Ezeket látta már?

Szívbetegség: öröklött végzet, vagy tehetünk ellene? Ezzel befolyásolhatja

életmóddal öröklött szívbetegség ellen

Bizonyos családokban a szívinfarktus akár több generációban is előfordul. A kutatások szerint azonban még ekkor sem okolható egyedül a genetika: a család életmódja és étkezési szokásai hagyományozódnak apáról fiúra.

Az öröklött szívbetegség kialakulásában és kockázatában a genetika meghatározó szerepet játszik, ám az életmódváltás jelentős hatással lehet a szív- és érrendszer egészségére, és képes csökkenteni a betegség kialakulásának esélyét vagy lassítani annak előrehaladását. Az öröklött szívbetegség genetikai hajlamon alapul, de a környezeti és életmódbeli tényezők befolyásolhatják, hogy ezek a gének aktiválódnak-e, vagy milyen súlyossággal jelentkeznek a tünetek.

Mit jelentenek a kockázati tényezők?

A kockázati tényezők fogalmát a múlt század hatvanas éveinek végén vezették be az orvosi szakirodalomba. Minél több rizikófaktor szerepel valakinek az életében, annál nagyobb az esélye, hogy infarktust kap, illetve a szívroham az átlagosnál is korábban bekövetkezik.

Egy tanulmány azzal az öt kockázati tényezővel foglalkozott, melyeket a szívgyógyászok a legfontosabbnak tartanak: ne dohányozzunk, mértékletesen fogyasszunk alkoholt, figyeljünk a testsúlyunkra, mozogjunk rendszeresen és étkezzünk egészségesen. Azok az amerikai fiatalok, akik ezt az életvitelt gyermekkoruktól követték, később is jobb eséllyel rendelkeztek.

"Az egészséges életmód nagyrészt befolyásolhatja a genetikánkat" - mondta Donald Lloyd-Jones, a kérdés egyik szakértője. "Ez a tanulmány igazolja, hogy az emberek uralkodhatnak szívük egészsége fölött. Minél korábban választják az egészséges életet, annál kevésbé esélyesek a szívbetegségekre".

A kutatók húsz éven keresztül rendszeresen vizsgáltak 2336 fehérbőrű és afro-amerikai fiatalt, akik a tanulmányhoz 18-30 éves korukban csatlakoztak. Két évtized után azoknak, akik mind az öt rizikófaktor szempontjából érintetlenek maradtak, 60 százaléka továbbra is kis kockázatúnak bizonyult, négy szempont esetén ez 37 százalékra változott, három faktornál 30, kettőnél 17, míg egy faktor esetén már csak 6 százalékra esett.

"Ez megmutatja, hogy az egész társadalom egészségének érdekében már ifjú korban kell megtanítani az embereket az egészséges életre" - hangsúlyozta Kiang Liu, a vizsgálat vezetője.

Ezt megerősítette a másik vizsgálat, melyben családok három generációját, csaknem nyolcezer ember adatait elemezték a szívbetegség szempontjából. Az eredmény azt mutatta, hogy a szívbetegségek tekintetében kevés az igazi örökletes tényező.

A tanulmányokat az Amerikai Kardiológusok Szövetségének kongresszusán ismertették.

Az életmód és a szívbetegség kapcsolata

Az öröklött szívbetegség kockázata csökkenthető az életmódbeli tényezők tudatos megváltoztatásával. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen változtatások lehetnek hatékonyak:

Egészséges étrend

A szívbarát étrend, amely magában foglalja a gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonákat, sovány fehérjéket és egészséges zsírokat, hozzájárul a szív egészségéhez.

A telített zsírok, a transzzsírok és a finomított cukrok csökkentése mérsékelheti a koleszterinszintet és a vérnyomást, ami segíthet megelőzni az érelmeszesedést és az ezzel járó szívbetegségeket.

Rendszeres testmozgás

A rendszeres, mérsékelt intenzitású testmozgás – például napi 30-60 perc séta, futás, úszás vagy kerékpározás – segíthet csökkenteni a szívbetegség kockázatát.

A mozgás erősíti a szívet, javítja a vérkeringést és csökkenti a vérnyomást, emellett pozitív hatással van a koleszterinszintre és a testsúlyra is.

Testsúlykontroll

Az egészséges testsúly fenntartása kulcsfontosságú, mivel a túlsúly és az elhízás jelentős kockázati tényezői a szívbetegségeknek. Az elhízás növeli a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, amelyek mind hozzájárulhatnak a szívbetegségekhez.

A testsúlykontroll megkönnyítése érdekében a kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres testmozgás kombinációja javasolt.

Dohányzás és alkoholfogyasztás mérséklése vagy elhagyása

A dohányzás az egyik legjelentősebb szívbetegségi kockázati tényező, mivel növeli a vérnyomást és károsítja az érfalakat, ezáltal hozzájárul az érelmeszesedés kialakulásához.

Az alkohol mérsékelt fogyasztása (nők esetében napi egy, férfiak esetében napi két egység) a szívbetegség kockázatának csökkentéséhez vezethet, de túlzott mennyiségben emeli a vérnyomást és a trigliceridszintet.

Vérnyomás és koleszterinszint ellenőrzése

Az öröklött szívbetegségek kockázatának csökkentése érdekében fontos a rendszeres vérnyomás- és koleszterinszint-ellenőrzés. A magas vérnyomás és magas koleszterinszint tünetmentes lehet, ezért célszerű rendszeresen ellenőriztetni őket, és szükség esetén diétás és életmódbeli változtatásokkal, vagy orvosi beavatkozással kezelni.

Stresszkezelés

A krónikus stressz negatívan befolyásolja a szív- és érrendszert. Az alternatív stresszkezelési technikák, mint a meditáció, a jóga vagy a mindfulness, hozzájárulhatnak a szív egészségének megőrzéséhez.

Az epigenetika szerepe

Az epigenetika tudománya azt vizsgálja, hogyan befolyásolhatják a környezeti és életmódbeli tényezők a génkifejeződést. Az öröklött szívbetegség esetén az életmódbeli változások hatással lehetnek azokra az epigenetikai folyamatokra, amelyek a szívbetegséggel kapcsolatos géneket befolyásolják. A tudományos kutatások azt mutatják, hogy az egészséges életmód, különösen a kiegyensúlyozott étrend, a mozgás és a stresszkezelés, csökkentheti az örökletes gének káros hatását.

Összegezve

Bár az öröklött szívbetegség genetikai tényezőktől függ, az életmódbeli változtatások jelentős mértékben befolyásolhatják a kockázatot. Az egészséges életmód fenntartásával, rendszeres orvosi vizsgálatokkal és a kockázati tényezők csökkentésével javítható a szív- és érrendszeri egészség, ami csökkentheti a betegség súlyosbodásának esélyét.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Örökletes szívbetegség: így lehetséges időben felismerni

Örökletes szívbetegség: így lehetséges időben felismerni

Források

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához