Ezeket látta már?

7 jel, hogy alacsony az önbecsülése

alacsony önbecsülés jele

Az önbecsülésünk fontos része annak, hogyan érezzük magunkat a világban és hogyan viszonyulunk a környezetünkhöz. Amikor azonban hosszabb ideig alacsony önértékeléssel élünk, az kihat a boldogságunkra, a kapcsolatainkra, és a céljaink elérésére is.

Mindannyiunknak vannak időszakaink, amikor kételkedünk magunkban vagy az értékeinkben. De mi az a pont, amikor tudni lehet, hogy tartóssá vált az önmagunkban való kételkedés? Nézzük meg azokat a jeleket, amelyek arra utalhatnak, hogy érdemes kicsit dolgoznunk az önbecsülésünkön!

1. Állandó önkritika

Gyakran kapjuk azon magunkat, hogy szinte mindent, amit teszünk vagy mondunk, kemény kritikával illettünk? Az alacsony önbecsülés egyik legjellemzőbb jele az, ha túlságosan kritikusak vagyunk önmagunkkal szemben, és mindig megtaláljuk a hibát saját tetteinkben vagy külsőnkben. Ez az állandó elégedetlenség sok energiát emészt fel, és még az apró sikereinket is elhomályosítja.

2. Nehezen fogadjuk a dicséretet

Amikor valaki megdicsér minket, zavarba jövünk vagy egyenesen elutasítjuk? Az alacsony önbecsüléssel rendelkezők gyakran érzik úgy, hogy nem érdemlik meg a dicséretet, ezért nehezen fogadják el mások elismerését. A dicséretet gyakran lekicsinyeljük vagy mentegetőzünk, mintha valójában nem tettünk volna semmi különöset.

3. Összehasonlítjuk magunkat másokkal

Az önbizalomhiány gyakran vezet oda, hogy másokhoz hasonlítjuk magunkat, és úgy érezzük, hogy mindig lemaradunk. Szinte minden helyzetben megtaláljuk, hogy miben „nem vagyunk elég jók” másokhoz képest. Ez az összehasonlítgatás folyamatos elégedetlenséghez vezet, és megakadályoz minket abban, hogy saját erősségeinkre koncentráljunk.

4. Félünk a kudarcoktól

Sokan küzdünk a kudarctól való félelemmel, de alacsony önértékelés esetén ez a félelem bénítóvá válhat. Előfordulhat, hogy emiatt nem próbálunk ki új dolgokat, vagy nem merünk a céljaink felé haladni. A kudarc elkerülése érdekében inkább nem lépünk előre, ami hosszú távon gátolja a fejlődésünket és a boldogságunkat.

5. Nehezen állunk ki magunkért

Az alacsony önbecsülés gyakran együtt jár azzal, hogy nem állunk ki az érdekeink mellett, és könnyen igent mondunk, még akkor is, ha nem akarjuk. Hajlamosak vagyunk mások igényeit a sajátjaink elé helyezni, és nehezen kérünk.

6. Gyakran keressük mások jóváhagyását

Szükségünk van arra, hogy mások visszaigazolják a döntéseinket és a tetteinket? Az önbizalomhiány gyakran vezet ahhoz, hogy mások véleményére alapozzuk az önértékelésünket. Ilyenkor folyamatos megerősítést várunk másoktól, és ha nem kapjuk meg, könnyen rosszul érezzük magunkat.

7. Érzékenyen reagálunk a kritikára

Még a legkonstruktívabb kritikát is nehezen fogadjuk, ha alacsony az önbecsülésünk. Egy-egy negatív visszajelzést sokszor túlreagálunk, és az egész önértékelésünket képesek vagyunk egy megjegyzésre alapozni. Ez az érzékenység szorongáshoz és önbizalomvesztéshez vezethet, ha nem kezeljük helyén a kritikát.

Mit tehetünk az önbecsülésünk javítása érdekében?

Az önbecsülésünkön dolgozni nem könnyű, de sokat tehetünk annak érdekében, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben. Fontos, hogy tudatosítsuk magunkban ezeket a jeleket, és próbáljunk meg apró lépésekkel elindulni a változás útján. Szakértő segítséggel megtanulhatjuk elfogadni a dicséretet, előtérbe helyezni saját igényeinket, és reális elvárásokat támasztani magunkkal szemben. A türelem és az önelfogadás kulcsfontosságú ahhoz, hogy megerősítsük önbecsülésünket, és igazán jól érezzük magunkat saját magunk társaságában.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

Stresszes munkahely: így őrizze meg lelki egyensúlyát

Stresszes munkahely: így őrizze meg lelki egyensúlyát

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szorongás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához