Testbeszéd - és karrier
Sikeres üzleti vezetők teljes mértékben tudatában vannak a testbeszéd erejének, a legújabb kutatások szerint azonban a hathatós testbeszéd fontosabb lehet, mint a rangsor egy szervezeten belül. A határozott testtartás aktiválja a hatalom és az erő érzését, ez viselkedésbeli változást eredményez az emberben - tekintet nélkül a beosztására.
Egy testbeszéddel kapcsolatos pszichológiai tanulmány résztvevőit két csoportra osztották. Az egyik csoport nyíltan viselkedett – karok és lábak szétvetve. A másik csoport zárkózott maradt – szorosan összezárt lábak, ejtett váll, kezek a combok alatt. Három különböző kísérletet végeztettek velük, melyek azt mutatták, hogy a nyitott testhelyzetben lévő résztvevők több cselekedetet hajtottak végre, mint azok, akik a zárkózott csoportban voltak.
Dennis Kravetz, a vizsgálatot irányító pszichológus szerint ahogyan egy ember bemutatja önmagát, vagy megnyilatkozik, mind a beszédstílusa, mind a testbeszéde nagyobb hatást gyakorol másokra, mint akár a munkahelyi beosztása vagy a rangsorban elfoglalt helye.
Lássunk néhány biztonsággal alkalmazható stratégiát, amelyek az öntudatosságot és vezetői képességet bizonyítják!
Alkalmazzunk szemkontaktust!
A folyamatos szemkontaktus magabiztosságot, becsületességet és közvetlenséget sugall, míg annak kerülése könnyen kitérőnek, bizonytalannak vagy akár hazugnak tűnhet. A vezető beosztású emberek idejüknek több mint a felét mások meghallgatásával töltik. Ennek hatékonyságában nagyon fontos szerepe van a szemkontaktusnak.
Álljunk egyenesen, és hajoljunk előre ha ülünk!
A beszélő kedvezően reagál, ha a hallgatósága azt mutatja, hogy érdekli amit hall. Ha állunk, lépjünk közelebb, ha ülünk hajoljunk a beszélő felé, de ne zavaróan közel.
Használjunk kézmozdulatokat és arckifejezéseket!
A gesztusok és arckifejezések használata azt az üzenetet közvetíti, hogy figyelünk, és értjük amit hallunk. Váltogassuk arckifejezéseinket, amikor beszélünk és figyelünk olyan módon, hogy mindig tükrözze, amit mondunk, vagy hallunk. Legyünk azért óvatosak, hogyan és mikor használjuk gesztusainkat. A túlzott karlengetés és széles gesztusok például azt a gyanút kelthetik, hogy túlzottan temperamentumosak vagyunk.
Mondd amit érzel - és érezd amit mondasz!
A sikeres kommunikátorok azért olyan hatékonyak, mert közvetlenül azt mondják amit éreznek - és azt érzik, amit mondanak. Próbáljuk meg tehát kerülni a közvetett válaszokat, az elkalandozásokat és hümmögéseket. Sokszor azért értünk egyet valakivel, ahogyan beszél - és nem azért amit mond.
(A vizsgálat a Northwestern's Kellogg School of Management és Stanford Graduate School of Business intézményben készült)