Miért választ egyre több ember klímát fűtésre? Nézze meg, mit mond a szakértő
A klímával való fűtésnek számos előnye van.
A modern hőszivattyús klímák nemcsak energiatakarékosak és környezetbarátak, de hatékony alternatívát nyújtanak a hagyományos fűtési rendszerekhez képest. A megfelelő készülék kiválasztásához és optimális használatához szakértők 8+1 gyakorlati tanáccsal segítenek, amelyekkel csökkenthetők a költségek, növelhető a komfortérzet, és hosszú távon fenntartható megoldás érhető el.
A klímaberendezéssel történő fűtésnek számos előnye van a gázfűtéssel szemben, a legfontosabb az energiahatékonyság. „A modern hőszivattyús berendezések nagyon alacsony hálózatból felvett energiát képesek magas fűtési energiává alakítani, ezt a hányadost nevezzük COP értéknek” – magyarázza a Gree légkondicionálók műszaki szakértője, Stuller István. „Minél magasabb ez az érték, annál költséghatékonyabb lesz az üzemeltetés. A klímával történő fűtés energiahatékonysági mutatója az átmeneti időszakokban, például ősszel a legkedvezőbb, mert a hőszivattyús klímák a külső levegőből nyerik a hőt. Mivel átmeneti időszakban a hőmérséklet még nem túl alacsony, a hőszivattyúk jó hatásfokkal képesek fűteni. Ráadásul az őszi időszakokban még nincs teljesen kihűlve az ingatlan sem, így kisebb hőmérséklet emelés szükséges a megfelelő komfortérzet fenntartásához, ezért a klíma energiaigénye is csökken” – tette hozzá a Gree szakembere.
A klíma használata segíthet a gázfűtés bekapcsolásának késleltetésében, hiszen a modern hőszivattyús klímák képesek alacsony külső hőmérsékleten is hatékonyan működni, és elegendő hőt biztosítani a komfortérzet fenntartásához.
„Egy hűtő-fűtő klíma fokozatosan emelheti a hőmérsékletet, lehetővé téve, hogy a gázfűtés bekapcsolására csak akkor kerüljön sor, amikor az valóban szükséges. Ha a klímát használjuk az őszi időszakban, csökkenthetjük a rezsiköltséget” – fűzte tovább gondolatait a specialista.
Nagyobb biztonság
A szakértő azt is kiemelte, hogy klímás fűtés esetében nem megy végbe égés a folyamat során, ezáltal nem jelent veszélyt a szobában tartózkodókra egy esetleges műszaki hiba okozta gázszivárgás vagy szén-monoxid mérgezés, emellett pedig teljesen környezetbarát megoldás.
Kényelem, friss levegő
„A klíma használata a hűvösebb időszakokban jelentősen meg tudja emelni a komfortérzetet. A bekapcsolásával gyorsan elérhető a beállított hőmérséklet, és a ventilátor segítségével a szoba minden pontján folyamatosan ugyanazt a kellemes hőérzetet tudja biztosítani. A szűrők segítségével az átmeneti időszakokban jellemző allergéneket, szálló port jól ki tudja szűrni, ezzel javítva a levegő minőségét” – sorolta az előnyöket a Gree hozzáértő kollégája.
Hozzátette ugyanakkor, az első és legfontosabb szempont - mint ahogyan minden más fűtési rendszernél is -, hogy minden helyiséget külön-külön kell ellátni egy beltéri egységgel. A legtöbb esetben egy ház adottságai olyanok, hogy egyetlen berendezéssel nem lehetséges befűteni a teljes ingatlant úgy, hogy megmaradjon a megfelelő komfortérzet. A beltéri egységek elhelyezése is kulcsfontosságú, érdemes olyan helyre telepíteni, ahol a levegő megfelelően körbe tudja járni az egész szobát.
„Ne kapcsoljuk ki soha a berendezést, helyette inkább alacsonyabb hőfokon folyamatosan temperáljunk vele. Sokkal több energiát és időt igényel újra visszamelegíteni egy helyiséget, ha azt teljesen hagyjuk kihűlni. A modern berendezések már kifejezetten energiatakarékosak, használatkor nagyon kis teljesítményt vesznek fel, keveset fogyasztanak ahhoz képest, amennyi fűtési- hűtési energiát előállítanak. Az energiahatékonyságot az energiacímkén találjuk, ezért az azon található kW/óra/szezon értéket szükséges górcső alá venni.” – hívta fel a figyelmet Stuller István.
„Ma már elérhetőek olyan okos légkondicionálók, amelyek képesek tanulni a felhasználói szokásokat, és ez alapján optimalizálni a szükséges energiafelhasználást, illetve léteznek olyan okosotthon-vezérlő egységek, melyek folyamatosan ellenőrzik és automatizálják a berendezés működését, ezáltal mindig csak az éppen szükséges energiát fogja felhasználni az üzemelés közben.” – részletezte a klímás profi.
8+1 szakértői tipp az optimális légkondicionáló kiválasztásához
- Megfelelő teljesítményű hőszivattyút válasszunk, mert ha túl kicsi a berendezés, az nem fogja befűteni a helyiséget, ha pedig túl nagy a teljesítmény, akkor nem fog hatékonyan működni, sokszor ki- bekapcsol, ezzel pedig felesleges pénzt dobunk ki egy drágább és nagyobb berendezésre, amit nem fogunk tudni kihasználni.
- Vannak kifejezetten fűtésre optimalizált berendezések, amelyek el tudják látni egy ingatlan kizárólagos fűtését, válasszunk ilyet, ha nem szeretnénk más fűtési megoldással kombinálni a hőszivattyúnkat.
- Érdemes megnézni a kiválasztott berendezés energia címkéjén látható besorolást, minél több plusz jel látható, vagy minél magasabb az SCOP érték, annál hatékonyabb lesz az üzemeltetés.
- Válasszunk minél alacsonyabb zajszinttel rendelkező légkondicionálót.
- Nagyon fontos a karbantartás és szerviz lehetősége, ezért olyan márkát válasszunk, amely régóta a piacon van és jó szervizhátteret biztosít, megfelelő alkatrész ellátottsággal rendelkezik, a rendszeres karbantartás segít a hatékonyság megőrzésében is.
- Gondoskodjunk a megfelelő szigetelésről, az ablakok és ajtók jól zárjanak, ez minimalizálja a hőveszteséget.
- A különböző helyiségekben állítsuk a klímát a használati szokásokhoz, ebben segítenek az időzítők, vagy az intelligens okosotthon vezérlők.
- A drága és hosszadalmas terveztetés és engedélyeztetések helyett, egy jó klímás csapat gyakorlatilag egy nap alatt ki tudja építeni a komplett ház fűtési rendszerét.
+1 tipp
A Gree szakértője azzal zárta gondolatait, hogy ne feledjük egy klíma berendezéssel nem csak a fűtést, hanem nyáron a hűtést is meg tudjuk oldani.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!