Ezeket látta már?

Mikor és hogyan érdemes pótolni a kollagént?

kollagén, porcerősítés, kollagénpótlás, bőr rugalmassága

A kollagén minden olyan szerv működéséhez nélkülözhetetlen, ahol lényeges az erős, tartós rugalmasság.

A kollagén az egyik legfontosabb, a szervezetünkben legnagyobb mennyiségben jelen lévő fehérje, mely nélkülözhetetlen többek között a bőr, az inak és az ízületek rugalmasságának megőrzéséhez.

A kollagén létezéséről szinte mindenki tud, hiszen hosszú ideje az egyik népszerű „csodaösszetevőnek” számít az arckrémekben, és egyre több olyan termék is kapható, melyek segítségével belsőleg is alkalmazhatjuk a kollagént. Kevesebben tudják azonban, hogy a kollagén nemcsak a szépségünk, fiatalságunk megőrzéséhez fontos, de minden olyan (kötőszövetből álló) szerv működéséhez nélkülözhetetlen, ahol lényeges az erős, tartós rugalmasság. Kollagént találunk többek között az izmokban, az inakban, az ízületekben, porcokban, sőt a csontokban és a belső szerveinkben is. A kollagént folyamatosan termeli a szervezetünk, ám idővel ez a termelődés lelassulhat – ennek a következménye például az is, hogy az öregebbeknek kevésbé rugalmas a bőre és az ízületeik sem pont úgy működnek, mint néhány évtizeddel korábban.

Kell pótolni a kollagént?

Az idő múlását nem állíthatjuk meg, így arra sincs még megfelelő módszer, hogy a kollagéntermelődés lassulását megállítsuk vagy éppen visszafordítsuk. Az egészséges életmóddal sokat tehetünk azért, hogy a szervezetünkben elegendő kollagén legyen; a dohányzás, illetve az erős UV-sugárzás felgyorsíthatja a kollagénraktárak kiürülését és ronthatja a kollagén újratermelődésének ütemét is. Emellett pedig étrend-kiegészítők formájában is bevihetjük a kollagént.

Miben lehet a segítségünkre a kollagén?

A porcok, ízületek idővel egyre merevebbé válhatnak, nehezebben mozgunk, sőt a mozgás kifejezetten fájdalmas is lehet. Kutatások szerint a kollagén pótlásával 30-40 százalékkal is javulhatnak az ízületi kopással, ízületi gyulladással összefüggő tünetek, így a fájdalom, az ízületi érzékenység, a merevség, illetve az ízületek duzzanata.

A kollagén az izmok egyik fő építőeleme, ráadásul olyan aminosavakat is tartalmaz, melyek segítik az izmok munkáját, biztosítják, hogy hosszabb távon is képesek legyünk az erőkifejtésre. Idősebb korunkra sajnos az izomtömegből is veszíthetünk, és egyre nehezebb is ezt visszaépíteni, ám a kollagén javíthatja nemcsak az izomerőt, de azok mennyiségét is.

Szájon át szedhető kollagén?

Kollagénhez a legegyszerűbb módon állati eredetű ételekből juthatunk hozzá, például az erős csontleves nagyszerű kollagénforrás lehet (ráadásul viszonylag egyszerű elkészíteni és az ára is kedvező, valamint könnyen beilleszthetjük az étrendünkbe). Azonban a húsételekből származó kollagén nehezen emészthető, vagyis csak keveset tud ezekből valóban hasznosítani a szervezetünk. Az úgynevezett hidrolizált kollagént tartalmazó termékek, például kollagén por vagy kollagén kapszula, már kisebb összetevőkre, ún. peptidekre van bontva, és ennek a felszívódása is sokkal jobb.

A kollagén és annak építőkövei számos táplálékkal bevihetők a szervezetbe; a csirkebőr vagy a halbőr dúskálnak a kollagénben, de a csontleves vagy a kocsonya is bőséges kollagén forrásnak minősül.A zselatin is egy kollagénszármazék, amit hőkezeléssel állítanak elő. Jogos a kérdés, hogy a hőkezelés nem árt-e a kollagén természetes struktúrájának, nem akadályozza-e azt a hatása kifejtésében? A válasz lelombozó: úgy tűnik, hogy igen. Vagyis, hiába esszük a sok zselatint, a gumicukorkáktól nem simul ki a bőr.

Étrend-kiegészítők és luxuskozmetikumok széles skálája – kérdőjelekkel

A táplálékok mellett ma már az étrend-kiegészítők is lehetőséget kínálnak a kollagén-pótlásra.

Nem árt azonban az óvatosság! A kollagénes termékek általában az étrend-kiegészítők kategórájába tartoznak, ilyen módon a minőségüket nem vetik alá rendszeres ellenőrzéseknek, és a jellemzően a hatásukat sem vették górcső alá akkor, amikor azokat forgalomba hozták. Vagyis, a kollagénes termékek tényleges hatásával kapcsolatban vajmi kevés információ áll rendelkezésre.

Egy 2022-es szaúd-arábiai közlemény szerint mind a bőrön, mint a szájon át alkalmazott kollagén hozzájárulhat a bőröregedés jeleinek tompításához. Azonban, ez a közlemény is leszögezni, hogy a tisztán látás érdekében a jövőben nagyobb esetszámú, kontrollált vizsgálatokra van szükség, amik kideríthetik, hogy milyen kollagénes termékek, milyen adagban és módon alkalmazva járulhatnak hozzá ahhoz, hogy azokat fogyasztva külsőleg megfiatalodjunk.

Noha voltak kisebb vizsgálatok, amik alapján a hosszan tartó (16 héten át) kollagénpótlás kimutathatóan kedvezően hat a bőr struktúrájára, egyértelműen nem jelenthető ki, hogy a kollagénes termékek kisimítják a bőrt. Mindez érvényes a kollagénes bőrápolókra és a szájon át szedett kollagénes pirulákra is.

Sok szakember kételkedik abban, hogy a kollagéndarabkák, amik még „feltöredezett” állapotban is nagy molekuláknak számítanak, képesek átjutni a bőrön, és gazdagítani tudják a szervezet kollagéntartalmát. Más szakemberek azt vallják, hogy ebben az esetben is a méret és a technológia a lényeg; vagyis léteznek olyan készítmények, például a hidrolizált kollagént tartalmazók, amik hatásosan képesek felszívódni, akár külsőleg, akár belsőleg alkalmazzák azokat. Ez utóbbiaktól várhatunk tehát olyan hatást, ami visszatekeri a bőr „óramutatóját”.

Plusz 1 tipp a kollagénpótlás kapcsán

A kollagénpótlás kapcsán ügyelni kell arra, hogy a kollagén mellett C-vitamin is kerüljön a szervezetbe. Ugyanis, hiába állnak rendelkezésre a kollagént alkotó aminosavak, ha nincs jelen C-vitamin, ami a kollagén szervezetbeni (újra)előállításához szükséges. Érdemes tehát a fokozott kollagén-bevitel mellett C-vitaminban dúsan táplálkozni, sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Arctérkép: ráncok, melyek betegségre is utalhatnak

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kollagén

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához