Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Krónikus gyász: a végtelen végtisztesség ára

krónikus gyász bánat veszteség

A gyászra nincs általános szabály, ám ennek ellenére van, hogy az krónikussá válik.

Joggal mondható, hogy a gyász mindig bonyolult és megterhelő. Az emberek különböző módon kezelik, dolgozzák fel ezt az állapotot; nincs "egyszerű és gyors" módja a gyásznak. Azonban létezik egy különösen nehéz és elhúzódó változata, amit krónikus gyásznak neveznek.

Krónikus gyász: mi is ez valójában?

- A „krónikus gyásznak” nevezett állapot elsősorban azoknál az embereknél alakul ki, akik nagyon hálás és szeretetteljes kapcsolatot ápoltak az elhunyttal. Ezeknek az embereknek a szomorúság és a veszteség átvészelése még nehezebb lehet, és olykor segítség nélkül nem is tudják feldolgozni a gyászt – mondja Dr. Mayra Mendez, a Providence Saint pszichoterapeutája.

- Az elhúzódó gyász, amelynek nem csökken az intenzitása, és hat hónapon túl is folytatódik oly módon, hogy jelentősen rontja az életvitelt, a gondolkodást, a társadalmi életet és az öngondoskodást, krónikus gyásznak nevezzük – mondja Mendez.

Krónikus bánat vagy gyász? Hogyan lehet megkülönböztetni?

- Amikor valaki krónikus gyászt él át, az elveszett szeretett személy körüli gondolatai elsöprőek lehetnek - mondja Mendez. A gyász természetes folyamata lehetővé teszi a veszteség megértését és elfogadását. Az idő múlásával az érzés kevésbé intenzív, a veszteség fájdalma csökken (de nem múlik el) a gyászolással töltött idő átvált más időtöltésbe.

A szakember hangsúlyozza, hogy a gyásznak nincs "normális" idővonala. Van azonban egy természetes folyamata a bánat feldolgozásának. Egy egészséges gyászfolyamat azt eredményezi, hogy tudatosan fedezzük fel azokat a módokat, amelyekkel a kapcsolat emlékeit felhasználhatjuk a folyamatos pszichológiai fejlődés elősegítésére.

A gyászt, a veszteség miatti fájdalmat az idő felváltja a szeretett személlyel kapcsolatos pozitív érzelmekkel. A humor élménye, a másokkal való közelségből fakadó öröm, a vigasztalás mind hozzávezetnek a veszteség feldolgozásához.

Ezzel szemben, amikor már krónikus gyászról beszélünk, a folyamat felborul és az idő múlása nem segít, sokszor ront a helyzeten. A krónikus gyász megzavarja a pozitív megküzdési folyamatokat, amelyek a normál gyász részét képezik, és hatással lehet az egyén mindennapi életére és arra, hogy képesek legyenek gondoskodni önmagukról.

Kiket érint leginkább?

Mendez rámutat arra, hogy bizonyos emberek hajlamosabbak lehetnek a krónikus gyászra. Ha kórtörténetükben depresszió szerepel, nagyobb valószínűséggel tapasztalhatnak hosszabb távú gyászt, amikor meg kell küzdeniük a veszteséggel. A gyász gyakran egy súlyos depresszió kiváltó oka lehet, teszi hozzá a szakértő.

Azok az emberek, akik traumával küzdenek, szintén ki vannak téve a krónikus gyász veszélyének. Amikor a gyász intenzitása nem csökken, a stressz eluralkodik, és a veszteséget traumatikus életeseményként élik meg – amely végső soron depressziót válthat ki, ami sokkal súlyosabb, mint amit egy normál gyászreakció esetén általában tapasztalna.

A krónikus gyász felismerése

Ha valaki krónikus gyászt él át, elkerülő magatartást tanúsíthat: alkoholt vagy drogokat fogyaszthat a fájdalom csillapítására, illetve gyakori az is, hogy nem szeretne időt tölteni családjával, barátaival. Néhány ember pszichotikus tüneteket tapasztalhat (például hangokat hallhat) vagy öngyilkossági gondolatai lehetnek.

Jelei

  • A veszteség jelentésével kapcsolatos szorongás.
  • Félelem, hogy a fájdalom a végtelenségig tart majd.
  • Aggódik, hogy sosem lesz már boldog.
  • Mások hibáztatása a veszteségért.
  • Harag érzése az elhunyt személlyel szemben.

A krónikus gyász feldolgozása

A krónikus gyász kezelésének legjobb módja az egyén körülményeitől függ. Az egyik legjobb megoldás lehet egy terapeuta vagy pszichiáter segítsége. A szakemberek azt tanácsolják, hogy keressenek egy olyan orvost, aki a halállal, a haldoklással és a megoldatlan gyászproblémákból eredő depresszióval való megküzdéssel foglalkozik.

Terápia

- A kognitív viselkedés terápiás technikák segíthetnek a gyásszal küzdőknek megváltoztatni a hibás kognitív folyamatokat, amelyek erősítik a depressziót és a negativitást - mondja Mendes, aki azt is javasolja, hogy a napokat előre ütemezze, hogy elfoglalja magát, és egészséges módon elterelje a figyelmét a fájdalmáról.

Emlékek megőrzése, üzenetek

Ha elveszített valakit, megemlékezhet rá úgy, hogy elmeséli az emlékezetes pillanatokat, átnézi a fényképeket, részt vesz a kedvenc tevékenységében, vagy akár levelet is írhat az elhunytnak.

Töltsön időt szeretteivel, de legyen egyedül is

Míg a többi szeretteivel eltöltött idő vigaszt és támogatást nyújthat, az is fontos, hogy a saját érzelmeit és gondolatait a kollektív bánat közepette is felmérje. Időnként egyedüllétre van szüksége, hogy feldolgozza saját érzelmi reakcióit, szükségleteit, hogy csökkentse a stresszt és tisztán lásson.

Az is fontos, hogy birtokoljuk a bánatunkat – tanácsolja az orvos. Ez azt jelenti, hogy ellen kell állni a kísértésnek, hogy a gyász folyamatát úgy változtassuk meg, hogy az megfeleljen mások (vagy a társadalom) elvárásainak.

Emlékeztető a gyászról

Bármit is tesz, emlékezzen azokra a dolgokra, amelyek mindig igazak a gyászról. Először is, ez egy normális válasz a veszteségre. Ezenkívül a gyász nem állandó állapot – még akkor sem, ha tovább tart a feldolgozása.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához