Ezeket látta már?

Zene és a depresszió - tényleg több a mentális problémával küzdő művész?

depresszió bipoláris művész zene

A művész embereket gyakrabban sújtja depresszió. Vagy inkább a depresszió hozza elő a művészi hajlamot?

Sokunk számára a művészet, különösen a zene, egyfajta lelki menedék, amely segít feldolgozni az élet nehézségeit. Azonban az a gondolat, hogy a művészek között gyakrabban fordulnak elő mentális betegségek, már régóta foglalkoztatja mind a tudományos, mind a laikusokat. Egy friss tanulmány, amelyet Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő ismertetett, új fényt vet a zene, a művészetek és a mentális egészség kapcsolatára.

Genetikai háttér, depresszió és a kreativitás

A tanulmány egyik fő megállapítása, hogy azok, akik genetikai hajlamot mutatnak a depresszióra és a bipoláris zavarra, nagyobb eséllyel foglalkoznak zenével, művészetekkel. Ők nemcsak hogy gyakrabban zenélnek, de többet is gyakorolnak és magasabb szintű művészi teljesítményt is nyújtanak. Érdekes módon ezek a kapcsolatok függetlenül fennálltak attól, hogy az érintetteknél ténylegesen fennállnak-e klinikai szintű mentális egészségügyi problémák vagy sem.

A zene és a mentális egészség közti rejtett kötelék

A kutatást 5648 svéd ikerpáron végezték, és nemcsak a zenei tevékenységekre és pszichiátriai diagnózisokra tértek ki, hanem figyelembe vették az általános zeneiségre való hajlamot is. Pontszám alapú poligénes értékelést alkalmaztak, amely során különböző mentális állapotok genetikai kockázati relevánsait vizsgálták. Az eredmények azt mutatták, hogy a depresszióra és a bipoláris zavarra jobban értékelhető egyének nagyobb valószínűséggel fordultak a zene felé.

A tanulmány eredményei arra utalnak, hogy a zenével foglalkozó embereknél gyakrabban előforduló mentális egészségügyi problémák részben a depresszióra és a bipoláris zavarra való genetikai hajlamnak köszönhetők. Ez az úgynevezett horizontális pleiotrópia jelensége vagyis, amikor egy gén különböző tulajdonságot is befolyásol, mint például a zenei tehetséget és a mentális érzékenységet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához