Fakanalak a konyhában - vajon mennyire biztonságos a használatuk?
Szinte nincs olyan háztartás, ahol ne lenne legalább egy fakanál.
Annak ellenére, hogy a fakanál rusztikus bája vitathatatlan, mégis megosztja a szakácsokat. Vannak, akik szerint ezek az eszközök kiválóak, mivel kíméletesek az edényekhez, tartósak és évtizedeken át szolgálhatnak, ám nagy számban vannak azok is, akik úgy vélik, higiéniai szempontból problémásak, mivel a fa porózus szerkezete a baktériumok melegágya lehet, sőt, akár az ételek aromáját is megmásíthatja. Vajon melyik tábornak van igaza? Nyugodtan használjuk, vagy inkább száműzzük a konyhából?
Figyelem, baktériumveszély!
Bryan Quoc Le, élelmiszertudós felhívja a figyelmet arra, hogy a fakanalak porózus felületük miatt könnyen csapdába ejthetik a mikroorganizmusokat, viszont a szappanos, forró vizes mosás jelentős mértékben eltávolíthatja a káros mikroorganizmusok többségét - de érdemes tisztában lenni, azzal, hogy néhányuk még így is megmaradhat, különösen akkor, ha a kanalak nincsenek teljesen megszárítva - írja a HuffPost.
A kulcs tehát az, hogy használat után azonnal tisztítsuk meg a fakanalakat és kerüljük el a hosszú áztatást. A legjobb, ha mosás után hagyjuk a levegőn teljesen megszáradni.
Nem minden fakanál egyforma
Bizonyos fák, mint a tölgy, a fenyő és a cseresznyefa, természetes antimikrobiális vegyületekben gazdagok, ugyanis ezek tanninokat tartalmaznak, amelyek gátolják a különböző mikroorganizmusok növekedését. Ez azt jelenti, hogy a fa anyaga már önmagában is képes lehet hozzájárulni a higiénia megőrzéséhez.
Tehát fontos tudni, hogy nem minden fakanál egyforma minőségű. Ha egy régi, ismeretlen eredetű fakanalat használunk, akkor nagy valószínűleg nem egy drága, antimikrobiális anyagról van szó. De ne aggódjon akkor sem, ha nem ilyen fából készült az eszköz. A víz és a baktériumok bár bejutnak a fa belsejébe, ám ott a mikroorganizmusok végül elpusztulnak, vagyis a fa természetes módon képes az önszabályozásra – de csak akkor, ha megfelelően szárítják. Ha túl sokáig áztatja, azzal elősegíti a penészedést és a rothadást.
Baj, ha már repedezik
A repedt vagy sérült fakanalakba nagyobb eséllyel fognak bejutni és ottmaradni a baktériumok, így azoktól jobb megválni. A repedések, rések és szálkás felületek rejtett zugaiban az ételmaradékok és a nedvesség felhalmozódhat, megnehezítve az alapos tisztítását. Sőt, ezeken a területeken baktériumok és penész is megtelepedhet, amelyek még a mosás után is megmaradnak.
Mikor van itt az ideje lecserélni a fakanalat?
- repedések
- sötét elszíneződés
- tartós szagok
- érdes, töredezett élek
Így ápolja a fakanalakat
A fakanalak biztonságos és higiénikus megőrzése érdekében az alábbi lépéseket érdemes követni:
- azonnali tisztítás: amint befejezte a használatát, tisztítsa meg a fakanalat forró, szappanos vízzel.
- alapos szárítás: kerülje a fakanalak áztatását; mindig hagyja őket függőlegesen száradni a levegőn, legalább 24 órán át. Ez lehetővé teszi az antimikrobiális tulajdonságok érvényesülését és megakadályozza a nedvesség felhalmozódását.
- mosogatógép kerülése: a magas hőmérséklet miatt a fakanalak deformálódhatnak vagy megrepedhetnek, ami megnehezíti a tisztításukat és növeli a baktériumok megtelepedésének esélyét.
- olajozás: használjon havonta élelmiszer-minőségű ásványi olajat a fakanalak kondicionálásához. Ez segít megelőzni a kiszáradást, repedést és vetemedést.
- fertőtlenítőszerek kerülése: nem ajánlott fertőtlenítőszerek, például fehérítő használata, mivel a fa nedvszívó képessége visszaüthet. A biztonságos tisztításhoz maradjon a szappanos víznél.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ezért kell különösen vigyázni a fekete műanyagból készült konyhai eszközökkel!