Női és férfi vezetők - milyen különbségek lehetnek?
A nőket általában nem tartják olyan jó vezetőknek, mint a férfiakat. A legújabb felmérések szerint a női főnököket beosztottaik általában kevésbé tartják rátermettnek és alkalmasnak a vezetésre, mint a férfiakat.
A szakértők szerint a vezetés továbbra is jellemzően maszkulin pozícióként jelenik meg a külvilág szemében. A kutatások szerint a nők általában kétféle előítélettel találkoznak munkahelyükön: először is, beosztottaik kevésbé tartják őket született vezetőknek, másodszor pedig, ha férfias viselkedési jegyeket próbálnak meg átvenni, legtöbbször alkalmatlannak és önhittnek tartják őket.
"A kulturális sztereotípiák tükrében a nők nem rendelkeznek azokkal a tulajdonságokkal, amelyek egy vezetőnek szükségesek - nyilatkozta Alice Eagly, a Northwestern Egyetem vezető kutatója - Ezek az általánosítások sajnos csak tovább nehezítik a nők amúgy sem egyszerű helyzetét a különböző munkahelyeken."
A tudósok a mostani kutatás során az Egyesült Államokban, Kanadában, Európában és Kelet-Ázsiában készült munkahelyi felméréseket vizsgáltak meg. Eredményeik szerint a beosztottak visszajelzései női vezetők esetében legtöbbször megfelelnek a sztereotípiáknak.
Korábbi felmérésekből kiderült, hogy míg a tradicionálisan közösségi értékeket, mint a kedvesség és az empátia általában a nőknek tulajdonítják az emberek, addig a domináns és ambiciózus értékeket, mint az asszertivitás és versenyképesség, a férfiaknak. Mivel általában az utóbbi képességek szükségesek a vezető pozíciók betöltéséhez, ezért a férfiak jobban megfelelnek a kulturális sztereotípiáknak, mint a nők.
Szerencsére a maszkulin vezető sztereotípiája az évek során egyre gyengült. Ez nem jelenti azt, hogy megszűnt volna, de már nem annyira extrém módon van jelen, mint korábban. "Természetesen az adott országtól és a kulturális közegtől is függ, hogy milyen a nők helyzete a munkahelyeken" - nyilatkozta Dr. Eagly.