Szponzorált tartalom
„Van, aki ilyenkor szül, én meg már klimaxolok…”
Közismert, hogy a hüvelyszárazság fiataloknál is kialakulhat, azonban a nők 1%-a már jóval a menopauza bekövetkezte előtt megtapasztalja magán a változókor kellemetlen tüneteit. Mutatjuk az okokat és a kezelési lehetőségeket.
„Vajon engem is így lát a családom?”
Virág harmincöt éves, pörgős munkakörben dolgozó nő. Gyakran volt cikluszavara, ami miatt a teherbeesés is hosszú ideje sikertelen volt. Gyakran fájt a feje, hullott a haja, hőhullámok gyötörték, és párjával sok kudarcuk volt a hálószobában Virág hüvelyszárazsága miatt. Ekkor fordult orvoshoz, és derült ki, hogy korai menopauzába került. – Más ilyenkor szül, nálam pedig már elkezdődött a változókor…Való igaz, feszültebbnek érzem magam, jobban felfigyelek a negatív dolgokra, de azt hittem, csak az engem körülvevő véleménybuborék, a sok rossz hír miatt. Az orvosnál viszont kiderült, hogy a hormonjaim is jócskán bekavartak a hangulatomba és az egészségembe – meséli történetét Virág.
Akár 30 év is lehet a különbség
Pár évvel ezelőtt bejárta a világsajtót a hír, hogy Indiában a megtermékenyítés-ipar révén egy hetvenéves nő is sikerrel esett teherbe és adott életet egy lánygyermeknek. Ezt extrémnek tekinthetjük, de az ötvenes életévekig sokaknál lehetséges a fogamzás. Korai menopauzában azonban akár 40 éves kor tájékán is lezárulhat a termékeny életszakasz.
Ezt jelenti a menopauza
A női változókor azt a negyvenes életévek vége felé beköszöntő és a menstruáció végleges elmaradása után még néhány évig tartó időszakot jelenti, amely a petefészkek hormontermelésének hanyatlásával függ össze. Ennek következményeképpen megritkul, majd végleg elmarad a menstruáció. Szaknyelven menopauzának nevezzük azt az időpontot, amikor már egy év eltelt az utolsó havivérzés óta. A menopauza körüli néhány évben számos, korábban nem tapasztalt testi-lelki tünet nehezítheti az életünket, előfordulhatnak hőhullámok, fokozott izzadás, hüvelyszárazság, alvászavarok, súlygyarapodás, hangulatingadozás, állandó feszültség. Egyes betegségek (például a petefészkek korai kimerülése) vagy orvosi beavatkozások 40 éves kor előtt is előidézhetnek klimaxos panaszokat, amelyek ráadásul a fokozatosan kialakuló, természetes változókori tünetekhez képest hirtelen jelentkeznek.
Ezek lehetnek a korai menopauza okai
A nők körülbelül 1 százalékánál 40 éves kor előtt köszönt be a változókor – ezt nevezzük korai menopauzának. A jelenség abból adódhat, hogy a petefészkek nem képesek elegendő mennyiségű reproduktív hormont termelni. Ennek hátterében családi halmozódás, genetikai rendellenességek (Turner-szindróma vagy törékeny X-szindróma), egyes méreganyagok (cigarettafüst, különféle vegyi anyagok, növényvédő szerek vagy vírusok által termelt toxinok), orvosi beavatkozások (kemo- vagy sugárterápia, a petefészkek eltávolítása) vagy autoimmun betegség is állhat, de olyan petefészek-elégtelenség is előfordulhat, amelynek nem tudjuk a kiváltó okát azonosítani. Bizonyos kórképek hajlamosíthatnak a korai klimaxra: az endometriózissal küzdő nők harmadánál a korai petefészek-kimerülés is megjelenik.
Ezt tehetjük a tünetek ellen
Ha gyanúsan korán észleljük magunkon a jellegzetes változókori tüneteket, mindenképpen forduljunk orvoshoz, hogy megismerjük a kiváltó okokat, és mielőbb megkezdhessük a tünetenyhítést. A korai menopauzához társuló panaszok hormontartalmú készítményekkel is csillapíthatók, azonban egyes kórképeknél (például ösztrogénfüggő daganatos betegségek esetén) alkalmazásuk ellenjavallt.
A hosszú távú szövődmények (csontritkulás, szív- és érrendszeri problémák) megelőzése érdekében életmódváltásra is szükségünk lehet. Mozogjunk többet, csökkentsük a szénhidrát- és koleszterinbevitelt, ellenben fogyasszunk több kalciumot, C- és D-vitamint. A hüvelyszárazság kezelésére pedig vény nélkül kapható, ápoló hatású, hosszú távon alkalmazható patikaszereket is találunk a gyógyszertárakban.