Ezeket látta már?

Más az érzelmi és a kognitív empátiával rendelkezők agyszerkezete

érzelmi kognitív empátia agy

Sokféleképpen lehet embereket kategorizálni, ennek egy érdekes megközelítése az érzelmi és értelmi beállítottságúak elkülönítése. Tudunk-e másokkal együttérezni, kellően empatikusak vagyunk másokkal, vagy csak hideg logikával észleljük, kivel mi történik…?

Gondolkodók és érzők, logikusak és szenzitívek, emocionálisak és racionálisak, igen ezek mind mi vagyunk. E fogalmak mentén próbálja a pszichológia körülírni hogyan viszonyulunk másokhoz, mennyire vagyunk empatikusak, ráérzünk-e mások problémáira, vagy egyszerűen csak megértjük azokat. Újabb kutatások szerint úgy tűnik, hogy ez részben attól is függ, milyen az emberi agy szerkezete, anatómiája.

Az empátia ("a beleélés művészete") két kategóriára osztható, érzelmi és kognitív empátiára. Az érzelmi, affektív együttérzés reagál egy másik ember érzelmeire, szellemi állapotára – ha valaki sír, megpróbáljuk megvigasztalni. A kognitív empátia inkább a megértésre összpontosít, megértjük a másik ember érzéseit, sokkal inkább csak szellemi, intellektuális síkon, mintsem együttéreznénk vele. Jellemző, hogy pl. a narcisztikus (önimádó) és pszichopata személyeknél az érzelmi empátia sérült, károsodott, a kognitív empátia azonban nem.

- Erős érzelmi beállítottságú embereknél megfigyelhető, hogy pl. egy film kapcsán mennyire felindult állapotba kerülhetnek, vagy elsírják magukat – magyarázza Dr. Robert Eres, aki egy erre irányuló vizsgálat vezetője volt. - A magas szintű kognitív empátia jellemzi a racionális embereket, mondjuk pl. ilyen egy klinikai pszichológus, amint éppen egy betegével foglalkozik.

A vizsgálatban 176 személyen elemezték agyi képalkotó vizsgálatok révén, milyen jellemzőkkel bír az agyi szürkeállomány. Magasabb fokú érzelmi empátia esetén észlelhető volt, hogy a szürkeállomány "tömörebb" az agy insula nevű területén. Ha viszont a szellemi típusú, kognitív empátia volt jellemző, az agykéreg más területén (midcingulate cortex) volt több szürkeállomány fellelhető.

Az eredmények azt igazolják, hogy az érzelmi és a racionális beállítottság összefügg bizonyos idegrendszeri, agyi struktúrákkal, anatómiai jellemzőkkel.

Mi a különbség az érzelmi és a kognitív empátia között?

Az érzelmi empátia és a kognitív empátia két különböző aspektusa az empátia fogalmának. Az érzelmi empátia azt jelenti, hogy valaki képes megérezni és átélni mások érzelmeit, mintha a sajátjai lennének. Ez a fajta empátia akkor jelenik meg, amikor valaki szomorúságot érez, ha látja, hogy egy barátja sír, és általában érzelmi kötődést és gondoskodást vált ki. Ezzel szemben a kognitív empátia azt jelenti, hogy valaki képes intellektuálisan felismerni és megérteni mások gondolatait és érzelmeit, anélkül, hogy szükségszerűen átélni őket. A kognitív empátia inkább a másik ember perspektívájának megértésére és helyzetek racionális elemzésére támaszkodik; például egy terapeuta kognitív empátiát alkalmazhat, hogy megértse páciense problémáit és szükségleteit anélkül, hogy ezekkel érzelmileg azonosulna. Az érzelmi empátia érzelmek megérzésére és átélésére vonatkozik, míg a kognitív empátia az érzelmek és gondolatok intellektuális megértésére. Mindkét típus fontos az emberek közötti hatékony kommunikációhoz és kapcsolatokhoz, de különböző módokon járulnak hozzá a másokkal való együttérzéshez és megértéshez.

Az empátia tanulható

Egyes kutatók úgy vélik, hogy az együttérzés, az empátia érzése tanulható, tréning, gyakorlás útján növelhető. Ebben segíthet a meditáció, szellemi tréning, fizikai aktivitás, önkéntes segítői munka. A családdal, barátokkal együtt töltött idő, a konfliktusok feloldására tett igyekezet, és önmagunk nevelése, tréningezése mind-mind segíthet abban, hogy nagyobb szeretettel és megértéssel tudjunk más emberek felé fordulni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medical Daily
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához