Ezeket látta már?

Az introvertáltak 4 típusa – nem igaz, hogy mindig egyenlő azzal, hogy valaki szorong társaságban

introvertált típus szorong társaság

Vajon mi jellemzi a szociális, gondolkodó, szorongó és a visszafogott introvertáltakat?

Bizonyára mindenki ismer olyan embereket (vagy éppen Ön az), aki sokkal jobban szeret egyedül, akár egy jó könyvvel a kezében pihenni, mint táncolni egy zsúfolt teremben, vagy nagy baráti társasággal mulatni. Bizony, ők az introvertáltak, akik az egyedüllétből és a csendes pillanatokból töltekeznek, nem pedig a társas interakciókból, amik inkább lemerítik őket.

Szakemberek szerint az introvertáltak négy különböző típusba sorolhatók: léteznek így szociális introvertáltak, gondolkodó introvertáltak, szorongó introvertáltak és visszafogott introvertáltak.

Szociális introvertáltak

Rhea Freeman, üzleti coach állítása szerint ő maga is introvertált, ami nem feltétlenül a félénkségről szól.

- Amikor az introvertált szót halljuk, gyakran egy félénk ember jut az emberek eszébe a társasági helyzetekben, ám ez nem vonatkozik rám– mondta.

A szociális introvertáltak ugyanis kedvelik a kisebb csoportokat és a számukra ismerős embereket – bár a nagyobb társasággal és az idegenekkel már némileg bajban vannak.

- A nagyobb csoportokkal nincs nagy bajom, de azért soknak találom, különösen akkor, ha nem ismerem az embereket, mivel sosem vagyok biztos abban, hogy mit kellene tennem - mondta. - Ha olyan emberekkel vagyok, akiket ismerek, akkor jól érzem magam, akárcsak akkor, ha van valamilyen feladatom.

A szociális introvertáltak jellemzői:

  • Inkább választják a kis összejöveteleket közeli barátokkal, vagy a mély, személyes beszélgetéseket.
  • Élvezik az egyedül végezhető tevékenységeket és nem érzik magukat magányosnak, amikor egyedül vannak.
  • Hosszabb közösségi interakciók után kimerültek, és szükségük van időre a feltöltődéshez, még akkor is, ha jól érezték magukat.
  • Előnyben részesítik a szöveges vagy online kommunikációt.

- Azt ajánlom, hogy a szociális introvertáltak vegyenek részt kisebb összejöveteleken, ahol csak néhány emberrel kell egyszerre kapcsolatot teremteniük, majd tervezzenek be utána pihenőidőt a feltöltődés érdekében – mondta Monica Cwynar, a pittsburghi Thriveworks klinikai szociális munkása, aki a kapcsolatokra, traumára és megküzdési készségekre szakosodott.

Caitlin Slavens pszichológus hozzátette, hogy ne hagyja, hogy a társadalmi nyomás miatt úgy érezze, hogy az, hogy szeret egyedül lenni, az hibának számít .

Szakértők szerint az introvertáltaknak igen fontos a határaik ismerete és azok tiszteletben tartása.

- Nem baj, ha nemet mond azokra az eseményekre, amelyeket kimerítőnek érez– mondta Kristin Anderson pszichoterapeuta. -Tervezzen be pihenőidőt a társasági élet után, és támaszkodjon azokra a kapcsolatokra, amelyek energiával töltik fel.

Gondolkodó introvertáltak

Számukra a mély gondolkodás és az álmodozás segít elkerülni a túlterheltséget. Ők akkor érzik magukat a legjobban, amikor pl. olvasnak, képzik magukat, kreatív tevékenységeket végeznek.

A gondolkodó introvertáltak jellemzői:

  • Gyakran álmodoznak vagy fantáziálnak.
  • Mélyen, gyakran elmélkednek.
  • Magas fokú önvizsgálattal és önismerettel rendelkeznek.
  • Élvezik a kreatív vagy elmét foglalkoztató magányos tevékenységeket, mint például az írás, festés vagy rejtvényfejtés.
  • Beszélgetések közben gondolatokba merülve találják magukat.

A gondolkodó introvertáltak számára az egyensúly kulcsfontosságú. A legjobb, ha olyan társas érintkezéseket választanak, amelyek nem veszélyeztetik magány iránti igényüket. Érdemes a napjaikba beiktatni kreatív és elmélkedő tevékenységeket, és ha akarják, osszák meg ezeket másokkal is.

Szorongó introvertáltak

Rachel MacPherson személyi edző és író elárulta, hogy a társasági helyzetekből kimerülten távozik, és mindent elemez, amit mond. Éppen ezért igen nehezen mozdul ki.

- Ez úgy néz ki, hogy az esemény előtti órákat azzal töltöm, hogy meggyőzzem magam, hogy el kell mennem, aggódom az interakciók miatt, és gyakran úgy érzem, hogy találok is okot arra, hogy visszalépjek - magyarázta. - Megtanultam azonban ezt úgy kezelni, hogy azt mondom magamnak, hogy ha már ott vagyok, akkor nagyon jól fogom érezni magam- ami nagyjából mindig így is van.

A szorongó introvertáltak jellemzői:

  • Idegesek társasági események előtt vagy alatt.
  • Kerülik a társadalmi interakciókat (különösen ismeretlenekkel), valamint rettegnek a szégyentől és az ítélkezéstől.
  • A találkozásokat, beszélgetéseket túlzottan elemzik és újra lejátsszák a fejükben.
  • Jobban érzik magukat ismerős környezetben vagy megbízható emberek társaságában.
  • Hezitálnak, ha ismeretlen emberekhez közelednek.

Ha Ön is ebbe a csoportba tartozik, jó tanács, hogy fokozatosan szoktassa hozzá magát a társas helyzetekhez: például rövid ideig maradjon egy eseményen, vigyen magával ismerősöket vagy járjon kisebb összejövetelekre. A biztonságos terek és támogató személyek segíthetnek abban, hogy saját tempójában vegyen részt a társasági életben. A terapeuták kiemelik, hogy a kognitív viselkedésterápia (CBT) hatékonyan segíthet a gondolatok átformálásában és pozitívabb érzelmek kialakításában. Fontos, hogy emlékezzen arra is, hogy mások nem ítélik meg olyan szigorúan, mint ahogyan az gondolná.

Visszafogott introvertáltak

A visszafogott introvertáltak, más néven gátolt introvertáltak, számára a mindennapok kimerítőek lehetnek, mivel gyakran kell olyan helyzetekbe belemenniük, amelyek számukra természetellenesek. Ez igaz mind a munkahelyi, mind a szabadidős tevékenységeikre. Ha hirtelen változik egy terv, és társasági eseményre kell menniük, időre van szükségük a mentális felkészüléshez. Az ilyen helyzetekben inkább a gondolataik belső feldolgozására fókuszálnak, és csak akkor osztják meg őket, ha valaki közvetlenül rákérdez.

A visszafogott introvertáltak jellemzői:

  • Inkább megfigyelik a csoportok tagjait, különösen, mielőtt részt vesznek egy velük töltött eseményen.
  • Időre van szükségük, hogy jól érezzék magukat egy új csoportban és ahhoz, hogy összemelegedjenek az emberekkel.
  • Visszafogottak a csoportban.
  • Időbe telik, hogy meghozzanak döntéseket és válaszoljanak a kérdésekre.
  • Nem szeretnek reflektorfényben lenni.
  • Gondolkodnak, mielőtt cselekednek.
  • Szeretik a rutint és a kiszámíthatóságot.
  • A társas interakciók befejezése után jelentősen nyugodtabbnak érzik magukat.
  • Nem szeretik az utolsó pillanatban érkező meghívásokat.

Fontos, hogy vegye kerül magát olyan emberekkel, akik értékelik a megfontoltságát és nem sürgetik. Amikor készen áll, fokozatosan vállaljon többet, szóljon hozzá dolgokhoz, hogy növelhesse az önbizalmát. Ha ez nem megy jól, vegyen részt önbizalom-növelő tevékenységekben, terápián. Ha félénk, olyan környezetben beszélgessen, ahol kényelmesen érzi magát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához