így az első héten jelentős fogyás tapasztalható.

A keto diétának több típusa létezik:

  1. 1 standard ketogén diéta (SKD): nagyon alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú étrend (70% zsír, 20% fehérje, 10% szénhidrát).
  2. 2 ciklikus ketogén diéta (CKD): magasabb szénhidráttartalmú "újratáplálás" időszakokkal (pl. 5 ketogén nap, 2 magas szénhidráttartalmú nap).
  3. 3 célzott ketogén diéta (TKD): szénhidrát hozzáadása intenzív edzésekhez.
  4. 4 magas fehérjetartalmú ketogén diéta (HPKD): hasonló az SKD-hez, de több fehérjét tartalmaz (60% zsír, 35% fehérje, 5% szénhidrát).

A legtöbbet kutatott és alkalmazott diéták az SKD és az HPKD, míg a CKD és TKD jellemzően sportolók körében népszerű.

Mi az a ketózis és miért segíti a fogyást?

A ketózis egy olyan anyagcsere-állapot, amikor a szervezet a szénhidrátok helyett zsírokat használ üzemanyagként. A leggyorsabb módja ennek elérésének a böjt, azonban ez csak néhány napig tartható fenn, mivel a szervezet nem kap elegendő tápanyagot. Így hatékonyabb módszer a ketogén diéta, amely a napi szénhidrátbevitelt 20-50 grammra korlátozza (a szükséges szénhidrátszint azonban egyénenként változhat).

Ketózisban a szervezet nem rendelkezik elegendő cukorral az energiaigény kielégítésére, ezért zsírként raktározott energiákat éget el, ami fogyáshoz vezet, ráadásul az étrend magas zsírtartalma miatt sokáig telítettségérzetet biztosít - ez csökkenti az étvágyat, így kevesebb kalóriát viszünk be. Fontos azonban megjegyezni, hogy a ketogén diéta egy rövid távú étkezés, amely a súlycsökkentésre összpontosít, nem pedig az egészségügyi előnyök elérésére.

Mikor indul be a fogyás ketogén diéta esetén?

A tanulmányok szerint azok, akik alacsony szénhidráttartalmú ketogén diétát követnek, az első 3-6 hónapban nagyobb valószínűséggel fogynak le, mint akik kiegyensúlyozottabb étrendet választanak.

Sokan kérdezik, mennyi idő után láthatók a fogyás eredményei a ketogén diéta elkezdése után. Általánosságban elmondható, hogy már az első héten is gyors súlycsökkenést tapasztalhatunk, azonban ez a gyors fogyás nem a zsírvesztésnek, hanem a vízvesztésnek köszönhető. A szénhidrátok vízhez kötődnek, ezért amikor csökkenti a szénhidrátbevitelt, a szervezetből kiürül a víz a glikogénnel együtt. Ez a folyamat jelzi, hogy a test kezd átállni a ketózis állapotára.

Az első hét után a fogyás üteme lelassul. Ebben az időszakban a szervezet a glikogénraktárak kimerülését követően kezdi el égetni a zsírt. A zsír el kezd csökkenni, az energiaszint növekszik, az étvágy pedig csökken.

Három hónap után a fogyás tovább lassul és előfordulhat, hogy csak pár hetente tapasztalható súlycsökkenés. Ebben az időszakban valószínűleg már elérte a fogyás célját, vagy közel van hozzá.

Érdemes azonban tudni, hogy a ketogén diéta jelentős változtatásokat igényel a napi étkezésekben, érdemes orvossal konzultálni! Ráadásul, ha hosszú ideig korlátozza szénhidrátbevitelt, fáradttá és letargikussá is válhat.

Diéta ellenére sem megy a fogyás? Hormonzavar is akadályozhatja
Ez a cikk is érdekelheti

Diéta ellenére sem megy a fogyás? Hormonzavar is akadályozhatja



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# diéta # ketogén diéta # fogyás # testsúly # étkezés # táplálkozás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés