Ezekben az esetekben érdemes elmennie kolonoszkópiára, akkor is, ha még nincs 50 éves
Van, hogy 50 év alatt is érdemes kolonoszkópiára menni.
A kolonoszkópia az egyik legfontosabb szűrővizsgálat a vastagbélrák és a végbélrák korai felismerésében és megelőzésében. Az eljárás lehetővé teszi a rák korai stádiumban történő felismerését, még tünetmentes esetekben is. Előnye, hogy segítségével felismerhetők a rákmegelőző polipok is, így azok idejében eltávolításra kerülhetnek (akár 12 év is eltelhet, mire a polipok rákossá válnak).
A kolonoszkópiát általában az 50 év felettieknek javasolják szűrő jelleggel, ám érdemes tudni, hogy manapság egyre több fiatalnál is diagnosztizálnak vastagbélrákot, így bizonyos esetekben érdemes előbb is részt venni rajta. Hogy mikor?
Ezeket a tüneteket tapasztalja
Amennyiben konkrét panaszai vannak, érdemes figyelnie a vastag- és végbélrák leggyakoribb tüneteire, amelyek közé tartozik a hasi fájdalom, a székletürítés gyakoriságának változása, a székletben megjelenő vér, az azonosítatlan fogyás, vérszegénység és általános gyengeség. Figyelmeztető jel lehet még az úgynevezett "ceruza alakú" széklet, amely nagyon vékony, hosszú ürülékszálakat jelent. A tünetek változhatnak attól függően, hogy a rák melyik stádiumban van.
Családi kórelőzmény
Ha a családjában előfordult vastag- és végbélrák, különösen fontos az idő előtti vastagbéltükrözés. A családi halmozódás miatt a betegség kockázata megduplázódik, ha valamelyik szülője vagy testvére vastagbélrákkal küzdött. Dr. Carole Macaron, a Cleveland Clinic gasztroenterológusa azt tanácsolja, hogy a tesztet tíz évvel a legkorábbi családtag diagnózisának életkora előtt kell elvégezni. Tehát, ha a rákot 50 éves korban diagnosztizálták, akkor a szűrés 40 éves kor körül indokolt.
Emellett érdemes a vizsgálatra mennie korábban akkor is, ha a családban diagnosztizáltak már polipokat!
Egészségtelen életmód
A helytelen életmód igen komoly rizikófaktor szinte az összes daganatos megbetegedésnél. A túlsúly, az egészségtelen étkezés, az alacsony rosttartalmú és vörös húsban gazdag étrend követése szintén növeli a vastagbélrák kockázatát. Továbbá, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás is hozzájárulhat a betegség kialakulásához.
A kockázat csökkentése érdekében fontos az egészséges, rostban gazdag táplálkozás, a megfelelő testsúly fenntartása és a káros anyagok kerülése.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Vastagbéltükrözés előtt ezeket az ételeket kerülje!