Ezeket látta már?

Feldolgozatlan gyász: jelek, hogy nem tud továbblépni

gyász feldolgozás továbblépés veszteség

Van, amikor a feldolgozás folyamata megakad.

A gyász egy normális reakció a veszteségre, mely mindenkinél eltérően jelentkezik. Andrea Dorn pszichoterapeuta szerint a gyász jellemzően az első hat hónapban a legerősebb, de az első két év során bármikor visszatérhet. Bár a rossz érzések az idő múlásával enyhülhetnek, ám előfordulhat, hogy valaki elakad ebben a folyamatban. Ez akkor történik, ha az illető képtelen feldolgozni a veszteségét, és amiatt tartós, nem szűnő érzelmi fájdalmat tapasztal.

Dorn szerint a tipikus gyász olyan, mint egy vihar, ami idővel elcsitul, míg a megoldatlan gyász esetén az illető ennek a viharnak a csapdájában marad. Bizonyos tényezők, például egy váratlan halál vagy a támogatás hiánya, növelhetik a feloldatlan gyász kockázatát. Hogy milyen jelek utalnak arra, hogy valaki nem képes továbblépni?

Állandó, intenzív fájdalom

Ha valaki állandó és intenzív érzelmeket tapasztal egy veszteség kapcsán (például szomorú, mérges vagy kétségbeesett), az azt jelezheti, hogy a gyász feldolgozása elakadt. Ekkor ezek az érzelmek olyan erősek lehetnek, hogy megakadályozzák a mindennapi munkavégzést és megnehezíthetik, hogy az élet más területein az illető örömöt találjon.

Egyesek számára a feldolgozatlan gyász fokozott szorongás okozhat, ami gyakran abban nyilvánul meg, hogy az érintett igen erős reakciókat ad látszólag apró eseményekre.

Kerüli – vagy ragaszkodik – az elhunyt személyhez kacsolódó dolgokat

Lehetséges, hogy tudatosan kerüli azokat a helyeket, hobbikat vagy embereket, amelyek az elvesztett szerettére emlékeztetik, mivel ez túl fájdalmas lehet. Például nem megy el a temetőbe, nem nézi meg a régi fényképeket, vagy nem vesz részt olyan tevékenységekben, amelyeket korábban együtt élveztek.

Ugyanolyan rossz a másik véglet is, vagyis, amikor az illető folyamatosan, kényszeresen keresi azokat a dolgokat, amelyek emlékeztetik őt az elhunyt személyre.

Pontatlan, haszontalan gondolatok

Pontatlan gondolatok azok, amelyek nem tükrözik a halál körüli valós tényeket. Ezek közé tartozhat az is, ha valaki magát hibáztatja olyan dolgokért, amelyeket nem tudott irányítani. Ilyen például az, ha az illető teljes felelősséget érez egy rossz döntés miatt, amelyet valaki más hozott meg, és amely hozzájárulhatott a szeretett személy halálához.

A haszontalan gondolatok bizonyos fokig tartalmazhatnak igazságot, de olyan negatív érzelmeket generálnak, mint a bűntudat, tehetetlenség és reménytelenség.

- Előfordulhat például, hogy valaki úgy gondolja: 'Nem érdekel, mi lesz velem a jövőben, ha a szerettem nem lehet része ennek. Soha nem fog látni, hogy leérettségizek, szóval mi értelme van az egésznek?' – hozta fel példának a gyászra szakosodott terapeuta, Fanisha Calvert a Huffington Post-nak.

Nehezen fogadja el azt, hogy a szerette elhunyt

Előfordulhat, hogy valaki olyan nehezen birkózik meg a veszteséggel, hogy tagadja a személy halálának tényét. Lehet, hogy állandóan keresi azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy az illető még mindig életben van. Ez azért is baj, mert ez megzavarhatja a gyász folyamatát, és megakadályozhatja, hogy teljes mértékben feldolgozza a veszteséggel járó érzelmeket.

Menekül az érzelmek elől

A feldolgozatlan gyász jele lehet az is, ha a fájdalom elkerülése érdekében az illető drogokhoz, alkoholhoz vagy ételekhez (túlevés) fordul, hogy ne kelljen szembenéznie azzal, ami történt. Ez a viselkedés igen káros, önpusztító, ráadásul öngyilkossági gondolatokhoz is vezethet.

Tippek a gyász feldolgozásához

  • erős, támogató rendszer kiépítése (család, barátok, közösségek)
  • beszélgetés hasonló veszteséget átélt emberekkel
  • ne nyomja el az érzéseit
  • az elhunyt emlékének tisztelete (kis tárgy, levél, közös tevékenységek folytatása)
  • olyan tevékenységek visszaépítése, amelyek örömet okoznak
  • fogadja el, hogy egyes napok jobbak, mint mások
  • terapeuta felkeresése

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: Huffington Post
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához