Ezzel az egyszerű gyakorlattal kiderítheti mennyire öreg a teste
Az egyensúlyérzék többet elárul a korunkról, mint gondolná!
Ahogy öregszünk, úgy romlik az egyensúlyérzékünk - derül ki egy kutatásból. A hosszú élettartam világszerte növekszik, de az öregedés gyakran rokkantsággal és mozgásszervi problémával jár együtt, így e kihívások kezeléséhez elengedhetetlen a hatékony beavatkozás. A tanulmány a járás, az egyensúly és az erő életkorral összefüggő lehetséges hanyatlását vizsgálta. Arra is törekedtek, hogy felmérjék e 3 paraméter közötti összefüggéseket, és feltárják a nők és férfiak közötti lehetséges különbségeket.
A vizsgálatba egészséges, 50 év feletti személyeket vontak be. A domináns és a nem domináns oldal markolóerejét, feszítő combizomerejét vizsgálták, valamint gyalogló és egyensúlyi teszteket végeztettek különböző helyzetekben, egyenként 30 másodpercig. Főleg a nem domináns lábon állás mutatta a legnagyobb hanyatlást az életkorral párhuzamban.
A vizsgálati eredmények azt mutatták, hogy a járási paramétereket nem befolyásolta szignifikánsan az életkor, míg a térd és a fogás erőssége, valamint számos egyensúlyi paraméter szignifikáns csökkenést mutatott az életkorral. Minden egyén meg tudta őrizni kétlábon az egyensúlyát, de megállapítást nyert, hogy az egylábon állás annál nehezebben megy, minél idősebb valaki, azaz az életkor befolyásolja leginkább az egyéb tényezőkhöz képest.
Tehát, az "addig állok fél lábon" mondást a gyakorlatba átültetve kiderítheti, milyen állapotban a teste. Jó hír, hogy az izmok edzésével és gyakorlással, javítható az egyensúlyérzék, így a csonttörések, repedések kockázata is csökkenhető.
Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az egylábú testtartás időtartama megbízható és nemtől független mérőszáma lehet az öregedésnek mind az idős férfiak, mind a nők esetében.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Az orvos elárulta, min változtasson, ha hosszú és egészséges életet szeretne