Súlyos tévedés: ezt a három dolgot soha ne tegye a miteszerrel!
A mitesszerek nem csak a kamaszoknál jelentkeznek, ezért érdemes tisztázni, mi az, amit mi magunk is megtehetünk a mitesszerrel, és mi az, amit jobb, ha elfelejtünk.
Mik azok a kis fekete pontok?
- A mitesszerek hatékony kezeléséhez tudnunk kell, pontosan mik is azok a kis fekete vagy fehér pöttyök a bőrön – hangsúlyozza Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikusa. – A mitesszer tulajdonképpen elhalt bőrsejtek és faggyú keveréke, amely a levegővel érintkezve oxidálódik és megfeketedik. A kisebb, fekete faggyúdugók gyakran ürülnek spontán, a fehérek kitisztításához azonban sokszor szükséges tűt használni, mert a felmelegített tetejük kiürül ugyan, de a gyökerük gyakran bent ragad.
Előfordul, hogy speciális eszközt, ún. komedónyomót alkalmazunk, ha nem férhetünk hozzá a területhez ujjbeggyel. A mitesszerek jelenléte nem arra utal, hogy valaki nem tisztálkodik, éppen ezért nem is szabad tovább rontani a helyzetet a bőr erős, durva dörzsölésével.
Mit ne tegyünk a mitesszerekkel?
Ha nem szakszerűen szabadulunk meg a mitesszerektől, a kis szépséghibákból nagyobb pattanások, akár gyulladások is kialakulhatnak, amelyek már valóban zavarják az esztétikus megjelenést. Ezt a három dolgot soha ne tegyük:
1. Ne vigyük túlzásba a tisztálkodást!
Elég naponta kétszer gyengéden átmosni az arcot, a súrolástól nem javul a helyzet, sőt, csak tovább irritálhatjuk a problémás bőrt. Ha pedig még a bőr természetes védőköpenyét és hámfolytonosságát is felsértjük, mikrosérüléseket okozhatunk, és további kórokozók előtt nyithatjuk meg az utat, vagyis a gyulladás súlyosbodhat. Éppen ezért a luffaszivacs és más, kemény szivacsok kerülendők az arcon.
2. Ne használjunk durva bőrradírokat!
Válasszunk gyengédebb készítményeket, amelyek nem tartalmaznak nagy szemcséket. A radírozás gyakoriságáról, az ahhoz szükséges időről – a hatóanyag hatóideje nem csupán pár másodperc - és a használatos készítményekről érdemes kozmetikus tanácsát kérni.
3. Ne nyomkodjuk az arcunkat!
A nyomkodás nem csak nem használ a mitesszereknek, de szakszerűtlenül végezve, még mélyebbre is nyomhatjuk a salakanyagot a bőrbe. Így egyrészt megnöveljük a gyulladás esélyét, másrészt még a kivörösödött bőrrel is számolni kell. Ha a pattanások körüli lobgátat dörzsöljük szét, szinte biztosan tovább terjed a gyulladás, a környező, még egészséges szövetekre is.
Mit tegyünk a mitesszerekkel?
Így szabadulhatunk meg legkönnyebben a mitesszerektől.
1. Szakszerűen tisztítsunk arcot!
A napi kétszeri, megfelelő készítménnyel történő arcmosás nagyon hatásos a felülfertőződés kivédésére. Az is fontos, hogy tiszta törölközővel valóban szárítsuk meg a bőrt.
2. Hidratáljunk!
Bár sokan azt gondolják, hogy a zsírosodásra hajlamos bőrnek fölösleges a hidratálás és talán nem is érzik komfortosnak a bőrükön a zsírosabb, olajosabb krémeket, ez egy nagyon fontos lépés a bőr egyensúlyának fenntartásához. Válasszunk könnyebb állagú, akár kifejezetten pattanásos, problémás bőrre kifejlesztett, évszaknak, napszaknak, kornak megfelelő termékeket – szükség szerint.
3. A szakszerű kezelést bízzuk szakemberre!
- Pattanások, kitágult pórusok, aknés hegek, fokozott faggyútermelés esetében speciális kozmetikai kezelésekkel érhetünk el szép eredményeket. A mitesszerek eltávolítása, a bőr kozmetikai tisztítása az első lépés ahhoz, hogy a felpuhult bőrön és a kitágult pórusokon alkalmazhassuk a célzott kezeléseket. Azt is tudni kell, hogy a faggyúdugókat a megfelelő szögben kell nyomni, ami oldalt, például az állkapocs alatt házilag kivitelezhetetlen – ismerteti Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikusa.- Erősen mitesszeres, tág pórusú, pattanásos bőrre remekül beválik az ózonkezelés, amely baktériumölő és mély fertőtlenítő hatású. Az úgynevezett aknelámpa is eredményre vezethet, amely egyrészt csökkenti a gyulladást, serkenti az új sejtek képződését, másrészt elpusztítja a baktériumokat.
Komplexebb hatású a mélyhámlasztás, amely természetes úton avatkozik be a bőr és a kötőszövet struktúrájába. A bőrre felvitt hatóanyagok, például intenzív hatású gyógynövények beindítják a bőr megfelelő mikrocirkulációját, vagyis élénkítik a nyirokkeringést és vérkeringést, a regeneráció és rejuvenáció is aktívabbá válik. A dugók eltávolításával beindul a bőr méregtelenítése, ami a megfelelő konzisztenciájú, folyékony faggyú felszínre ürülésével zajlik. Kicsit erőteljesebb hatású kezelés a glycolsavas hámlasztás, amely szakértő által kivitelezve, kúraszerűen alkalmazva látványos eredményeket hozhat.
A lényeg, hogy a mitesszerektől, pattanásoktól minden életkorban meg lehet szabadulni, a szép, tiszta, egészséges bőr bármikor visszanyerhető. Mivel a bőrünk tükrözi a pszichés és fizikai állapotunkat, és figyelmeztet, ha kibillentünk az egyensúlyi állapotból, érdemes ugyanúgy szakemberre bízni a kezelését, mint bármely más szervünket.
Összegezve
- Ne vigyük túlzásba a tisztálkodást, mert irritálhatjuk a problémás bőrt.
- Hidratálás fontos a bőr egyensúlyának fenntartásához.
- Bízzuk szakemberre a speciális kozmetikai kezeléseket.
- Ózonkezelés, aknelámpa és mélyhámlasztás alkalmazható a mitesszerek kezelésére.
Olvasta már?
- Veszély háromszög az arcon: ezen a részen ne nyomkodja
- Ha ilyen az arcbőre, hormonzavart jelezhet
- Miért pattanásos a bőröm? Már régen nem vagyok tini
- Pattanások: ekkor kell bőrgyógyászhoz menni
- Mitől pattanásos a bőr felnőttkorban? A bőrgyógyász válaszol
- Mitől robban be a pattanás?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mivel halványíthatók a zavaró napfoltok? Ezt javasolja ellene a bőrgyógyász