Ezeket látta már?

Tíz dolog, amit fel kell adnod, mielőtt orvos leszel!

2013.11.22. Módosítva: 2015.11.04.

Sok lemondással, és mégis sok sikerélménnyel jár az orvosi pálya. Biztos, hogy mindenki szembenéz ezzel, amikor szakmát - talán inkább hivatást választ?

Nem leszel gazdag

no-doktornal-orvos-d00000E85cb06fe044e52

Az orvosok között nem igazán sok a gazdag ember, legalábbis Európában nem. Ha tényleg anyagi gazdagságra vágysz, válassz más pályát, ha harminc éves korod alatt szeretnél milliomos lenni, kerüld el az egyetemeket is... Az orvosok nagy része alapvetően emberbaráti okok miatt választja ezt a hivatást, és az elégedettség, az öröm kedvéért, hogy képességei révén, akár napról napra életeket menthet meg.

Nem Te fogod megváltani a világot

Valószínűnek látszik, hogy nem Te leszel az orvoslás szuperhőse, aki egymás után megoldja a jelenkori gyógyítás legnagyobb problémáit. Persze, minden orvos hozzátesz egy kicsit az orvostudomány fejlődéséhez: a jó diagnoszták, és a jó terápiás meglátásokkal bíró orvosok egyaránt. Azt tudnod kell, hogy a szegénység, a háborúk, a cégek profitéhsége, a politikai problémák, megoldása mind-mind meghaladják erődet a betegségek elleni küzdelem közben. Ez nem jelenti azt, hogy ne próbáld meg "felemelni" azokat, akik rászorulnak, de nemcsak Te, mi mindannyian kis pontok vagyunk ebben a harcban.

Vége a szabad hétvégéknek

Már az orvosegyetem kezdetén borulnak a programok, itt a vizsgák, és más határidős kötelezettségeid szólnak közbe. Ha gyakornok, vagy rezidens vagy, a szabad hétvégéknek végleg búcsút mondhatsz, mert az idősebb kollégák szabadságra mennek, megnősülnek, vagy bármi más módon kihúzzák magukat a hétvégi munka alól. Napsütötte hétvégéket tölthetsz ügyeletesként egy vérző gyomrú beteg mellett, míg nem orvos barátaid barbecue-partit tartanak valahol egy szép kertben.

Búcsú a pihentető alvástól

Lassan már annak a rendszernek is vége szakad, amikor 48-72 órás orvosi, kórházi ügyeletek voltak. A mai munkabeosztásokban nem ritka a 4-5 esetleg akár 7 napos folyamatos ügyelet sem. Itt aztán valóban lőttek a normális alvásigényeknek. Nem ritka, hogy az orvosok emiatt esnek gondolkodóba azon, hogy talán érdemes lenne pályát módosítani...

Nem szeretnéd, hogy bolondnak nézzenek

Az orvosi működésben bizony előfordulhatnak hibák ez mindenki tudja. Ezek sajnos lehetnek súlyos hibák is, mivel mindig emberi életeket érintenek. Ezért is nagyon fontos számodra a továbbképzés, akár még olyan módon is, hogy munka közben a rangidős orvos oktat, ebből igazán sokat okulhatsz. Vannak mégis, akik ilyenkor annyira idiótának érzik magukat, hogy inkább a pályaelhagyáson gondolkodnak.

A család és a barátok háttérbe szorulnak

Ha orvos vagy, a munka az első, ez nem is kérdéses. Itt a személyes és magánjellegű problémáid értelemszerűen háttérbe szorulnak. Az évek során ebből számos kellemetlenség adódhat, erről regényeket lehetne mesélni, örülj, ha saját esküvődre el tudsz jutni... Ha beteg vagy, esetleg meghalt egy hozzátartozód, az kivételes alkalom, de az elsődleges mégiscsak a munka marad.

Nem lehetsz kedves mindenkihez

A család, a barátok és a betegek is jobban örülnek, ha valaki felvidítja őket. Ha feleségednek azt mondod, hogy az esti program "ugrott", mert sürgős műtétben veszel részt, vagy meg kell mondanod a betegnek, hogy már nem operálható, és csak hónapjai vannak hátra, mindkettő igen nehéz kérdés. Minden emberi kommunikáció kihívásokkal teli, és nagyon kell értened a más emberek nyelvén. Főleg, amikor élettel-halállal kapcsolatos dolgokról beszélsz, akár a beteggel, akár a hozzátartozóval, vagy éppen a barátaiddal.

A kreativitás elröppen

A gyakorló orvosok körében nem ritka jelenség a munkaalkoholizmus, mondhatni munkagépekké válnak sokan, itt aztán tényleg elvész a kreativitás. Menj el bármely orvosi rendezvényre, és meglátod miről beszélgetnek a kollégák. Legfőbb témájuk az orvoslás, a napi rutin, a banális udvariassági témákon hamar túljutnak, kreatív dolgok igen ritkán kerülnek szóba. Mégis, arra kell törekedned, hogy a medicina ne töltse be inváziószerűen és kizárólagosan teljes lényedet, legalább egy kis helyet hagyj valamilyen hobbinak, kreatív tevékenységnek.

Hűség az otthonhoz

Ha orvos lettél, és a végzés, a szakvizsga után elkötelezted magad valamelyik szakág mellett, ez egyben eljegyzést jelent az örökös vándorlással, munkahelyváltoztatással. Sokan nem is bánják ezt, fő a változatosság felkiáltással, de sokunk a családja, vagy épp a lakáshitele miatt kevésbé mozgékony. A világ legkülönösebb helyeire kerülhetsz, olyan kórházakba, amelyekben alapvető dolgok sincsenek akár. A kollégák az ország, a világ számos helyéről verbuválódnak, mondhatni jól együtt vagytok, de ha továbblépsz, többé már nem fogod keresni velük a kapcsolatot.

Búcsú az egészségtől?

Mielőtt foglalkozást, hivatást választasz, érdemes tájékozódnod, hogy abban mekkora lehet a foglalkozási ártalom, mennyi az alkoholista, vagy a drogfogyasztó. Az orvosok általában épp arról nevezetesek, hogyha bajba kerülnek, ritkán keresnek támaszt, fogadnak el segítséget másoktól... Orvosként látnod kell saját egészségügyi kockázataidat, milyen betegségek fognak valószínűleg megkörnyékezni életed során. Életmódodat próbáld úgy alakítani – nem lesz könnyű – hogy ezeket megelőzhesd. Talán a család és nem orvos barátaid segíthetnek ebben, hogy egészségesen élj, és megóvhatnak attól, hogy a betegek gyógyítása miatt elhanyagold magad!

Forrás: Faculty of Medicine
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához