Ezeket látta már?

Mérgező anyagok a gyerekruhákban – káros vegyianyagok, amik problémát okozhatnak

mérgező vegyianyag biszfenol gyerekruha

A biszfenolokat nemcsak a műanyag használati cikkekben, hanem a textíliákban is alkalmazzák, színrögzítőként.

Miközben Európában a gyerekjátékok esetében már szigorú határértékek vonatkoznak a toxikus vegyi anyagok használatára, a gyerekruhák piacán ez a védelem még nem létezik. A Tudatos Vásárlók Egyesülete alsónemű tesztje kimutatta, hogy a kisgyerekek ruházatában is jelen vannak a biszfenolok – olyan káros vegyi anyagok, amelyek már kis dózisban is képesek felborítani a hormonrendszert, és súlyos egészségügyi problémákhoz vezethetnek. Hogyan lehetséges, hogy a játékbabák ruhája védve van, míg a gyerekek mindennapi viselete nem? Az egyesület petíciót indított, hogy a biszfenolok minden fajtáját, minden használati cikk esetében, teljeskörűen tiltsák be.

Biszfenolok a ruháinkban is

Egyre több tanulmány állapítja meg, hogy az emberek szervezete napi szinten nagy mértékben ki van téve káros vegyi anyagoknak. Ezek közül az egyik legveszélyesebb vegyületcsalád a biszfenol, a műanyag gyártásban használt adalékanyag. A biszfenolok megzavarhatják a hormonrendszer egészséges működését, a magzat idegfejlődését, rákkeltők lehetnek, meddőséget, terméketlenséget okozhatnak, elhízáshoz, hiperaktivitáshoz vezethetnek, és felelőssé tehetők a cukorbetegség kialakulásáért.

A veszélyes biszfenolok kioldódása a műanyag edényekből, konyhai eszközökből, kulacsokból egyre inkább közismert a fogyasztók körében. A biszfenolokat azonban nem csak a műanyag használati cikkekben, hanem a textíliákban is alkalmazzák, színrögzítőként. A műszálas poliamid textilek 80%-a színtartósító kezelést kap, a színtartósító keverékek pedig biszfenolokat tartalmaznak, melyek a termékekben maradványként elkerülhetetlenül jelen vannak.

A ruhaneműkre ennek ellenére nem vonatkozik biszfenol tartalom korlátozás. A Tudatos Vásárlók Egyesülete legfrissebb tesztje eredményei alapján - melyben egyedülálló nemzetközi összefogásban összesen 166-féle alsóneműt teszteltek - a ruhaneműkre is kiterjesztené a szabályozást. A vizsgált mintában ugyanis minden harmadik bugyiban megtalálható volt ez a káros vegyszer, és minden tizedik alsónemű tartalmazott az egészségre káros mennyiségben biszfenolokat.

A játékokban tiltva, de a gyerekruhákban nem?

Európában a fogyasztók védelmében számos veszélyes anyagot már betiltottak a gyerekjátékokban. Tiltva van a rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító vegyi anyagok használata, illetve a biszfenol A is a 36 hónaposnál fiatalabb gyermekeknek szánt játékok esetében.

A szabályozás viszont nagyon ellentmondásos, hívja fel a figyelmet a Tudatos Vásárlók Egyesülete. A gyerekruházat olyan rejtett veszélyeket hordoz, amelyekről sok szülő nem is tud. Képzeljünk el egy kisgyermeket, aki magához öleli a játékbabáját, aminek a ruházata teljesen biztonságos, hiszen a legveszélyesebb vegyi anyagok a gyártás során már nem kerülhetnek bele. Ezzel szemben ugyanannak a gyermeknek a saját ruhájában, amit minden nap visel, ott rejtőzik a biszfenol. Hogyan lehetséges, hogy a játékbabák öltözéke védve van, míg a gyerekek mindennapi viselete nem?

A Tudatos Vásárlók Egyesülete alsónemű tesztje rávilágított arra, hogy a szabályozás ebben a kérdésben súlyosan hiányos. A gyermekek ruházatában és alsóneműjében ott vannak azok a biszfenolok, amelyek a játékokban már rég nem fordulhatnak elő, mivel a játékbaba öltözetekre szigorú határértékek vonatkoznak, míg a kisgyermekek ruházatára és általában a textilekre nincs semmilyen szabályozás. Ez azt jelenti, hogy gyerekek mindennapi viselete, amely folyamatosan érintkezik a bőrükkel, továbbra is rejtett veszélyeket hordoz.

Szigorúbb és átfogó szabályozásra van szükség

A legismertebb biszfenol vegyület, a biszfenol A (BPA) használatát egyes termékekben már korlátozták, illetve betiltották az Európai Unióban és a világ más részein (cumisüvegek, gyermekeknek szánt tárgyak és játékok, hőpapírok, élelmiszercsomagolás).

A tiltás miatt a gyártók növekvő mennyiségben új vegyi anyagokkal, egyéb típusú biszfenolokkal váltják ki a biszfenol A-t. Ilyen többek között a biszfenol S és a biszfenol F, amelyekre jelenleg nincsen tiltás sem a műanyagokban sem a textíliákban, pedig ezekről is bebizonyosodott, hogy már egész kis dózisban felborítják a hormonrendszert.

– mondja Dénes Júlia, a Tudatos Vásárlók Egyesületének vegyész szakembere.

Mivel a biszfenol A nem az egyetlen biszfenolvegyület, amelyet a Tudatos Vásárlók Egyesülete a textilekben talált, ezért a korlátozásoknak nem csak a BPA-ra kell vonatkozniuk, hanem több mint 30 másik, rendkívül problémás biszfenolvegyületre is – a műanyag termékek esetében ugyanúgy, mint a textíliákban. „A toxikus anyagokat csoportokba kell sorolni, hasonló kémiai összetételük és toxicitásuk alapján, és ezeknek a csoportoknak a teljes betiltása szükséges” – mondja Dénes Júlia.

Petíció a buszfenolok betiltására

„Hisszük, hogy a szigorúbb szabályozásért fogyasztói összefogással lehet a legtöbbet tenni. Ezért az egyesület petíciót indított, amivel arra szeretnénk rávenni a hatóságokat, hogy ne csak az élelmiszerekben található biszfenolokat vegyék komolyan, de a fehérneműkben és minden használati tárgyban megjelenő vegyi anyagok szabályozását is” – mondja Gulyás Emese, a Tudatos Vásárlók Egyesülete alapítója.

„A fogyasztói közösség hangja nemcsak jogi és gazdasági, hanem etikai szempontból is nyomást gyakorolhat. Ha a lakosság egyértelműen kifejezi elkötelezettségét és igényét a szigorúbb szabályozások iránt, az érdemi változásokat eredményezhet” – folytatja Gulyás Emese. „Bízunk benne, hogy ez az akció kulcsfontosságú lehet a biszfenolokkal kapcsolatos szabályozások felgyorsításában és szigorításában” – teszi hozzá.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete felszólítja az európai politikusokat, tiltsák be a legveszélyesebb anyagokat a fogyasztói termékekből a 2024-2029-es parlamenti időszakban. A különböző termékcsoportok közötti ellentmondás feloldása elengedhetetlen, valamint az új típusú biszfenolok sem jelentenek biztonságos alternatívát, ezért az egyesület a teljeskörű betiltást szorgalmazza. további információk ITT!

A ToxFree Life for All projektben magyarországi, szlovéniai, csehországi és osztrák fogyasztói szervezetek dolgoznak azon, csökkenjen a fogyasztók káros vegyi anyag kitettsége. Az öt partnerszervezet közösen tesztel, egyeztet döntéshozókkal, kampányokat indít és a fogyasztókat segítő oktatási programokat hoz létre. Az együttműködést a Tudatos Vásárlók Egyesülete kezdeményezte és vezeti.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Mérgező vegyszereket találtak  alsóneműkben – ezekkel vigyázzon!

Mérgező vegyszereket találtak alsóneműkben – ezekkel vigyázzon!

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

biszfenol

Forrás: Tudatos Vásárlók Egyesülete
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához