Ezeket látta már?

Fahéj - barát vagy ellenség?

fahéj egészséges veszélyes táplálkozás

Megosztó fűszer, ám érdemes fogyasztani - ám nem mindegy, hogy mennyit.

Az ősz egyik legjellegzetesebb fűszere a fahéj. Bár a szerecsendió, a szegfűszeg és a gyömbér is fontos szerepet játszanak a szezonális fűszerkeverékekben, a fahéj kivételes hatással van nemcsak az ételekre, hanem az egészségünkre is. De vajon mindig és mindenkinél?

Dr. Michael L. Dansinger, a Tufts Egyetem Orvostudományi Karának professzora és belgyógyász megjegyzi, hogy bár a jelenlegi tanulmányok még nem adnak végleges választ, már most is elegendő bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy napi fél teáskanál fahéj enyhe javulást hozhat a vércukorszint, az inzulinrezisztencia, a vérnyomás, a koleszterinszint és a gyulladások terén. Ez különösen fontos lehet a 2-es típusú cukorbetegségben vagy elhízásban szenvedők számára.

Toby Smithson, regisztrált dietetikus hozzáteszi, hogy bár a fahéj ígéretes egészségügyi előnyökkel jár, fontos az óvatos adagolás. "A jó hír az, hogy a fahéj bioaktív összetevőket, például antioxidánsokat tartalmaz, és néhány tanulmány igazolta a koleszterin- és trigliceridszint, a vérnyomás, valamint az étkezés utáni vércukorszint és az éhgyomri vércukorszint mérsékelt javulását. Azonban az átlagos vércukorszintet mérő A1C csökkentésével kapcsolatos tanulmányok eddig nem mutattak meggyőző eredményeket" – magyarázza Smithson.

Érdemes tudni, hogy bár a fahéj előnyei valósak, a pontos adagolás további kutatásokat igényel.

- Bár tudjuk, hogy a fahéj előnyei jelentősek, a pontos adagolást még nem határozták meg. Addig is, bátran használjuk a fahéjat fűszerként, hogy minél több jótékony hatását élvezhessük – mondja Zumpano.

Nem minden fahéj egyforma

A különböző fahéjfajták közül a vásárlóknak érdemes megfontoltan választaniuk. Két fő típus létezik, amelyek különböző jellemzőkkel és egészségügyi hatásokkal bírnak: a ceyloni fahéj és a cassia fahéj. Toby Smithson, regisztrált dietetikus kiemeli, hogy a választott fahéj típusa nagy különbséget jelenthet.

A ceyloni fahéj, amely Srí Lankáról származik, gyakran valódi fahéjként emlegetik. Ezzel szemben a gyakoribb cassia fahéj olcsóbb alternatíva.

Érdemes tudni, hogy az Európai Élelmiszerügynökség napi beviteli határértéket szabott meg a cassia fahéjra a kumarin nevű vegyület miatt. A cassia fahéj körülbelül 250-szer annyi kumarint tartalmaz, mint a ceyloni fahéj, és a kumarinról azt gyanítják, hogy nagy dózisokban májkárosodást okozhat.

Tanácsok és javaslatok

Sokan gondolják, hogy a fahéjas tekercsek vagy fahéj-kiegészítők kiváló megoldást jelentenek az egészségügyi problémák megelőzésére vagy kezelésére. Dr. Michael L. Dansinger azonban figyelmeztet, hogy ez tévedés.

- Ne hagyjuk, hogy megtévesszenek minket azzal, hogy azt gondoljuk, a fahéjas tekercsek vagy kiegészítők jó módszerek a cukorbetegség kezelésére vagy az egészségügyi problémák megelőzésére – mondta. - A fahéj legjobb módja az, ha beépítjük egy átfogó, egészséges táplálkozási tervbe.

Az egészséges táplálkozás és életmód alapelveit betartva csökkenthetjük számos gyakori egészségügyi probléma, például szívbetegség, stroke, 2-es típusú cukorbetegség, rák és demencia kockázatát.

Dansinger azonban kiemeli, hogy a fahéj étrend-kiegészítőket nagy körültekintéssel kell kiválasztani, ugyanis ezeket nem szabályozzák szigorúan, és eltérő minőségűek lehetnek.

Hogyan adjon fahéjat az étrendjéhez?

Amy Gorin, regisztrált dietetikus és táplálkozási szakértő, több egyszerű módot is javasol a fahéj étrendünkbe való beépítésére.

- Fahéjat adok a kávéhoz, desszertekhez és levesekhez – mondja. - Meglepő módon, a fahéj rostokkal is büszkélkedhet; egy teáskanál fahéj több mint egy gramm rostot kínál.

Chelsey Amer, egy másik regisztrált dietetikus, azt hangsúlyozza, hogy a fahéj remek ízesítő lehet, ami segíthet csökkenteni az általános cukorbevitelt.

- Fahéjat adhatunk az ételekhez hozzáadott cukor nélkül, ami ízt ad hozzá – magyarázza. - Például, fahéjat szórhatunk a zabpehely tetejére vagy a reggeli kávéba.

A fahéj jól párosítható különféle összetevőkkel, mint az alma, sárgabarack, áfonya, körte, banán, mandula és akár csirkehús is.

Fahéjat csak mértékkel

Bár a fahéjnak számos jótékony hatása lehet, fontos, hogy ne fogyasszunk belőle túl sokat. A túlzott fahéjbevitel (több, mint napi három teáskanál), komoly egészségügyi gondokat okozhat: például májkárosodást, szájüregi sebeket és alacsony vércukorszintet, valamint légúti problémákat. Ráadásul a fahéjban található kumarin kölcsönhatásba léphet vérhígító gyógyszerekkel.

A szakértők hangsúlyozzák az étrend változatosságát is, és azt javasolják, hogy különféle egészségvédő fűszereket (kurkuma, gyömbér) is használjunk. Azonban azt nem szabad elfelejteni, hogy ezek nem helyettesítik az orvosi kezeléseket, illetve a kiegyensúlyozott étrendet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához