Ezeket látta már?

Az elme és a test kapcsolata - hogyan befolyásolja gondolkodás az egészséget?

gondolkodás gondolat egészség betegség psziché

Tévedés azt hinni, hogy nincs kapcsolat a gondolataink és az egészségünk között.

Amikor betegnek érezzük magunkat, gyakran külső tényezőket hibáztatunk: a génjeinket, a buszon lévő köhögő utasokat, étkezésünket. Azonban a valóság ennél bonyolultabb és sokkal összetettebb. Bár ezek valóban közrejátszanak a betegségek kialakulásában, nem szabad figyelmen kívül hagyni az elménk befolyását sem.

Kutatások ugyanis azt mutatják, hogy a gondolataink és érzelmeink szoros összefüggésben állnak az egészségünkkel. De vajon valóban képesek vagyunk pozitív gondolkodással befolyásolni egészségünket?

Az elménk hatása az immunrendszerre

Sokan azt hiszik, hogy a test és az agy egymástól különálló rendszerek, pedig valójában szoros kapcsolatban vannak. Dr. Monty Lyman, az Oxfordi Egyetem kutatója szerint az immunrendszer és az agy együttműködve alkotnak egy védelmi mechanizmust - írja az IFLScience.

A kutatások szerint a stressz közvetlen hatással van a szervezetünkre, mivel a mentális egészségi problémák, mint a szorongás vagy a depresszió, fizikai tüneteket is okozhatnak Elég csak arra gondolni, hogy a pánikrohamokat könnyű összekeverni a szívinfarktussal, illetve sokaknál súlyosbodik az ekcéma és az IBS stresszes időszakokban.

A gondolkodás és az egészség kapcsolata

Egy korábbi tanulmány szerint a pozitívan gondolkodó emberek ellenállóbbak a megfázással szemben.

- Kutatásaink alapján megállapítottuk, hogy személyiségünk jelentős hatást gyakorol az agyunk és más szerveink működésére, azáltal, hogy befolyásolja a génexpressziót és a változó életkörülményekhez való alkalmazkodást.

Különösen azt tapasztaltuk, hogy öntudatosságunk mértéke – az a képességünk, hogy felismerjük, mely szokások, célok és értékek nyújtanak számunkra elégedettséget és értelmet – előrevetíti, mennyire tudjuk szabályozni testünk és elménk működését, ezáltal biztosítva egészségünket és jó közérzetünket - magyarázta C. Robert Cloninger, a St. Louis-i Washington Egyetem professzora.

Kétirányú kapcsolat

Fontos megérteni a kölcsönhatást: az agy hatással van a testre, és fordítva. Nincs olyan mentális állapot, amely ne lenne fizikailag is érezhető, és nincs olyan fizikai állapot, amelynek ne lenne mentális vonatkozása.

Az orvostudomány jövője?

Mindezek fényében könnyen elképzelhető, hogy ha stresszesek vagyunk, akkor nagyobb eséllyel alakulnak ki testi problémák, például megfázás vagy influenza.

Jelenleg a nyugati orvoslás gyakran elkülöníti a fizikai és mentális egészséget, ám az elme erejének kihasználása (pl. a kognitív viselkedésterápia alkalmazása) a betegségek kezelésében, már egyre nagyobb figyelmet kap.

A meditáció szintén ígéretes lehetőség, bár a tudományos bizonyítékok még kezdeti stádiumban vannak. Egyes kutatások ugyanis arra utalnak, hogy a meditáció csökkentheti a sejtszinten a stresszt és javíthatja a bélmikrobiómát.

Túlzott pozitív gondolkodás - azért csak óvatosan

Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a pozitív gondolkodás nem minden betegség megoldása és csak egy része az egészség megőrzésének - hiszen a genetika, az életmód és a környezet szintén nagy szerepet játszik benne. A lényeg, hogy az orvoslás holisztikusan közelítse meg a kóros folyamatokat és építse be a pszichológiai terápiákat a fizikai kezelések közé.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához