"Ne ess pánikba!" - kampány a sürgősségi fogamzásgátlásért
Bártfai: megelőzhető a nemkívánt terhesség! „Ne ess pánikba” címmel figyelemfelhívó kampányba kezd a Magyar Család és Nővédelmi Tudományos Társaság, mivel Magyarországon aggasztóan magas a fiatalokon végzett abortuszok száma. A társaság fontosnak tartja a sürgősségi fogamzásgátlás magyarországi liberalizálását is.
"Magyarországon aggasztóan magas azoknak a fiataloknak az aránya, akik egyáltalán nem, vagy nem megfelelően védekeznek. Bár míg 2000-ben 59 249 terhesség-megszakítás történt, addig 2008-ra ez az érték 44 089-re csökkent főként a 25-29, illetve a 30-34 éves nők körében. A tizenévesek azonban nem rendelkeznek elegendő információval a szexualitásról" – mondta Prof. Dr. Bártfai György, a MCSNTT elnöke.
Ennek változtatását szolgálja többek között a "Ne ess pánikba" elnevezésű kampány, amely elsősorban a sürgősségi ra, az abortuszok megelőzésének egyik hatékony módszerére hívja fel a figyelmet, valamint a művi terhesség-megszakítás veszélyeire, és az első abortusz következményeire. "A Társaság országos szintű tudatformáló munkája ellenére a magyar tinik mégis nagyon keveset tudnak a fogamzásgátlás lehetősségeiről. Részben azért, mert sok családban a szexualitás kérdése mind a mai napig tabu témának számít. Szülői segítség nélkül pedig minden felvilágosító tevékenység könnyen kudarcot vallhat" – tette hozzá Dr. Bártfai.
Míg Európa számos országában a tabletták a patikában recept nélkül is megvehetőek, addig Magyarországon erre nincs lehetőség, és Európa más országaihoz képest nem finanszírozza az egészségbiztosító. Valószínűleg ezzel is magyarázható, hogy míg például Hollandiában 16 millió lakosra évente 33 ezer, addig Magyarországon 10 millió lakosra 44 ezer terhesség-megszakítás jut; vagyis 12 percenként esik teherbe úgy egy magyar nő, hogy nem szeretné megtartani terhességét- derül ki a Dimond Agency kommunikációs társaság májusi közleményéből.
Valamint a terhesség-megszakítás tartós károsodást, sokszor meddőséget okozhat: azoknál a nőknél, akiknél több abortuszt is végeznek, sokkal magasabb a spontán vetélések és a koraszülések aránya. Ezért a sürgősségi fogamzásgátlást népszerűsítő kampány tudatosítani kívánja a fiatal lányok körében azt, hogy ha megtörténik a védekezés nélküli szeretkezés, vagy a védekezésbe netán hiba csúszik, akkor is van megoldás, nem szabad kétségbeesetten, tehetetlenül várakozni. Épp ezért a Magyar Család és Nővédelmi Tudományos Társaság minél előbb szeretné elérni a sürgősségi fogamzásgátlás magyarországi liberalizálását, hogy a segítségre szoruló fiatal lányok minél könnyebben hozzájussanak a tablettához, megelőzve ezzel a korai terhességet, és az abortuszt.