Ezeket látta már?

Mikor indul be a fogyás ketogén diéta esetén?

mikor indul be fogyás ketogén diéta

Sokan választják a ketogén diétát fogyás céljából. De vajon mennyi idő kell ahhoz, hogy beinduljon a fogyás?

Az újabb év kezdetével sokan elhatározzák, hogy életmódváltásba kezdenek az egészségesebb élet és a jobb alak reményében. Így tehát nem meglepő, hogy az egyik leggyakoribb újévi fogadalom a fogyás.

Az elmúlt években a ketogén diéta népszerűsége folyamatosan nőtt, mivel hatékony módszernek bizonyult a plusz kilók lefaragásában. Éppen ezért sokan választják ezt a módszert és a legtöbben kíváncsiak arra, hogy mennyi idő alatt indul be a fogyás ennek segítségével.

Mit kell tudni a ketogén diétáról?

A ketogén diéta először az 1920-as években jelent meg és eredetileg epilepszia és cukorbetegség kezelésére szolgált, ám manapság inkább fogyókúrás módszerként van jelen. Az étrendünk jelentős részét a szénhidrátok teszik ki, azonban ennek a diéta célja a szénhidrátok glükóz alapú energiaforrásának zsírral való helyettesítése. A diéta során a napi kalóriák 60-80%-át zsírok, 15-20%-át fehérjék alkotják és legfeljebb 50 grammot a szénhidrátok.

A ketogén diéta működési elve, hogy a szénhidrátok alacsony bevitele miatt a szervezet a zsírraktárakat kezdi el égetni energiaforrásként, így ketonokat termel és eléri a ketózis állapotát. A ketózis általában 4 napon belül létrejön, így az első héten jelentős fogyás tapasztalható.

A keto diétának több típusa létezik:

  1. standard ketogén diéta (SKD): nagyon alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú étrend (70% zsír, 20% fehérje, 10% szénhidrát).
  2. ciklikus ketogén diéta (CKD): magasabb szénhidráttartalmú "újratáplálás" időszakokkal (pl. 5 ketogén nap, 2 magas szénhidráttartalmú nap).
  3. célzott ketogén diéta (TKD): szénhidrát hozzáadása intenzív edzésekhez.
  4. magas fehérjetartalmú ketogén diéta (HPKD): hasonló az SKD-hez, de több fehérjét tartalmaz (60% zsír, 35% fehérje, 5% szénhidrát).

A legtöbbet kutatott és alkalmazott diéták az SKD és az HPKD, míg a CKD és TKD jellemzően sportolók körében népszerű.

Mi az a ketózis és miért segíti a fogyást?

A ketózis egy olyan anyagcsere-állapot, amikor a szervezet a szénhidrátok helyett zsírokat használ üzemanyagként. A leggyorsabb módja ennek elérésének a böjt, azonban ez csak néhány napig tartható fenn, mivel a szervezet nem kap elegendő tápanyagot. Így hatékonyabb módszer a ketogén diéta, amely a napi szénhidrátbevitelt 20-50 grammra korlátozza (a szükséges szénhidrátszint azonban egyénenként változhat).

Ketózisban a szervezet nem rendelkezik elegendő cukorral az energiaigény kielégítésére, ezért zsírként raktározott energiákat éget el, ami fogyáshoz vezet, ráadásul az étrend magas zsírtartalma miatt sokáig telítettségérzetet biztosít - ez csökkenti az étvágyat, így kevesebb kalóriát viszünk be. Fontos azonban megjegyezni, hogy a ketogén diéta egy rövid távú étkezés, amely a súlycsökkentésre összpontosít, nem pedig az egészségügyi előnyök elérésére.

Mikor indul be a fogyás ketogén diéta esetén?

A tanulmányok szerint azok, akik alacsony szénhidráttartalmú ketogén diétát követnek, az első 3-6 hónapban nagyobb valószínűséggel fogynak le, mint akik kiegyensúlyozottabb étrendet választanak.

Sokan kérdezik, mennyi idő után láthatók a fogyás eredményei a ketogén diéta elkezdése után. Általánosságban elmondható, hogy már az első héten is gyors súlycsökkenést tapasztalhatunk, azonban ez a gyors fogyás nem a zsírvesztésnek, hanem a vízvesztésnek köszönhető. A szénhidrátok vízhez kötődnek, ezért amikor csökkenti a szénhidrátbevitelt, a szervezetből kiürül a víz a glikogénnel együtt. Ez a folyamat jelzi, hogy a test kezd átállni a ketózis állapotára.

Az első hét után a fogyás üteme lelassul. Ebben az időszakban a szervezet a glikogénraktárak kimerülését követően kezdi el égetni a zsírt. A zsír el kezd csökkenni, az energiaszint növekszik, az étvágy pedig csökken.

Három hónap után a fogyás tovább lassul és előfordulhat, hogy csak pár hetente tapasztalható súlycsökkenés. Ebben az időszakban valószínűleg már elérte a fogyás célját, vagy közel van hozzá.

Érdemes azonban tudni, hogy a ketogén diéta jelentős változtatásokat igényel a napi étkezésekben, érdemes orvossal konzultálni! Ráadásul, ha hosszú ideig korlátozza szénhidrátbevitelt, fáradttá és letargikussá is válhat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Diéta ellenére sem megy a fogyás? Hormonzavar is akadályozhatja

Diéta ellenére sem megy a fogyás? Hormonzavar is akadályozhatja

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

ketogén

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához