Zsíros, sárgás foltok a fejbőrön - ez a betegség is okozhatja
A hajas fejbőrön megjelenő sárgás, korpaszerű, viszkető lemezkéket könnyű a pikkelysömörrel összekeverni, ám gyakran más bőrbetegség okozza.
Mivel a panaszt több minden is okozhatja, a pontos diagnózis és a kezelés miatt fontos bőrgyógyászt felkeresni. Dr. Rózsa Annamária, Dermatica bőrgyógyásza szerint gyakran seborrhoaás dermatitis okozza a problémát, valamint hangsúlyozza, hogy gyermekek és felnőttek esetén más-más terápia lehet szükséges.
A seborrhoeas dermatitis egy gyulladásos állapot
A seborrhoaás dermatitis valójában gyulladásos állapot, ami elsősorban a fejbőrön okoz tüneteket, de gyakran érinti az arcot (főleg a szemöldökök közötti területen és az ún. nasolabialis redőben az orr és a száj mentén), a mellkast és ritkábban a hátat is. Jellemzői a zsíros, sárga foltokon, a keményebb, fehér lemezkék, a duzzadt, kipirult bőr és esetenként az égő viszketés.
Azért is téveszthető össze a pikkelysömörrel, mert a pikkelysömör is okozhatja kemény, fehér, korpaszerű lemezkék megjelenését. A hajas fejbőrön megjelenő tünetek közt a legfőbb különbség, hogy a psoriasis megjelenése lehet porszerű és ezüstös felszínű, míg a seborrhoeas dermatitis sárgás és a felszíne zsírosnak érződik. Ezen túl a psoriasisos területek melletti bőrfelület tipikusan száraz, míg ez nem igaz a másik betegség esetén.
Másként is kell kezelni a kettőt
Az orvosi diagnózis azért is fontos, mert máshogy kell kezelni a pikkelysömört és a seborrhoeas dermatitis-t. Ez előbbi esetén még csak egységes kezelés nem is létezik, a terápia mindig személyre szabott, míg az utóbbinál elérhetőek célzottabb kezelések - bár teljesen nem gyógyítható.
Időről időre kiújulnak a tünetek
A seborrhoeas dermatitisnek egyelőre nem ismert a pontos kiváltó oka, de a genetikai meghatározottság könnyen tetten érhető.
- kisbabáknál már 6-12 hónapos kor között jelentkezhetnek a tünetek, amelyek később, a hormonális változások időszakában, vagyis a kamaszkorban gyakran visszatérnek.
- felnőttek esetében is megfigyelhető, hogy időről időre kiújul a probléma, ezért az erre hajlamosoknál hasznos lehet a megelőző kezelés, a bőrgyógyász által ajánlott termékek használatával.
- az is megfigyelhető, hogy bizonyos környezeti hatásokra „tévesen” reagálhat az immunrendszer, ami a seborrhoeas dermatitis fellobbanásához vezethet.
A seborrhoeas dermatitis fellobbanásához az alábbiak vezethetnek
- egyes tisztálkodó szerek, tisztítószerek, mosószerek
- száraz levegő
- a bőrön lévő mikroorganizmusok
- hormonális változások
Ugyancsak tapasztalat, hogy az immunrendszerre ható betegségek és az idegrendszeri betegségek is felerősíthetik a tüneteket.
A kezelés a tünetektől és az életkortól is függhet
– A seborrhoeas dermatitis önmagában nem gyógyítható meg teljes mértékben, a tünetek azonban jelentősen csökkenthetők, sőt, a tünetmentesség is elérhető – hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária, Dermatica bőrgyógyásza. - Enyhe tünetek esetén lokális gyulladás csökkentő kezelés javasolt, súlyosabb és nem múló tünetek esetén szükséges az orvosi diagnózis és kezelés. E tekintetben pedig nincs egyetlen jó megoldás, hiszen például más ajánlható a gyerekeknek, a kamaszoknak és a felnőtteknek.
Utóbbi két csoportnál a fejbőrön jelentkező tüneteknél főként a szelén-szulfid, a szalicilsav és a kén tartalmú samponok jöhetnek szóba, de ha például a háttérben gombás fertőzés merül fel, akkor természetesen ezt kell megszüntetnünk. A betegség súlyos, fellángoló fázisában sokszor szükséges vényköteles szereket is felírnunk. Elsősorban felnőtteknél lehetnek hasznosak ilyen esetekben a lokális szteroid tartalmú készítmények, amelyek erőteljesen képesek visszaszorítani a gyulladást.
Összességében, tehát sokat tudunk segíteni az esztétikailag zavaró és esetleg kínzó tüneteken, a fellángolások megakadályozásában, illetve a jó állapot stabilizálásában.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!