Ezért kell folyton WC-re mennie, amikor kimegy a hidegbe
Nem Ön az egyetlen ezzel a problémával.
Télen, amikor a hőmérséklet jelentősen lecsökken, sokan tapasztalják, hogy gyakrabban kell WC-re járniuk. A következő jelenség valószínűleg ismerős mindenkinek: elindul otthonról, majd hirtelen jön a vizelési inger. Vajon mi állhat ennek hátterében? Christian Moro és Charlotte Phelps kutatók a The Conversation című folyóiratban megjelent cikkükben elmagyarázták.
Miért kell gyakrabban pisilni hideg időben?
A tudósok szerint két fő tényező játszik ebben a jelenségben szerepet: az egyik a folyadékháztartással kapcsolatos. Télen ugyanis a szervezet folyadékigénye gyakran megnő, ami természetesen több vizeletet eredményez. Nyáron hajlamosak vagyunk kiszáradni a szabadban töltött mozgás és a meleg ruhák alatti izzadás miatt. Emellett télen több időt töltünk zárt térben, és gyakran több folyadékot fogyasztunk, ami növeli a vizelet mennyiségét.
A második tényező a test hőszabályozó mechanizmusával kapcsolatos. A „hideg diurézis” néven ismert folyamat során a szervezet igyekszik megtartani a hőt, hogy elkerülje a kihűlést. A bőr közelében található erek ebben az állapotban összehúzódnak, hogy a hő a létfontosságú belső szervek felé irányuljon. Ennek következtében a vérnyomás megemelkedik, amit a vesék a felesleges folyadék kiszűrésével próbálnak normalizálni. Ez azt eredményezi, hogy a felesleges folyadékot vizelet formájában ürítjük ki.
A hideg diurézis jelei
Bár a hideg diurézis kellemetlen lehet a téli hónapokban, fontos megérteni, hogy ez a jelenség a szervezet természetes védekező mechanizmusának része. Az Arkansas Urology szakértői szerint a tudomány még nem tudta pontosan meghatározni, hogy milyen külső hőmérséklet vagy időtartam váltja ki ezt a folyamatot, és az sem világos, hogy az életkor milyen szerepet játszik benne - írja az IFLScience.
Mit lehet ellene tenni?
Amennyiben az időjárásnak megfelelően öltözködik, nem kell valódi hipotermiától, még akkor sem, ha több időt tölt a szabadban. Ilyen esetekben a hirtelen jelentkező vizelési inger inkább a szervezet túlzott védekezési reakciójának eredménye, ami sokaknál előfordul.
Azonban a hideg diurézis egy figyelmeztető jel lehet, hogy a testhőmérséklete veszélyesen alacsony szintre süllyed. Ekkor ügyeljen a hipotermia más tüneteire is (például a zavartság, álmosság, hidegrázás és elmosódott beszéd). Ezek a jelek azt mutatják, hogy ideje meleg helyre menni.
Ezen kívül ne feledje, hogy télen is könnyen kiszáradhat, ezért ne fogja vissza a vízfogyasztást, még akkor sem, ha gyakrabban kell emiatt a fürdőszobát látogatnia.
Megnő a vesekő esélye is
Télen nemcsak a vizelet mennyisége változhat, hanem annak összetétele is. A szervezet hideg időszakban nagyobb mennyiségű kalciumot választ ki a vizelettel. Ez a jelenség inkább a hideg évszakokra jellemző életmódnak köszönhető, semmint belső biológiai változásoknak.
Télen ugyanis kevésbé vagyunk aktívak, több súlyt szedhetünk fel, valamint több sós, tartósított, valamint feldolgozott élelmiszert fogyasztunk. Ezek a tényezők pedig mind hozzájárulnak ahhoz, hogy télen nagyobb legyen a vesekő kialakulásának kockázata.
Éppen ezért különösen fontos figyelni ekkor is a megfelelő étrendre és az aktív életmódra télen is, hogy minimalizálja a probléma kialakulásának esélyét.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!