Ezeket látta már?

Mérgező fémek a tamponokban: aggodalomra ad okot a friss kutatás

tampon mérgező fém biztonságos

A kutatók 14 márka 30 tamponjában találtak mérgező fémeket, például arzént, ólmot és kadmiumot.

A nők a menstruációs vérzés során több termék közül is választhatnak: betétek, tamponok, intim kelyhek. Bár a tamponokat biztonságosnak tartják, ám sokan hadilábon állnak velük a toxikus sokk szindróma fellépése miatt, ami egy nagyon ritka, de igen veszélyes állapot. Most a Columbia Egyetem kutatói új tanulmányukban még egy veszélyforrásra hívták fel a figyelmet: több tamponban ugyanis arzént, ólmot, kadmiumot és más mérgező fémeket találtak.

- Már tudjuk, hogy a pamutban nehézfémek találhatók, amely sok tampon egyik elsődleges összetevője – hívja fel a figyelmet Jenni Shearston, PhD, MPH, a tanulmány vezető szerzője.

Komoly problémákat okozhatnak a nehézfémek

Az ólom komoly egészségügyi problémákat okozhat, például magas vérnyomást, rossz esetben pedig súlyos agyi- vese- és reproduktív zavarokat generálhat. Az arzén pedig egy jól ismert rákkeltő anyag, melyet többször is összefüggésbe hozták már a húgyhólyag-, tüdő-, emésztőrendszeri és egyéb daganatok kialakulásának megnövekedett rizikójával.

Bizonyos fémek, mint például a cink és a réz, kis mennyiségben nem károsak, sőt, antimikrobális tulajdonságaik miatt szándékosan is adhatják adják a tamponokhoz, ám a tanulmány során minden mintában találtak ólmot, amelyre nincs biztonságos expozíciós szint, így már kis mértékben is toxikus - ez aggasztja a leginkább a tudósokat.

A kutatók azonban arra is rávilágítottak, hogy ezek a káros fémek már a talajban is jelen vannak, így végül mindenféle termékbe bekerülhetnek.

"A 16 fém közül 12-t találtunk"

A kutatók 2022 szeptembere és 2023 márciusa között 14 különböző márkától származó 30 tampont vizsgáltak meg (biókat is), amelyeket New York-i, athéni és londoni üzletekből és két online kereskedőtől szereztek be. 16 különböző fém, köztük arzén, kalcium, higany, nikkel, ólom és cink koncentrációját mérték.

-A 16 fém közül 12-t találtunk az általunk tesztelt tamponok 100 százalékában - mondta Shearston. - A maradék négy fém jelen volt a mintavételezett tamponok legalább egyikében.

A kutatók azt is megfigyelték, hogy a nem organikus tamponok magasabb ólmot tartalmaztak, a szerves tamponok esetén pedig magasabb volt az arzénszint.

A tanulmányból nem derül ki, hogy mely márkákat teszteltek, de azt leírták, hogy a kutatás jelentősebb és saját márkás termékeket is tartalmazott.

Hogyan kerülnek a tamponokba a mérgező fémek?

A fémek különféle módon juthatnak be a tamponokba – például a felhasznált pamut elnyelheti a szennyezett vizet, de belekerülhet a levegőből, talajból is, valamint a gyártási munka során.

- Nagyon remélem, hogy a gyártók kötelesek lesznek tesztelni termékeiket fémekre, különösen a mérgező fémekre. Jó lenne látni, hogy nyilvánosan felhívnák erre a figyelmet, vagy, hogy szerepeltessék a menstruációs termékek leírásában - mondta Shearston.

Most akkor hagyjuk abba a tamponok használatát?

Az eredmények ellenére a kutatók nem javasolják, hogy azonnal hagyjuk abba a tamponok alkalmazását, hiszen egyelőre nem tudni, hogy a tamponból a hüvely felszívja-e ezeket a fémeket (bár a tudósok szerint erre nagy az esély, hiszen a hüvely egy igen nagy áteresztőképességű nyálkahártya membránból áll, így sok minden képes felszívni). Ráadásul több tanulmányra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, okoz-e valamilyen egészségügyi problémákat hosszútávon. Sőt, egy 2020-as tanulmány szerint a betéteknél nagyobb a rákot okozó vegyi anyagoknak való kitettség kockázata, mint a tamponoknál és arra sincs elegendő kutatás, hogy a menstruációs kelyhek is tartalmaznak-e mérgező fémeket.

Az FDA felülvizsgálja a tanulmányt

Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) közölte, hogy felülvizsgálja a tanulmányt.

"Minden vizsgálatnak vannak korlátai. Bár az alkalmazott kémiai módszer azt jelzi, hogy ezek a fémek jelen vannak a laboratóriumban tesztelt tamponokban, a tanulmány nem értékeli, hogy a szervezetben történő használat során felszabadulnak-e fémek a tamponokból" - áll a közleményükben.

"Arra sem tér ki, hogy felszabaduló fém felszívódhat-e a hüvely nyálkahártyájába, vagy ezt követően a véráramba. Azt tervezzük, hogy alaposan kiértékeljük a vizsgálatot, és minden szükséges intézkedést megteszünk az ezeket a termékeket használó fogyasztók egészségének védelme érdekében."

Összegezve

  • A kutatók 30 tampon mintájában találtak mérgező fémeket, például arzént, ólmot és kadmiumot.
  • Az arzén és az ólom komoly egészségügyi problémákat okozhatnak, például magas vérnyomást és rákot.
  • A fémek a gyártás során, valamint a vízből, talajból, levegőből kerülhetnek a tamponokba.
  • Nem javasolják a kutatók azonnali tamponhasználat abbahagyását, de szükség van további tanulmányokra az egészségügyi hatások pontos megállapításához.
  • Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság felülvizsgálja a kutatást, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a tanulmány nem vizsgálta a fémek szervezetbe való felszívódását.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Toxikus sokkot okozhat, ha így használja a menstruációs tampont

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

tampon

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához