Blue Monday - így vészelje át az év legdepressziósabb napját
Ma van az év legdepressziósabb napja.
A mai napot gyakran "Blue Monday-nak" nevezik, mivel az év legnyomasztóbb napjaként tartják számon. A hideg időjárás, a hamar sötétedő napok, valamint a karácsony utáni üresség mind hozzájárulnak ahhoz, hogy január harmadik hétfője különösen nehéz legyen.
Mi is pontosan a Blue Monday?
Január 3. hétfőjét széles körben az év legnyomasztóbb napjának tekintik. A Blue Monday kifejezés a brit Sky Travel utazási társaságtól származik, mivel az újévi fogadalmak okozta nyomás, a téli hónapok stressze, az ünnepet miatti pénzügyi terhek, valamint a következő fizetésre való várakozás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy sokan különösen lehangoltan érzik magukat ezen a napon. És mi a legjobb ellenszere a depressziós hangulatnak? Hát a nyaralás, vagy annak lefoglalása! Vagyis lényegében egy ügyes marketingfogás volt ez az utazási ügynökség részéről.
A Sky Travel 2005-ös sajtóközleménye szerint a Blue Monday-t több tényező alapján számították ki: figyelembe vették például az adósság mértékét, a hőmérsékletet, a következő szabadnapig hátralévő időt, hogy mennyi idő telt el a legutóbbi fizetés óta és az átlagos nappali órák számát.
Tehát semmi valóságalapja nincs, ráadásul sok szakértő áltudománynak tekinti ezt az elképzelést, és állítják, nincs empirikus bizonyíték arra, hogy ez a nap valóban nehezebb lenne. Bár az igaz, hogy a január sokak számára megterhelő időszak mind anyagilag, mind érzelmileg.
- Az egyenlet nem egy jó hírű labor pszichológiai vizsgálatának eredménye, hanem olyan dolgokat egyesít, amelyeknek nincs számszerűsíthető módja - mondja Dr. Dean Burnett, a Cardiffi Egyetem pszichológiai orvostudományi és klinikai idegtudományi részlegének oktatója.
Így vészelje át ezt a napot, hónapot
Hogy mégis hogy ne bolonduljunk meg ezen a napon? Bár - mint már említettük- tudományosan nincs alátámasztva, hogy a mai lenne az év legdepressziósabb napja, ez mégis egy jó alkalom arra, hogy átértékeljük mentális állapotunkat, különösen a téli szürkeség közepette. Főleg azért, mert tartós szomorúság vagy a motiváció hiánya kiégéshez és akár klinikai depresszióhoz is vezethet.
- Ne tűzzön ki irreális célokat: ezek felesleges nyomást gyakorolnak. Ehelyett összpontosítson az elérhető változásokra. Értékelje a kis sikereket is, és fogadja el, hogy a fejlődés néha zűrzavaros lehet.
- Ossza be az idejét és energiáját: fontos, hogy tudatosan ossza be az erőforrásait, máskülönben könnyen kiéghet. Egy héten át kövesse nyomon a napi tevékenységeit, és írja össze azokat a feladatokat, amelyek lemerítik. Persze vannak olyan dolgok, amiket muszáj elvégezni, ám érdemes olykor nemet mondani bizonyos feladatokra.
- Csempésszen egy kis boldogságot a napjaiba: a boldogság gyakran nem jön magától – el kell tervezni. Minden hétre iktasson be valami apró, de örömteli tevékenységet. Lehet ez akár egy baráti ebéd, kreatívoskodás vagy csak egy délutáni pihenés is - ezek mind segíthetnek abban, hogy jobban érezze magát.
- Ne kerüljön bele a negatív spirálba: a negatív gondolatok hajlamosak további negatív gondolatokat generálni, de nem kell, hogy ezek hatalmukba kerítsék. Ismerje fel, ha belekerül egy spirálba és azonnal szakítsa meg!
- Tisztítsa meg a digitális terét: a közösségi média és sok e-mail sokakat túlterhelhet és fokozhatja a stresszt. Ilyenkor végezzen el egy kis digitális méregtelenítést: szüntesse meg azoknak a közösségi média fiókoknak a követését, amelyek már nem relevánsak, és csak azokat kövessen, akik valóban érdeklik önt és inspirálják. Ráadásul tanulmányok kimutatták, hogy a digitális eszközök használata közvetlen összefüggést mutat különböző egészségügyi problémákkal (pl. fejfájás, alvászavarok, mentális és szemészeti problémák). Tartson rövidebb digitális szüneteket, majd fokozatosan növelje az offline időt.
- Tartson szüneteket: a mentális egészsége megőrzése érdekében fontos, hogy időnként eltávolodjon a mindennapi feladatoktól és hagyjon magának időt a kikapcsolódásra.
- Mozogjon nyomás nélkül: a fizikai aktivitás csökkenti a stresszt, de nem szükséges, hogy irreális célokat tűzzön ki. Bármilyen mozgás hasznos lehet mind mentálisan, mind fizikailag: táncoljon kedvenc dalaira, kiránduljon, másszon falra, jógázzon, sétáljon kutyájával.
- Kiégés elleni túlélőkészletet: ha előre felkészül a nehéz napokra, akkor könnyebben túllehet rajtuk. Ha tudja, hogy nehéz nap elébe néz, vigye magával a munkahelyére kedvenc ékszerét, fényképet, rendelje meg kedvenc ételét stb. A lényeg, hogy csempésszen bele némi örömöt.
- Legyen kreatív: a kreativitás nem csupán a hangulat javítására szolgál, hanem a szorongás enyhítésében is jelentős szerepet játszik. Ha már van valamilyen kreatív hobbija, talán csak arra van szüksége, hogy időt szánjon egy új projekt megkezdésére vagy egy régebbi befejezésére. Ha pedig nincs, akkor ez most remek alkalom arra, hogy új hobbit próbáljon ki: fessen, kézműveskedjen, zenéljen, fotózzon! Az új élmények felfedezése segíthet túllendülni a nehéz napokon, és örömet hozhat a mindennapjaiba.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
6 gyógynövény stressz és depresszió ellen - így használja helyesen