Útlevél, fürdőruha, védőoltás
Aki felelősségteljesen és átgondoltan tervezi meg utazását, annak az útlevél és fürdőruha becsomagolása előtt legalább egy hónappal a védőoltásokkal is fel kell készülnie az utazásra, ha nem akar egy életre szóló rossz tapasztalattal és betegséggel hazatérni. A háziorvosok és oltóközpontok várják az utazást tervezőket, hogy felvilágosítást nyújthassanak a célországban előforduló betegségekről, és azok megelőzési módjairól.
Az egzotikus úti célt választók 10 százaléka megbetegszik
"Velem ilyen nem történhet meg!" – gondolják a legtöbben, amikor ismerősök, orvosok "figyelmeztetik" egy egzotikus út során rá leselkedő veszélyekre. Azután minden 10. emberrel mégis megtörténik a nem várt baj, és megfertőződik. Ma már közismert tény, hogy az egzotikus úti célt választók 10 százaléka megbetegszik az utazás alatt. Azt már kevesebben tudják, hogy ebből 1.100 betegnek kórházi kezelésre van szüksége, és 100.000 utazóból egyvalaki meghal valamilyen utazási betegségben. Ne Ön legyen ez az egy, és lehetőleg a 10 százalékba eső betegek táborát se gyarapítsa! A WHO, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal, a magyar háziorvosok és oltóközpontok arra kérik az utazókat, hogy tájékozódjanak, és tegyék meg a szükséges óvintézkedéseket! Évente Magyarországról több mint 100.000 ember utazik valamilyen egzotikus országba, közülük mindössze 8.000-10.000-en fordulnak orvoshoz tanácsért és védőoltásért.
Az utazás célja: a Karib-térség (Kuba, Dominika, Jamaica vagy Mexikó)
A Karib-térség vonzereje - a hófehér tengerpart, a finom rum, az azték csodák - sokakat csábítanak, így a magyar utazók körében a leggyakoribb úti célok között találjuk Kubát, Dominikát, Jamaicát és Mexikót. A fenti országok közül a közkedvelt rumos koktél hazája, Kuba rendelkezik a legfejlettebb egészségüggyel és közműhálózattal a Castro érának köszönhetően. Itt érdemes odafigyelni arra, hogy mosatlan gyümölcsöt és csapvizet ne fogyasszunk, ha pedig biztosan szeretnénk elkerülni a hepatitis A vírus okozta betegséget, akkor kérjünk védőoltást. Dominika és Mexikó, valamint Jamaica is erősen, illetve közepesen fertőzött területnek számít hepatitis A és B szempontjából, elterjedt a hastífuszt okozó Salmonella typhi baktérium és a malária sem ismeretlen ezeken a területeken. Amennyiben lehetséges, mindegyik országban kerüljük az utcai árusoknál való étkezést. Ugyanakkor az is biztos, hogy népszerű mexikói konyhát vagy a karibi koktélozást nem hagyhatjuk ki. Ha nem szeretnénk lemondani ezekről az ínyencségekről, akkor az utazás előtt kérjünk védőoltást hepatitis és hastífusz ellen, valamint gondoljunk a malária gyógyszeres megelőzésére is!
Afrika: Kenya, Mauritius, Tanzánia, Seychelle – hepatitis, hastífusz, malária, kolera és sárgaláz is veszélyeztet!
Az afrikai úti célok szintén közkedveltek a hazai utazók körében. Különleges állat- és növényvilágával, a szafarik lehetőségével, soha nem látott egzotikus gyümölcsökkel, és gyönyörű tengerparttal csábítja látogatóit Kenya, Mauritius, Tanzánia és Seychelle-szigetek. Az afrikai utazások során nem szabadon kószáló oroszlánok, vagy feldühödött vízilovak jelentik a legnagyobb veszélyt. A nagyobb kockázattal sokszor a tányérunkon vagy a poharunkban nézünk farkasszemet. Ezekben az országokban elengedhetetlenek a hepatitis A és a hastífusz elleni oltások felvétele utazás előtt legalább egy hónappal, mivel egy szafarin és a szállodákban is bármikor kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy ellenőrizetlen forrásból származó ételt vagy italt fogyasztunk. Fontos, hogy felkészüljünk a véletlen balesetekre, sérülésekre, így jó, ha minél előbb beoltatjuk magunkat akár májrákot is okozható hepatitis B és veszettség ellen is. Itt komoly veszélyt jelent a szúnyogok által terjesztett malária is, ami ellen gyógyszeres kezeléssel védekezhetünk, hiszen a szafarisátrakban a szúnyogriasztó önmagában nem sokat ér. Ráadásul már attól sem kell félnünk, hogy a gyógyszer mellékhatásai miatt le kell mondanunk a finom koktélokról, vagy a napról, csak a megfelelő gyógyszert kell kérnünk. A közép-afrikai országokban még elterjedt a kolera és a sárgaláz is, amely ellen szintén védőoltással lehet védekezni.
Délkelet-Ázsia: Thaiföld, Laosz, Kambodzsa, Vietnám, Myanmar, védőoltás nélkül inkább ne!
Thaiföld, az egykori Sziám, a mosoly országa. Trópusi paradicsom, ahol egyfolytában szólnak a templomok gongjai, ahol szinte belefulladunk az orchideák színorgiájába, az egzotikus gyümölcsök bőségébe. Thaiföldön és térségében, vagyis Laoszban, Kambodzsában és Vietnámban a higiénés körülmények az országban uralkodó szegénység miatt eltérnek az európai normáktól. Emiatt ez a terület erősen fertőzött területnek számít hepatitis A és hastífusz szempontjából, illetve a virágzó szexturizmus miatt a hepatitis B fertőzés is igen elterjedt. A szomszédos országok sajnos még Thaiföldnél is jóval rosszabb víz- és csatornahálózattal rendelkeznek, így a hepatitis A és a hastífusz sűrűn okoz járványokat. Mivel mindegyik ország trópusi éghajlatú, így ügyelnünk kell a rovarokra, különösen a maláriát terjesztő szúnyogokra is. Mivel ezek az országok rossz közműellátottsággal rendelkeznek, ezért az ivóvíz is szennyezett lehet. Fontos, hogy tartózkodjunk a helyi csapvíz fogyasztásától, ne kóstoljunk meg semmit az utcán, és kerüljük a jéggel készült italokat, koktélokat. Mindezek csökkentik a megfertőződés veszélyét, ugyanakkor teljes biztonsággal csakis védőoltással védekezhetünk a betegségek ellen. A hepatitis B fertőzöttek tíz százalékánál a betegség krónikussá válik, amely májzsugorhoz és májrákhoz vezethet. A hepatitis B elsősorban szexuális úton terjed, így Thaiföld a masszázsok és a szexturizmus melegágyaként rendkívül fertőzött. A helyi lakosság, illetve a szórakoztatóiparban dolgozók nagy része hepatitis B okozta betegségben szenved, vagy már korábban átesett rajta. A magas előfordulási arány miatt jóval nagyobb az esélye a megfertőződésnek akár egy egyszerű akupunktúrás kezelés, tetoválás vagy karcolás során, de nem érezhetjük magunkat biztonságban akkor sem, ha véletlenül orvoshoz, fogorvoshoz kell mennünk ezekben az országokban.
Dél-Amerika: Brazília, Argentína, Venezuela, Peru – A szamba és karnevál betegség nélkül az igazi!
A dél-amerikai kontinenst a legtüzesebb földrészként is szokták emlegetni. Az európai – köztük a hazai – utazónak szinte elképzelhetetlenek azok a gigantikus méretek és távolságok, amivel ezek az országok büszkélkedhetnek. Kevesen tudják például, hogy Brazília majdnem másfélszer akkora, mint Európa. Az ideutazóknak minden esetben ajánlott a sárgaláz, a kolera, a hastífusz, a veszettség, a hepatitis A és B elleni védőoltásokat felvenni. Ezen kívül az amazonasi dzsungeltúrákra készülőknek érdemes más vakcinákkal is beoltatniuk magukat, így például a gyermekkori oltások emlékeztetőivel (DTP: szamárköhögés, tetanusz és torokgyík ellen és MMR: kanyaró, mumpsz és rubeola ellen). A malária ellen mindenképpen szedjünk gyógyszert! Aki a dzsungel helyett Rio de Janeiróba vágyik és a szamba iskolák táncosaival karneválozni készül, azt a széklet útján terjedő betegségek és a szexuálisan elkapható fertőzések fenyegetik. A hepatitis A és B elleni, valamint hastífusz elleni védőoltás mindenképpen javallott számukra, hiszen közel 100%-os és több évtizedre szóló védettséget biztosítanak. Argentína vonzereje a mesés – sokak szerint Budapestre hasonlító – Buenos Aires, az óriási pampák, és vidéki ranch-ok. Arra mindenképpen figyeljünk, hogy Argentína pampáinak egy része még ma is mocsaras, így néhány helyen megjelenik a malária. Az Argentínába utazóknak általánosan a hepatitis A és B védőoltást, valamint a hastífusz oltás felvételét javasolják. Peruban található a Machu Pichu, ami a világ hét új csodájának egyike. A régmúlt inka birodalom legendái csakúgy vonzzák a turistákat, mint Lima nyüzsgő forgataga és a csodálatos óceánpart. Peru elmaradott, szegény ország, így az utazás előtt egy hónappal mindenképpen látogassunk el a legközelebbi oltóközpontba, ahol megkaphatjuk az ajánlott oltásokat: hepatitis A és B, kolera, tetanusz, hastífusz, valamint a gyermekkori emlékeztető oltásokat. Peru bizonyos részein védekezni kell a malária ellen is, főleg ott, amelyek közel találhatóak az Amazonas vidékéhez.
Tájékozódjunk a háziorvosunknál vagy az oltóközpontokban indulás előtt egy hónappal
Ha felmerült Önben a kérdés, hogy ennyi fáradságot megér-e egy 1-2 hetes utazás, akkor olvassa a következő tényeket. Évente 2,7 millióan halnak meg maláriában. Megközelítőleg 2 milliárd hepatitis B fertőzött él a földön. Évente 22 millió hastífuszos megbetegedés történik. Afrikában százezreket pusztít el a gennyes agyhártyagyulladás. Ha izgalmakra vágyik, az egészségére is fordítson figyelmet! Ha egzotikus utazásra készül, vegye fel a szükséges védőoltásokat, még mielőtt az útlevél és a fürdőruha a bőröndbe kerülne!