Vajon mikor érdemes lecserélni a régi, műanyag tárolóedényeket? A szakértők elárulják
Ne használja az örökkévalóságig a műanyag tárolóedényeit!
A nagy tételben főzés hívei, gyakran hívják segítségül a praktikus műanyag tárolóedényeket, melyekben kényelmesen el lehet helyezni a hűtőben vagy a fagyasztóban a maradék ételeket. De vajon meddig lehet biztonságosan használni ezeket? Érdemes egy idő után lecserélni őket?
Figyeljen a kódjára
Ha szeretné megtudni, milyen is ez a tárolója, első lépésként fordítsa meg az edényt, és nézze meg az újrahasznosítási kódját. A háromszög alakú szimbólum belsejében egy 1-től 7-ig terjedő szám található. A legjobban preferált számok a 2, 4 és 5-ös - írja a Huffington Post.
A 2-es kód a nagy sűrűségű polietilént (HDPE) jelöli, amely például étolajos palackokban található.
- Ez a típus nehezen bomlik le, és élelmiszer-biztonságosnak tekinthető – mondta Michael Tunick, a Drexel Egyetem Élelmiszer- és Vendéglátás Menedzsment Tanszékének kutató vegyésze. A 4-es kód a kis sűrűségű polietilént (LDPE) jelöli, míg az 5-ös a polipropilént (PP), amely a chips-es zacskókban és joghurtos edényekben található. Ezek szintén biztonságosan újrafelhasználhatók és elég tartósak ahhoz, hogy többször is elmoshassuk őket.
Hormonzavarokat okozhatnak
A biztonsági szempontok kiemelkedően fontosak, mivel a műanyag összetevők kimosódhatnak egyes műanyagokból, és bejuthatnak az élelmiszerbe, ami sok esetben befolyásolhatja a hormonális egyensúlyt. Nem beszélve arról, hogy az ismételt használat során mikroműanyagok is leválhatnak a felületükről, melyek hatással lehetnek a tüdő és a máj egészségére, valamint az anyagcserére is.
Ezért bármennyire is feleslegesnek tűnik, érdemes márkás, jól ismert tárolókat venni, ugyanis ezek általában erősebbek és jobb minőségűek. De vajon jogos a nagyobb árkülönbség?
Trevor Craig, a Microbac Laboratories tudósa és élelmiszerbiztonsági szakértője szerint márkás cégek arra specializálódtak, hogy a lehető legjobban megtervezzék a tárolóedényeiket, így azok vastagabbak, masszívabbak és jobb minőségűek lehetnek, ráadásul ezek a cégek a megbízhatóságra építették fel hírnevüket, így kénytelenek ezt a színvonalat hozni - ami plusz pénzbe kerül. Ám azt is érdemes tudni, hogy ez a szakadék a márkás és a no name között folyamatosan csökken, és egyre zárkóznak fel a nem márkás tárolóedények is, ezért olykor ezek közül is lehet választani - ám mindig ellenőrizze az aljukon található kódokat!
Így teheti tartósabbá a műanyag edényeit
A műanyag élelmiszertárolók használati idejének meghosszabbítása érdekében kerülje a mosogatógép használatát, bármennyire is ez a lehető legkényelmesebb megoldás. Azonban a forró víz jelentősen roncsolhatja a műanyagot, és mivel a mosogatógépekben az edények hosszabb ideig vannak ennek kitéve, mint a kézi mosogatáskor, jobban károsíthatja a tárolókat. Ha mindenképp a gépbe rakja ezeket, arra ügyeljen, hogy a felső kosarat használja, mivel az a rész nem melegszik fel annyira, mint az alsó.
Hogy mi a legjobb módszer a tisztításukra? Az, ha kézzel, gyorsan elmossa forró, szappanos vízben, kerülve a durva súrolóeszközök használatát, mivel ezek könnyen karcolásokat hagyhatnak maguk után.
Mikor kell lecserélni a műanyag edényeket?
Craig szerint a műanyag tárolóedények biztonságos használati idejével kapcsolatban nincs szigorú szabály, inkább a termék állapotát kell figyelembe venni. Az idő előrehaladtával és a mindennapi használat során az edények repedezhetnek, deformálódhatnak, kellemetlen szagúvá válhatnak és el is színeződhetnek. Ilyenkor érdemes újat vásárolni.
Ha azonban egy régi műanyag élelmiszertároló edényt találunk, melyet nem nagyon használtunk, akkor is legyen óvatos! Lehet, hogy bár újszerű állapotban van, de ha több mint 10 éve készült, jobb, ha nem használjuk, mivel a régebbi edények sokszor tartalmaznak biszfenol A-t (BPA). Ez pedig könnyen beszivároghat az élelmiszerbe és megnövelheti az olyan egészségügyi problémák fellépésének kockázatát, mint például magas vérnyomás, 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!