Ezeket látta már?

Ne tartsa magában - ezért tesz jót az, ha sírunk

miért jó a sírás hatás

Ne akarjon minidig erősnek látszani!

Sokáig úgy tartották, hogy jobb nem sírni, amikor valamilyen fájdalom ér minket, hiszen az a gyengeség jele, ráadásul könnyű belehergelni magunkat. A sírás azonban valójában hozzájárulhat ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat. Ez a természetes reakció nemcsak a stressz csökkentésében segít, hanem segít a boldogságot fokozó hormonok felszabadulásában is, így testi-lelki egészségünk fenntartásában jelentős szerepet játszik.

Miért sírunk?

A sírás az emberek egyedülálló tulajdonsága, mivel mi érzelmi ingerek hatására is képesek vagyunk könnyeket hullatni. Különféle könnytípusok léteznek: vannak reflexszerű könnyek, amelyek az irritációra válaszul keletkeznek, valamint érzelmi könnyek, amelyek bizonyos helyzetek során jelennek meg (legyen az akár pozitív, akár negatív esemény). Bár az érzelmi sírás nem szolgál közvetlen védelmi funkcióval, azonban számos egészségügyi előnnyel járhat.

A sírás jótékony hatásai

A Harvard Health Publishing szerint az érzelmi sírás oxitocint szabadít fel a szervezetünkben, amelyet boldogsághormonként is ismerünk. Ez a hormon nemcsak a társas kapcsolatok elmélyítésére és öröm kiváltására képes, hanem hozzájárulhat például a szívroham utáni gyógyuláshoz is.

Továbbá a sírás során endorfinok is felszabadulnak, amelyek természetes fájdalomcsillapítók. Ezek a hormonok segítenek csökkenteni a fájdalomérzetet, eufóriát okoznak, sőt, még a szív- és érrendszert is védhetik. Így a sírás egyfajta önsegítő tevékenységnek is tekinthető, mivel hasonló módon hat a fájdalomra, mint az opioidok.

További jótékony hatások

  • stresszcsökkentés: a sírás hatékony módszer a felgyülemlett stressz levezetésére. Amikor sírunk, szervezetünk elenged bizonyos stresszhormonokat, mint például a kortizolt, ami segít enyhíteni a feszültséget és a szorongást.
  • érzelmi felszabadulás: a sírás lehetőséget ad arra, hogy kifejezzük és feldolgozzuk érzelmeinket. Az érzelmek elfojtása hosszú távon káros lehet, mivel stresszhez, szorongáshoz és különféle egészségügyi problémákhoz vezethet.
  • légzés és a szívritmus szabályozása: a sírás során a légzésünk és a szívritmusunk is szabályozottabbá válik. Az érzelmi sírás segíthet csökkenteni a pulzust és lassítani a légzést, ami hozzájárul ahhoz, hogy megnyugodjunk.
  • önszabályozás és megkönnyebbülés: a sírás segíthet abban, hogy jobban megértsük és elfogadjuk érzelmeinket. Ez az önszabályozás fontos része, ahol tudatosan engedünk szabad utat az érzelmeknek.
  • társas támogatás: a sírás gyakran kivált empátiát és támogatást a környezetünkben élőkből. Ez segíthet a szoros kapcsolataink megerősítésében, mivel az érzelmi megnyilvánulásaink láthatóvá válnak és támogatást kaphatunk azoktól, akik fontosak számunkra.

Érdekes kísérlet

Egy 2007-es kutatás során 60 diáklány szív- és légzésszámát vizsgálták, miközben semleges és szomorú filmeket néztek. Az eredmények szerint sírás előtt a pulzusuk emelkedett, de a sírás kezdete után gyorsan le is csökkent. A sírás lassabb légzéshez is vezetett, amely körülbelül négy percig tartott. Ez azt jelzi, hogy a sírás nemcsak vészjeleket ad, hanem fontos szerepet játszik az érzelmi és fizikai állapot visszaállításában is - írja az IflScience.

Az érzelmek elfojtásának negatív következményei

Az érzelmek elfojtása számos negatív következménnyel járhat. Egy 2012-es kutatás, amely 22 különböző vizsgálatot elemzett és 6775 résztvevő adatait dolgozta fel, kimutatta, hogy jelentős kapcsolat áll fenn az érzelmek elnyomása, valamint a rákos megbetegedések és a szív- és érrendszeri problémák, különösen a magas vérnyomás között. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az érzelmek elnyomása komoly egészségügyi kockázatokkal járhat és súlyos betegségek fellépését segítik.

Így tehát a sírás tehát nemcsak normális része az emberi életnek, hanem hasznos eszköz is ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat és egészségesebbek legyünk.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához