Ezeket látta már?

Otthon, mezítláb - vajon jót tesz vele, ha így mászkál? A válasz meglepő lehet

mezítláb otthon jó vagy rossz előny

Ön miben szokott otthon mászkálni? Papucsban? Zokniban? Netán mezítláb?

Sok ember járkál otthon mezítláb - a padlófűtéssel rendelkezők akár még a hidegebb hónapokban is. Vajon jól teszik?

A zokni a számít

Az általános meghatározás szerint, a mezítláb járás azt jelenti, hogy nem viselünk sem cipőt, sem zoknit, vagyis a láb bőre közvetlen kapcsolatba kerül a talajjal. Bármilyen lábbeli, vagy zokni viselése ugyanis megváltoztatja a mozgás mechanikáját.

A mezítláb járás előnyei

- Határozottan támogatom, hogy otthon mezítláb járjunk - mondta a Huffington Post-nak Dr. Robert Conenello lábgyógyász. - Ez ugyanis segít megerősíteni a láb izmait.

A mezítláb járás egyik legnagyobb előnye a láb izmainak erősítése, amelyek a kor előrehaladtával és a cipőviselés következtében meggyengülhetnek. Mivel ezek az izmok szoros kapcsolatban állnak a mozgásunkkal, így gyengülésük a mobilitás csökkenéséhez vezethet.

- Gyakran találkozom olyan problémákkal a praxisomban, amelyek a lábizmok elsorvadásából erednek, és amelyek befolyásolják a normál mozgást és az anyagcsere hatékonyságát is - tette hozzá Conenello.

Az, ha mezítláb vagyunk, jótékony hatással lehet a láb bőrére is, hiszen így a bőr jobban tud lélegezni, ami segíthet megelőzni a nedvesség felhalmozódását és így csökkentheti a gombás fertőzések kockázatát. A mezítláb járás emellett fokozza az érzékszervi stimulációt, ami hozzájárulhat a jó közérzethez, mivel a láb alatti felületek textúrájának érzékelése megnyugtató és lazító hatású lehet, akár egy mini reflexológia vagy Kneipp-terápia.

Nem árt óvatosnak lenni

Érdemes azonban hozzátenni, hogy a mezítláb járás egyik legnagyobb hátránya az, hogy a láb bőre így közvetlenül érintkezhet a padlón lévő irritáló anyagokkal (például porral, állatszőrrel, tisztítószerekkel), így az azokra érzékenyek, illetve, akik krónikus bőrbetegségekben (pl. kontakt dermatitisz vagy ekcéma) szenvednek, különösen óvatosnak kell lenniük.

További kockázatai közé tartozik a csúszós, nedves felületeken való megcsúszás. A cukorbetegeknek és a rossz keringésben szenvedőknek különösen óvatosnak kell lenniük, hiszen ha a padlón van valamilyen tárgy, mellyel sérülést okozhatnak maguknak, az komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet (legrosszabb esetben fekély).

Bár a mezítláb járás segíthet az izmok megerősítésében, a kemény felületeken végzett ismételt mozgások lábfáradtsághoz vagy plantáris fasciitis-hez vezethetnek, ami a sarokcsontot a lábujjakkal összekötő szövet gyulladását jelenti. Hosszú távon ugyanis a párnázás hiánya megterhelheti az ízületeket, különösen azoknál, akik már eleve valamilyen láb- vagy ízületi problémákkal küzdenek.

Ez azért probléma, mert a kemény padlók – ellentétben a párnázott szőnyegekkel – nem nyújtanak semmilyen támogatást vagy ütéselnyelést. Ha mezítláb járkálunk, a lábfej és a sarok alatt található vékony zsírréteg az egyedüli, ami tompítani tudja az ismétlődő ütődéseket - mondja Dr. Jackie Sutera, New York-i lábgyógyász a time.com-nak, aki szerint ezek az ismétlődő hatások összeadódnak. Ha heteken vagy hónapokon át mezítláb járunk, az állandó nyomás gyulladást okozhat a lábunkban, ami komoly problémákhoz vezethet.

Az otthon dolgozók közül sokan szenvednek metatarsalgiától, ami olyan gyulladás, amely fájdalmat okoz a lábfej elülső részén. Ez a fájdalom felfelé vándorolhat, fájdalmat okozva a térdben, a csípőben és a hátban. A talpi fasciitis pedig szúró fájdalmat idézhet elő a láb talpi részén, míg az Achilles-gyulladás reggeli fájdalommal és merevséggel, valamint duzzanattal járhat a sarok területén.

Arany középút: zokni

A zokni viselése egy középút lehet a cipő és a mezítláb járás között, bár csökkenti a mezítláb járás előnyeit, viszont valamennyi védelmet nyújt a kisebb horzsolásokkal és allergénekkel szemben, miközben lehetőséget ad arra, hogy a lábaink viszonylag szabadon érezzék magukat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához