Jobban nő a sörhasa annak, aki egyszerre sok alkoholt iszik, mint annak, aki egyenletesen iszogat
A sörhas mérete nemcsak a kiürített korsók számától, hanem az ivási szokásoktól is függ.
Az alkohol igazán "remekül" beépülő kalóriaforrásnak számít: aki sokat iszik - kiváltképp, ha a sört szereti -, hamar pocakot növeszt. Az egyik tudományos kutatás azt bizonyította, hogy a sörhas méretében nemcsak a kiürített korsók számának, hanem az ivási szokásoknak is jelentősége van.
Megvizsgálták a nagyivókat
A hasra hízás a koszorúér-betegség fontos kockázati tényezője, de a cukorbetegség kialakulásában is szerepet játszik. Érthető, hogy mind több vizsgálat kutatja, miképpen lehet ennek esélyét csökkenteni. Martin Bobak és munkacsoportja a három országban gyűjtött össze 30 000, önként jelentkező vizsgálati személyt. A kutatásban résztvevő orosz, lengyel és cseh férfiak és nők rendszeresen, és nem kevés mennyiségű alkoholtartalmú italt fogyasztottak a mindennapokban.
A kutatók igen részletes kérdőíven gyűjtötték össze a tanulmány résztvevőinek alkoholfogyasztási szokásait, ezen kívül gondos orvosi vizsgálatok is történtek a testsúly, testmagasság és a derékbőség mérése mellett. Följegyezték, hogy a szeszkedvelők mikor, hogyan itták meg a jó közérzetükhöz szükségesnek érzett alkoholmennyiséget.
Külön figyeltek a vedelésre
Az orvosi szakirodalom meghatározása szerint ezek a férfiak egy ülésben minimum öt korsó sört vagy tíz pohár vodkát ittak meg, és ezt legalább havonta egyszer megtették.
Az európai szesztestvérek így összegyűjtött csapatában a férfiak 18 százaléka, a nők 1,5 százaléka minősült úgynevezett vedelő alkoholistának. Ennek az ivási szokásnak a jelentősége akkor látszott világosan, amikor ezeknek a személyeknek a súlyát, derékbőségét azokéval hasonlították össze, akik ugyanennyi szeszt ittak meg hetenként, de egyenletes elosztásban.
A vedelő stílusban ivó férfiaknak - ugyanannyi szeszt egyenletesen elszopogató társaikhoz képest - átlagosan hat centivel kellett derekukon hosszabbra engedni az övet. A nők csoportjában a vedelés még hizlalóbbnak bizonyult. Az ilyen ivási szokásnak hódoló nők derékban tíz centivel lettek vastagabbak a többiekhez viszonyítva.
A sörfogyasztás és a „sörhas”: tudományos tény vagy csak közhiedelem?
Valójában nincs bizonyíték arra, hogy a sörivás kifejezetten hozzájárulna a hasi terület, más néven a sörhas kialakulásához, de rengeteg bizonyíték van arra, hogy a sör és más alkoholtípusok igenis szerepet játszanak a súlygyarapodásban – és az is igaz, hogy nem kell erősen vagy gyakran inni ahhoz, hogy a sör plusz kilókat adjon hozzá a súlyunkhoz.
"A túl sok kalória fogyasztása - akár alkoholból, cukros ételekből vagy csak sok extra ételből - extra hasi zsírhoz vezethet" - hangsúlyozta egy háziorvos. - És mivel egy átlagos doboz sör több mint 150 kalóriát tartalmaz , nem tart sokáig, amíg a kalóriák (és a has) súly formájában felgyarapodnak a szervezetben.
Az alkohol serkenti az étvágyat is, ami arra késztetheti, hogy többet együnk, mint egyébként – ez pedig önmagában is ronthatja ítélőképességét, és előidézheti azt, hogy kevésbé egészséges ételeket válasszunk a táplálkozásunk során.
A sörhas egészségügyi kockázatai
A hastájékon felhalmozódó sörhas számos egészségügyi probléma fokozott kockázatával függ össze, többek között:
- erektilis diszfunkció
- zsírmáj
- szívbetegség
- magas vérnyomás
- magas koleszterinszint
- metabolikus szindróma
- 2-es típusú cukorbetegség
- policisztás petefészek szindróma (PCOS)
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mi jó zsírmáj ellen? Kilencféle házi gyógymódot is érdemes kombinálni