Ezeket látta már?

Konyhai balesetek: ez a helyes teendő égés, vágás, szemsérülés esetén!

sebkezelés égési sérülések vágott seb szemsérülés csonttörés

A leggyakoribb konyhai baleseteket vesszük sorra, és a gyors otthoni elsősegélyhez is tanácsokat adunk.

A konyha veszélyes üzem, az ételek előkészítése és a főzés során enyhébb és súlyosabb sérüléseket egyaránt szenvedhetünk.

A forró tűzhely, a grillrács vagy a fedő alól kicsapó gőz megégetheti a bőrt, a konyhakéssel megvághatjuk a kezünket, a síkos padlón elcsúszhatunk, és a szemünkbe is bedörzsölhetjük a csípős paprikát. Ilyenkor gyors beavatkozásra van szükség; nézzük a legfontosabb tudnivalókat.

Vágott sebek

Ha megvágta az ujját, tisztítsa meg a sebet szappannal és vízzel. A vérzés elállítására egy tiszta ruhával vagy kötéssel néhány percig nyomja le a vágást. Ha a seb átvérzik, tegyen rá másikat. Ezután használjon antibakteriális kenőcsöt vagy spray-t, majd fedje le a területet kötszerrel.

Ha a vágás túlságosan mély, vagy öt-húsz perc közvetlen nyomás után sem áll el a vérzés, keresse fel az ügyeletet. Ugyancsak menjen orvoshoz, ha a seb begyulladt, vagy folyamatosan nedvedzik.

Égési sérülések

A tüzes grillrács, egy fazék forró víz vagy leves csúnya égési sérülést okozhat. Kezeléséhez először is ki kell deríteni, hogy milyen fokozatú az égési sérülés.

Az elsőfokú égés csak a bőr felső rétegét érinti. Vörös és fájdalmas, mint a napégés, ha megnyomjuk az égett területet, kifehéredik. Kezeléséhez távolítson el minden ruhát vagy ékszert, amely az égési seb közelében van, de a rátapadt ruhát ne vegye le. A sérült területet 3-5 percre tegye hideg folyó víz alá. Ezután kenje be antibiotikus kenőccsel, és fedje le tiszta kötéssel. A sebnek három-hat napon belül gyógyulnia kell.

A másodfokú égés mélyebb bőrsérülés, amely vörösödik, hólyagosodik, megduzzad és fáj. Kezeléséhez az égett területet 15-30 percig áztassa hideg vízben. A fertőzés megelőzésére használjon antibiotikumos kenőcsöt, majd fedje le a sebet steril kötszerrel. Minden nap cserélje a kötést, és ellenőrizz a fertőzés jeleit, ezek közé tartozik a fokozott bőrpír, a duzzanat, a fájdalom és a gennyesedés. A seb gyógyulása két-három hetet vesz igénybe.

A harmadfokú égés orvosi vészhelyzet, amely a bőr minden rétegét érinti; ezt a sérülést legfelül fehér vagy megfeketedett szövetek jelzik. Ilyenkor be kell fedni a sebet hűvös, nedves kötéssel, és mentőt hívni, vagy minél előbb felkeresni a legközelebbi orvosi ügyeletet. Az arcot vagy a nemi szervet érintő, illetve a nagyobb felületű vagy mélyen a bőrbe hatolós égési sérülés esetén ugyancsak azonnal forduljon orvoshoz.

Esések

A padlóra fröccsenő víz vagy zsiradék csúszásveszélyes. Ha elesik, először győződjön meg róla, hogy nem sérült meg komolyabban, csak ezután próbáljon meg felállni. Lassan emelkedjen fel négykézlábra, majd próbáljon meg egy székhez kúszni, és húzza fel magát. Ha nem tud egyedül felállni, hívjon segítséget. Ha felmerül a csonttörés gyanúja, az érintett testrészt lehetőleg ne mozgassa, és minél előbb forduljon orvoshoz.

Szemsérülés

Ha citromlé, csípős fűszer vagy vegyszer került a szemébe, hajoljon a mosogató fölé, és akár öt-tíz percen át gyengéden öblítse ki a szemét langyos vízzel. Ha ezután is érzi az irritációt, forduljon orvoshoz. Ugyancsak szakember segítségére lesz szüksége, ha megvágta a szemét, vagy egy idegen test beleszorult. Ne mossa ki, ne gyakoroljon rá nyomást, ne próbálja meg kiszedni, bízza ezt a szakorvosra!

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Így állítsa meg a folyamatos vakarózást ekcéma esetén

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

sebkezelés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához