Száraz bőr, repedezett köröm: így ápolja otthon!
Ha száraz a kézfeje, gyenge a körme, adunk néhány tippet arra vonatkozóan, hogyan teheti puhává a bőrét, és erőssé a körmét.
A kezünkre szinte állandóan szükségünk van, nem lehet megkímélni a külső hatásoktól. Nem csak a mindennapi teendők veszik igénybe a bőrt, de a káros környezeti hatásoknak is ki van téve. Elmondjuk, mit tehet azért, hogy ápolt legyen a keze.
Vegyszerek, sérülések érhetik
Gondoljuk csak el, mi minden fogunk meg a nap folyamán, mennyi mindennel érintkezünk, nem is beszélve a szélsőséges időjárási viszonyokra, a hőmérséklet-ingadozásra, a gyakori vízben nyúlkálásra, a szárítgatásra. De nem elhanyagolható tevékenység a kemény fizikai munkavégzés, a házimunka során használatos vegyszerek és az esetleges sérülések.
A kezünket gyakran mossuk, még ha be is kentük hidratáló krémmel, ha az nem vízálló, akkor hamar el is tüntetjük róla. Ismételjük meg a krémezést minden kézmosás után!
Az öregségi vagy napfény okozta pigmentfoltokat halványító szérummal, krémmel csökkenthetjük. Ezek csak a kívánt területen fejtik ki hatásukat, ami speciális savakból áll, de növényi hatóanyaggal készült termékeket is választhatunk.
Ma már sokféle kozmetikai módszer válaszható a pigmentfoltok halványítására, eltüntetésére. Ilyen például a villanófénnyel működő IPL technológia (IPL - Intense Pulse Light) vagy a lézeres kezelés.
Kézmosási praktikák
- Idegen helyen, főképp utazáskor vagy közösségi helyiségek használata után jó, ha mindig van nálunk fertőtlenítő gél.
- Kézmosáshoz vegyük le a gyűrűket, különben szappan vagy nedvesség maradhat alattuk, ami többféle bőrbetegséghez vezethet.
- Ne forró vízben mossuk meg a kezünket, inkább legyen kellemesen meleg.
- Kézmosás után alaposan szárítsuk meg a kezünket, ne feledkezzünk meg az ujjközökről sem. Közösségi helyeken ne használjuk a törülközőt és a szárítógépet sem, mert többnyire csupán forgatja a rosszul cserélődő levegőt, és akár kórokozókat is a levegőbe bocsáthat. Inkább a papírtörlőt válasszuk, bár nem túl környezetkímélő megoldás a használata.
- Minden kézmosás után fontos a kéz hidratálása.
A kezek esztétikáját ronthatják a tenyér és az ujjak bőrén lévő hámvastagodások, bőrkeményedések is. Ápolásuknál eredményesen alkalmazható a langyos olajos áztatás és a rendszeres hidratáló krémezés. Különösen hideg időben gyakran előfordul, hogy a kéz bőre kipirosodik, vagy elkékül. A váltakozó hideg-meleg kézfürdő és a kézkrémmel végzett masszírozás serkenti a vérkeringést, megnyugtatja és megszünteti a bőr kivörösödését.
Kézápolási tippek:
- Facsarjunk ki egy kis tálkába narancsot vagy citromot, adjunk hozzá egy evőkanál olajat, kis cukrot, majd dörzsöljük be a körmöket és a kéz egyéb területeit is! Bedörzsölhetjük magával a gyümölccsel is, mivel pektinben gazdag gyümölcshús különösen erős fehérítő hatású, de a betöredezett körmöket is hatékonyan erősíti.
- Ha száraz a bőr, akkor kezünket esténként áztassuk egy pohár langyos tejbe. Keverjünk össze uborkalével egy kis glicerinnel, ezzel is dörzsöljük át, végezetül kenjük be kakaóvajas, búzacsíra-olajos, zabos vagy lanolinos krémmel.
- Egy tálkába tegyünk egy evőkanálnyi gyümölcsecetet, egy csipetnyi bóraxot vagy szódabikarbónát, ezzel kenjük be kezünket.
- betört körömre használjunk minden este táplálókrémet vagy egyszerűen csak olívaolajat a körömre és a körömágyra. Segít az is, ha sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, sörélesztőt, biotint (B7-vitamin) , A, C, E-vitaminos és szilíciumos kiegészítőket.
Olvasta már?
- Zsíros a bőre? 8 ápolási tanács a kozmetikus mestertől nyárra
- Piros erek az orron, arcon: nem csak a napsütés okozhatja
- Ekcéma: oka, tünetei, orvosi és otthoni kezelési lehetőségei
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!