Így szokhat le a dohányzásról – 5 módszer a sikerhez
Ha ön is leszokóban van, íme néhány hasznos tanács.
A dohányzásról leszokás sokak számára hatalmas kihívást jelent. Bár valóban igen erős függőséget okoz, az elhatározás és a megfelelő eszközök segítségével bárki képes vele felhagyni. Ehhez adunk tanácsokat.
Miért érdemes leszokni?
Első lépésként fontos, hogy tisztázzuk, miért is akarunk leszokni. Vannak, akik a borsos ár miatt, vannak, akik az egészségük érdekében. A dohányzás ugyanis számos betegség kialakulásának kockázatát növeli, beleértve a tüdőrákot, a szívbetegségeket, a stroke-ot, és különböző légúti problémákat. Ráadásul öregíti a bőrt és csökkenti az állóképességet is.
A dohányzásról való leszokás előnyei
Rövid távú előnyök:
- 24 órán belül: a vérnyomás és a pulzus csökken és mérséklődik a szén-monoxid szintje a vérben.
- 1-2 héten belül: a vérkeringés javul és a tüdőfunkciók el kezdenek helyreállni. Csökken a köhögés és a légszomj.
- 1-3 hónapon belül: jobban érzi az ételek ízét és az illatokat, valamint javul a bőr állapota is.
- 9 hónapon belül: az olyan tünetek, mint a köhögés, a sinus pangás és a fáradtság jelentősen csökkennek, a tüdő öntisztító mechanizmusai javulnak, csökkentve a fertőzések kockázatát.
Hosszú távú előnyök:
- 1 év után: a szívkoszorúér-betegség rizikója a felére csökken.
- 5 év után: a száj-, torok-, nyelőcső- és hólyagrák kockázata jelentősen csökken. A stroke kockázata szintén mérséklődik és közelít a soha nem dohányzók szintjéhez.
- 10 év után: a tüdőrák kockázata körülbelül a felére csökken.
- 15 év után: a szívkoszorúér-betegség rizikója olyan szintre csökken, mint azoknak, akik soha nem dohányoztak.
Nem csak fizikai függőséget okoz
A dohányzás nem csupán fizikai, hanem pszichológiai függőséget is okoz, mivel a nikotin egy rendkívül addiktív anyag, ráadásul sokan stresszkezelésnek használják. Ahhoz, hogy hatékonyan le tudjon szokni, fontos felismerni, hogy mik azok a helyzetek, amelyek kiváltják a dohányzás utáni vágyat, akár csak megszokásból is.
Készítsen stratégiát
A sikeres leszokáshoz elengedhetetlen egy jól kidolgozott terv.
Tűzzön ki egy dátumot
Érdemes kiválasztani egy napot, amikor végleg abbahagyja a dohányzást. Ez lehet egy fontos eseményhez kapcsolódó dátum, vagy egyszerűen egy időpont, amit elég távoli ahhoz, hogy fel lehessen rá készülni, de nem annyira messzi, hogy halogassa.
Pszichológiai támogatás
A nikotinfüggőség nem csak fizikai, hanem mentális kihívás is, így igen sokat segíthetnek a barátok, a család, leszokást segítő csoportok, egyéni terápia, sőt, még különböző mobilalkalmazások is.
A visszaesés természetes
A visszaesés sokak számára a leszokás része, így nem kell, hogy ez elvegye a kedvét. Ne tekintse ezt kudarcnak, hanem inkább tanuljon belőle. Gondolja át, mi váltotta ki a visszaesést, és hogyan kerülheti el ugyanezt a helyzetet a jövőben.
Változtasson a napi rutinon
A dohányzáshoz gyakran hozzátartozik egy adott napi rutin. Például egyesek mindig a reggeli kávéjuk mellé gyújtanak rá, mások alkoholhoz. Fontos, hogy változtasson ezeken a szokásokon, hogy megszakítsa a berögzült mozdulatokat. Sokszor elég az, hogy más helyiségben kávézik, de az is megoldás lehet, hogy keres valamit, amit egy egészségesebb szokássá alakíthat mellette.
Jutalmazza magát
Minden egyes füstmentes nap egy lépés a siker felé, így fontos, hogy ne maradjon el a jutalom. Ez lehet például az, hogy vesz magának valamit egy doboz cigaretta árából.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ettől a két tényezőtől függ, hogy sikerül-e leszokni a dohányzásról