Ez a legerősebb izom az emberi testben - nem, nem a nyelv
Sokan úgy gondolják, hogy a nyelv a legerősebb izmunk, azonban ez tévedés. Ráadásul nem is olyan egyértelműen megválaszolni a kérdést.
A nyelv igen jelentős része az emberi testnek. Általánosan elterjedt az a nézet, hogy ez a test legerősebb izma. De vajon tényleg így van?
A rövid válasz: nem. Azonban ez a kérdés ennél kissé bonyolultabb.
Maureen Stone, a Marylandi Egyetem Fogorvosi Karának munkatársa szerint a nyelv erejének mítosza a nyelv elképesztő kitartásából ered. Hiszen mikor fáradt el utoljára a nyelved? Ha nincsenek rendellenességei, a válasz valószínűleg az, hogy soha. Állóképessége annak struktúrájából adódik, mely sok hasonló izomdarabból áll, amelyek mindegyike képes ugyanarra a feladatra, így nem fárad el. Egyszerűen különböző izomrostokat aktiválunk, és ugyanazt az eredményt érjük el.
A nyelv nem egyetlen izom
A nyelvet tehát több izom alkotja (pontosabban nyolc). Ezek teszik lehetővé azt, hogy számtalan formát és pozíciót vegyen fel a nyelv és ne fáradjon el.
Mivel a nyelv teljes egészében izomból áll és nincs benne csont, rendkívül hajlékony, óriási mozgástartománnyal. Talán ezeket az adottságokat tévesen sokan az erővel azonosítják.
Lowa teszt
A tudósok egy Iowa teszt nevű eszközt használva mérik a nyelv által kifejtett maximális nyomást. Ez egy hajlékony, levegővel töltött eszköz, melyet a szájba helyeznek, és arra kérik az alanyokat, hogy nyomják azt a szájpadlásuk felé a lehető legnagyobb erővel. HA ezt nézzük, az eredményeik azt mutatják, hogy nem a nyelv nem a legerősebb izom.
Ezért nem könnyű eldönteni, melyik a legerősebb izmunk
Hogy mégis mi a legerősebb izmunk? Attól függ! Hiszen az izomerő fogalmát többféleképpen lehet meghatározni, és attól függően változhat az eredmény. Az erőt mérhetjük a nyers erő alapján is, ahol a legnagyobb izomban rejlik a legnagyobb potenciál. Ha ezt nézzük a test legnagyobb izmai – a négyfejű combizom és a hátsó farizom – képesek előállítani a legnagyobb erőt.
Az izomméret és a nyers erő mellett más tényezők is fontosak. Az izmok úgy működnek, hogy csontokat mozgatnak, mint ahogy egy kar működik egy gépezetben, nagyobb mozgásokat létrehozva. Például, amikor súlyzót emelünk, a bicepsz az alkarra hat, és nagy erőre van szüksége ahhoz, hogy a kezet a vállhoz emelje. Ez azért van, mert az alkar hosszú, és a bicepsz közel húzódik a könyökhöz.
Sokak szerint az állkapocsban található a legerősebb izom
Ezzel szemben az állkapocscsont sokkal rövidebb karral rendelkezik, így sokan mondják azt, hogy az az állkapocs fő izma, a masseter, a test legerősebb izma. Ezen izom képes a legnagyobb erőt kifejteni a zárás során, így lehetővé teszi a hatékony rágást.
Az emberi állkapocs által kifejtett legerősebb harapás ereje körülbelül 700-900 Newton között van, ami nagyjából 70-90 kilogrammnak felel meg. Ez természetesen egy extrém harapás, és nem az átlagos erő, amit mindennapi rágáskor kifejtünk. Átlagosan az őrlőfogakkal rágva a harapás ereje körülbelül 200 Newton, ami nagyjából 20 kilogramm erőnek felel meg.
Ha nem az izomerő a lényeg
Egy másik megközelítés szerint azonban nem az izomerő, hanem az elvégzett munka a lényeg. E tekintetben a test legkeményebben dolgozó izma az, amelyik éjjel-nappal pumpálja a vért, életben tartva az összes többi izmot is: a szív. A szív folyamatos munkája és az élethosszig tartó működése alapján tekinthető a legkeményebben dolgozó izomnak a testben.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!