Megfázott? Tekerjen piszkos zoknit a zsírral bekent nyakára - furcsa megfázás elleni szerek a múltból
Ha ez nem vált be, jöhetett a csiganyálka.
Ki ne hallott volna a klasszikus csirkehúslevesről vagy a méz és citrom csodahatásáról a megfázás ellen? Vagy jó magyarhoz híven a pálinka áldásos hatásairól? De mi van akkor, amikor ezek az egyszerű módszerek nem bizonyulnak elég hatékonynak, és valaki tényleg komolyan akar tenni az orrfolyás és torokfájás ellen? Nos, ilyenkor jövünk mi, emberek, a saját kreativitásunkkal és néha kicsit furcsa ötleteinkkel! Bizony, vannak olyanok, akik nem állnak meg a hagyományos gyógymódoknál, hanem egészen elképesztő dolgokat is hajlandóak kipróbálni – például a csiganyálkát! Igen, jól olvasta! Vagy piszkos zoknit. De lássuk, mi mindent vetettek már be a kellemetlen tünetek ellen!
Hagyma a zokniban
A hagyma évszázadok óta fontos szerepet játszik a különféle kultúrák gyógyászati hagyományaiban. Az egyik legkülönösebb népi gyógymód, amely még ma is időnként előkerül, az a módszer, hogy vékonyra szeletelt hagymát helyeznek a zokniba, abban a reményben, hogy ez enyhíteni fogja a megfázás tüneteit. Ez azonban nem támasztható alá tudományos bizonyítékokkal - ha a Google Scholar vagy a PubMed adatbázisában keresünk, semmilyen megerősítést, hiteles bizonyítékot nem találunk rá.
Ez a hiedelem a hagyma gyógyító erejébe vetett hitben gyökerezik, hiszen természetes antibiotikumnak tartották/tartják. Ráadásul egyesek úgy gondolják, hogy a hagyma akupunktúrás pontokon keresztüli hatása révén jótékony hatást fejthet ki, valamint, hogy antibakteriális és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkező illékony kénvegyületei a bőrön keresztül felszívódhatnak és segíthetnek a fertőzések elleni küzdelemben.
Csiga nyálka
Bár elsőre furcsának tűnhet, a csigaalapú termékek, például szirupok és paszták, már az 1800-as évek óta jelen vannak a megfázás kezelésében. Franciaországban például a Helix pomatia csiga nyálkájából kivont fehérjéből készült is egy szirup, amely köhögéscsillapító hatású, és patikákban is elérhető - írja az IFLScience.
A hagymás zoknival ellentétben a helicidin nevű szirup köhögéscsillapító hatásait tudományos vizsgálatokkal is tanulmányozták – bár az eredmények nem túl biztatóak. Számos kutatás ugyanis elavult (az 1950-es évekből vannak).
Egy "frissebb"1999-es tanulmányban azt vizsgálták, hogyan képes a helicidin ellazítani a légúti izmokat, de az eredmények nem voltak meggyőzőek, ráadásul a vizsgálatokat tengerimalac szöveteken végezték, nem élő szervezeteken.
Egy 2001-es kutatás arra utalt, hogy a helicidin hatékonyan csökkentette a köhögés gyakoriságát és időtartamát krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedő betegeknél. Azonban a vizsgálat korlátait figyelembe kell venni: egyrészt a megfázás, a nátha egy másik betegség, másrészt a kutatást csak kis számú beteg részvételével végezték el, így az eredmények nem általánosíthatók.
Nem meglepő tehát, hogy egy 2016-os felülvizsgálat azt írja, hogy „nincs publikált klinikai bizonyíték a helicidin hatásának alátámasztására akut köhögés vagy akut hörghurut esetén”.
Piszkos zoknit a zsíros nyakra
Már megint a zokni... Ez a különös „gyógymód” azt javasolja, hogy kenjük be a torkunkat zsírral majd tegyünk rá egy piszkos zoknit. Hogy mi a logika mögötte? Nos, ezt nehéz kibogozni, de elvileg Angliából származik az ötlet.
Állítólag a kezelés izzadást okoz, és úgy gondolták, hogy ez segít megszabadulni a baktériumoktól. A zokni pedig lehet, csak arra szolgált, hogy ezzel megjelöljék azokat, akiknek a torka már nagyon fájt - írja a Healthline.
Mustáros libazsírt a bőrre
Az első világháború előtt népszerű házi gyógymód volt a mustármagporból és libazsírból készült, mellkasra kenhető paszta. Bár a mustárból távozó illékony anyagok alkalmasak lehettek az orr- és hörgőjáratok megtisztítására, ám a paszta olyan erős volt, hogy a mustár irritáló hatása miatt akár hólyagosodást és bőrkárosodást is okozhatott.
Ami használhat: orröblítés
A megfázás egyik legrosszabb következménye az orrdugulás, ami megnehezíti a normális légzést. Jó hír azonban, hogy van egy módszer, ami bár sokaknak furcsa lehet, de valóban segíthet. Ez az orröblítés. Hiszen gondoljon bele, ha van egy cső, ami eldugult, mit csinál elsőként? Megpróbálja vízzel jól kiöblíteni, átmosni.
Hogy mit csináljon? Hajtsa le fejét, majd billentse oldalra, és meleg, sterilizált, sós vizet öntsön így az egyik orrlyukába, ami a másik orrlyukon keresztül távozik - ez segíthet eltávolítani a nyálkát az orrjáratokból.
Ha nem talál otthonában erre alkalmas poharat, úgy a gyógyszertárakban már lehet kapni kifejezetten erre való eszközt.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!