Ez történik a testtel a halál után
Így lesz az egész testből végül csontváz.
A holttestek bomlása során a betegségek terjedésének veszélye jelentős, ám, hogy ez elkerülhető legyen, a test szép lassan lebomlik. Dr. Devin Finaughty, a Kenti Egyetem törvényszéki oktatója ezt a "bomlási ökoszisztémának" nevezi. Ez egy komplex folyamat, melynek során minden szövet lebomlik, és a végén már csak a csontváz marad - írja az IFLScience.
A halál után
A halál nem egyetlen pillanat, hanem folyamatok sorozata, amely a halál beállta után azonnal megindul.
A klinikai halál akkor következik be, amikor a légzés és a szívműködés leáll, de ekkor még lehetséges az újraélesztés. A fő probléma az oxigénhiányból adódik, ugyanis, ha a szív leáll, akkor a sejtek már nem kapnak oxigént az energia előállításához szükséges ATP termeléséhez. Amikor elfogy az oxigén, a sejtek anaerob légzéssel próbálnak ATP-t termelni, de ez energiatakarékosabb és melléktermékként tejsavat termel - ez izomgörcshöz hasonló fájdalmakat okozhat.
Amint a sejtekben elfogy az ATP, a sejt anyagcseréje leáll, és nem tudja fenntartani az anyagcserét az extracelluláris térrel (a sejten kívüli folyadéktér). Ennek következtében a sejtek belseje savasabbá válik, ami miatt a bennük lévő lizoszómák szétesnek, melyek fő feladata a védekezés és bizonyos anyagcsere-folyamatok segítése. Amint a lizoszómák fala felszakad, az összes bennük lévő enzim kilép és elkezdik károsítani a sejtet.
Az agy áll le először
Amikor a sejtek felszakadnak, azt a folyamatot nevezzük nekrózisnak, ami nem egy visszafordítható folyamat, és láncreakcióként sejthalálhoz vezet.
Ez a folyamat először azokban a szövetekben indul el, amelyek magas oxigén- és víztartalommal rendelkeznek (pl. agyban, gyomorban, tüdőben). Az agy az első, amely leáll, mivel a testünk által használt glükóz 20%-át igényli - tehát rengeteg energia szükséges hozzá. A szívleállás után kb. 4 perc után kezdenek pusztulni az agysejtek. Ha elég agysejt elpusztul, beáll az agyhalál.
Elszabaduló, falánk baktériumok
A test többi része tovább működik még egy ideig a halál beállta után, de amikor az idegi kontroll megszűnik, az egész rendszer, amely a kémiai egyensúlyt fenntartja, összeomlik. Ez kémiai értelemben a halál lényege: a biológiai rendszerek meghibásodása miatt a kémiai egyensúly nem áll vissza. Ettől a ponttól kezdve minden folyamat az egyensúly helyreállítására irányul, ki, ha a bomlást előidéző anyagok kezdenek hatni a test
Amint az immunrendszer is leáll, a bélrendszerben lévő, normál esetben kontrollált baktériumok szabadon szaporodhatnak. Ezek a baktériumok a tápláléknak tekintett testet kezdik lebontani, először a cukrokat fogyasztják el a sejtek felszínéről, majd áttérnek a szénhidrátokra és zsírokra. Ez a bomlás kezdete, amely során illékony szerves anyagok keletkeznek - ezek adják azt a jellegzetes szagot.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
A hospice nővér ismerteti azt a 4 szakaszt, amelyen az emberek a haldoklás során végigmennek