Ezeket látta már?

Végbélnyílás nélkül született a férfi - így él most

férfi végbélnyílás nélkül emberi történet

Igen ritka és kellemetlen rendellenességgel született a férfi.

Egy fiatal brit édesapa, Joe, elhatározta, nyilvánosság elé tárja a születése óta hordozott ritka betegséget: a végbélnyílás hiányát. A férfi élete jelentős részében titkolta állapotát, ami miatt sokszor szégyenkezett, hiszen gyakran küzdött a széklet-inkontinenciával.

Joe nincs egyedül ezzel az állapottal. A Johns Hopkins Medicine kutatásai szerint minden 5000 újszülött közül körülbelül egy születik impreforált végbélnyílással. Az orvosok jellemzően a csecsemők születését követő első 24-48 órán belül diagnosztizálják a problémát, miután észlelik, hogy a gyermek nem ürít székletet, vagy ha a széklet a hüvelyen, a péniszen, vagy a húgycsövön keresztül távozik.

Ilyen probléma esetén két fő lehetőség van: a szakemberek dönthetnek úgy, hogy az emésztőrendszert egy, a hasra rögzített zsákba irányítják (kolosztómia), vagy a műtőben megpróbálják helyreállítani a végbélnyílást és a záróizmot.

Joe esetében kettős megközelítést alkalmaztak, így születésekor rekonstruálták a végbélnyílását. A férfi emellett ún. antegrád kontinencia beöntést (ACE) használ, így minden reggel egy csövet kell behelyeznie a hasán lévő nyílásba, majd beöntéssel ki kell öblítenie az alsó beleket. A széklet ezután a rekonstruált végbélnyílásán keresztül távozik.

Az anális rendellenességgel született fiúk problémája körülbelül 90 százaléka sebészi úton kezelhető, míg a lányok esetében ez az arány körülbelül 70 százalék. Ennek oka, hogy a végbélnyílás zártsága mellett egyes további rendellenességek (pl. az emésztő- és húgyúti szervek összekapcsolódása) gyakrabban fordulnak elő nőknél, ami bonyolultabbá és kockázatosabbá teheti a műtétet.

Nincs egyedül a problémájával

Egy Redfan22 nevű névtelen Reddit-felhasználó szintén megosztotta tapasztalatait arról, milyen az élet perforálatlan végbélnyílással és egy sebészi úton létrehozott záróizommal. A 23 éves férfi már születése után néhány nappal műtéten esett át, így nem volt szüksége kolosztómiára. Elmondása szerint a sebész által kialakított végbélnyílása nagyjából úgy funkcionál, mint bárki másé.

Bár nem ismeri az eljárás pontos részleteit, úgy tudja, hogy az operáció sok bemetszéssel járt. Az évek során bizonyos izmok gyengesége miatt szivárgási problémákkal küzdött.

- Ahogy öregszem, az izmaimnak erősödniük kell. Nagyon szerencsés vagyok, hogy a szüleim el tudtak vinni egy jó orvoshoz, aki műtéttel meg tudta oldani a szivárgást - mondta.

Egy másik felhasználó, SeaCloud3218, szintén névtelenül osztotta meg tapasztalatait a Redditen. Ő is elmondta, hogy a záróizma nem olyan erős, mint egy természetes záróizom.

- Nincs olyan anális kontrollom, mint más embereknek – írta és hozzátette, hogy a szivárgással kapcsolatos aggodalmai jelentősen befolyásolják társadalmi életét.

- Ez befolyásolja a társasági életemet. Nyomás alatt érzem magam. Gázinkontinenciám van és gyakran járok WC-re.

Redfan22 és Joe is már elfogadták állapotukat, ezzel bátorítva másokat, hogy ne szégyelljék azt, és bátran osszák meg történeteiket. Végül is mindenki ürít, akár természetes úton, akár egy zsák segítségével.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: dailymail
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához