Tele van szúnyogcsípésekkel? Ezt a házi szúnyogriasztót próbálja ki!
Mi az oka annak, hogy valakit imádnak, amíg mást meg sem környékeznek a szúnyogok? Elmondjuk, és azt is., hogyan készíthet otthon házi szúnyogriasztót!
170 millió éve élnek a Földön, ráadásul több 3000 fajuk létezik. Logikus, hogy megtámadnak minket, embereket. Valójában ugyanakkor a szúnyogok nagyon is válogatósak, pontos szempontok alapján választják ki azt, akit később megcsípnek. A tudósok úgy vélik, hogy 85%-ban génjeinken múlik, hogy megcsípnek-e vagy sem.
Néhány alapvető információval ugyanakkor tehetünk azért, hogy ne váljunk szúnyogmágnessé a szabadban sem.
1. Baktériumok a bőrön
A bőrön lévő baktériumok sokat módosítanak illatunkon, az emberi verejték pedig teljesen szagtalan amennyiben nincs jelen benne baktérium. Ha viszont jelen vannak, akkor okozzák az általunk kibocsátott szagot. Mindegyik embernek saját egyedi bakteriális keveréke van, ez alkotja a személyes illatot.
Kutatások szerint a szúnyogok jobban vonzódnak bizonyos baktériumokhoz, mint a többihez, így tehát ha ezekből több van bőrünkön, biztosan célpontjaikká válunk.
Bizonyos szúnyogok ráadásul jobban kedvelik a különböző testrészek illatait. Néhány szúnyog inkább fogja a végtagjait harapni, ameddig mások inkább az ágyékot vagy a hónaljat. A genetika is fontos szerepet játszik abban, hogy milyen típusú baktériumok élnek bőrünkön, ezt befolyásolhatja az étrendünk is. A legjobb megoldás így az, ha szúnyogriasztót használunk, illetve bőrünket gondosan befedjük ruhával.
2. Vércsoport
Sajnos, rossz hírünk van a 0-ás vércsoportú embereknek: ők a legkedveltebbek a szúnyogok számára. Mielőtt megharapnának ugyanis, megkóstolják bőrünk váladékait, amellyel pontosan meg tudják határozni vércsoportunkat. A 0-ás után következik a B-s, majd végül az A-s vércsoport.
3. Szén-dioxid
A szúnyogok kifejezetten vonzódnak a szén-dioxidhoz. Speciális receptorokkal rendelkeznek, amelyek 50m hosszúságú szén-dioxid forrás kimutatására képesek. Ez sajnos nem jó hír, mivel mindannyian veszünk levegőt. Tehát aki nagyobb mennyiségű szén-dioxidot termel, azt nagyobb valószínűséggel fogják viszmegcsípni is a vérszívók.
Így ha magasak, vagy túlsúlyosak vagyunk, máris veszélyeztetettebbek vagyunk. Ugyanilyen hatással lehet a fizikai munka, és a kocogás is. Mit tehetünk ilyenkor? Használjunk ventilátort, ez ugyanis eloszlatja a kilélegzett gázt, amely így nem kerül a szúnyog nyomvonalába.
Házi szúnyogriasztó készítése - nézze meg a videónkat!
4. Hőség
A test hőjét is pontosan érzékelik a szúnyogok, így tipikusan ott fognak harapni, ahol a vér közelebb van a bőrfelszínhez, például a homlokon, a könyökön, a csuklón és a nyakon. Érdemes vigyáznunk edzés után, hiszen ilyenkor testünk nagyobb felülete válik célponttá a hőváltozás miatt.
5. Terhesség
Egy szudáni tanulmány szerint a várandós nőket majdnem kétszer gyakrabban harapják meg a szúnyogok, mint a többi nőt. Állítólag ez is mind amiatt következik be, hogy a terhesség során különböző hormonok szabadulnak fel, amelyek a bőrön és a légzésben is érezhetőek, ráadásul a terhes nők több szén-dioxidot is termelnek, illetve testhőmérsékletük is megváltozik.
6. Sörfogyasztás
Egy tanulmány szerint sokkal vonzóbb lesz a szúnyogok számára, ha nemrég fogyasztott sört. Mindez valószínűleg a vér és a testszag kémiájához kapcsolódhat, ráadásul a kutatásban résztvevők mindössze 3%-os sört ittak, így mindenképpen érdemes lesz a jövőben megvizsgálni, hogy az alkohol mennyisége befolyásolja-e a szúnyogokat.
6. Izzadás
A tejsav a verejték legfontosabb összetevője, ez pedig igen vonzó a szúnyogok számára. Ráadásul minél régebbi rajtunk az izzadtság, úgy szintén sokkal több szúnyog fog minket választani. Győződjünk meg tehát arról, hogy zuhany után megfelelő izzadásgátlót használunk-e.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!