Nyugodtan szórhatunk hintőport akárhová? Ezekre a testrészeire semmiképp ne használja!
A nagy melegben sokan használnak hintőport az izzadás ellen. De lehet, hogy ez mégsem olyan jó ötlet!
Dezodor helyett inkább behinti magát illatos porral? Gombás a lába vagy csak megelőzné a bőrgombásodást, ezért hintőport használ? Zavarja a combtőben összefekvő bőrfelület, ezért behintőporozza? Miért is ne? Régen még az újszülöttek köldökcsonkja is hintőporfelhőben úszott. Azonban felmerül a kérdés: nyugodtan szórhat a hintőport akárki akárhová, vagy baj lehet belőle?
Gyógyszeres és kozmetikai hintőporok
A „hintőpor” nem egy egységes kategória. A hintőpor egy por alapú készítmény, aminek az összetétele rendkívül változatos lehet. A tartalmi anyagait illetően azt lehet mondani, hogy a hintőpor 85-99%-ban egy alappor, amihez a felhasználástól függően különféle hatóanyagokat vagy összetevőket adnak.
- Az alappor leggyakrabban talkum (=magnézium-szilikát-hidrát vagy zsírkő). A talkum egy ásványi anyag, amit Magyarországon is bányásznak.
- Emellett cink-oxid, magnézium-karbonát is lehet az alapporban.
- Sőt, a még inkább természetesség jegyében született hintőporok növényi eredetű alapanyagokat is tartalmaznak, ami jellemzően búza- vagy rizskeményítő.
- Valamennyi felsorolt fehér por jellemzője az, hogy rendkívül finom szemcsés, könnyen szórható, a bőrhöz jól tapad és jó nedvszívó-képességű.
Mindez meg is adja a felhasználás irányvonalát
Szórjuk be vele a bőrünket, mert az felszívja az izzadságot, védi a bőrt az esetleges fertőzésektől, sima tapintásúvá teszi azt, és - akárcsak egy púder - matt megjelenést kölcsönöz az egyébként fénylő bőrnek.
- Ha a gyógyszeres hintőporoknál maradunk, léteznek bőrgombásodás megelőzésére és kezelésre szolgáló hintőporok, izzadásgátló hintőporok, bőrfertőtlenítő hatású hintőporok.
- Ha a kozmetikai felhasználású hintőporokat tekintjük, akkor elsősorban az illatanyagokban rejlik a különbség, és mindenki ízlése szerint választhat, hogy levendulás, árnikás vagy enyhén mentolos fehér porral hinti be magát.
1. Újszülötteknél már felejtendő a hintőpor
Gyógyszerészeti szempontból a hintőpor mint gyógyszerforma nem tekinthető korszerűnek. Amellett, hogy eltömíti a bőr pórusait, nem megfelelő alkalmazásánál belégzés is létrejöhet, ami különösen az újszülötteknél súlyos következményekkel járhat. Légúti irritáció, tüdőfibrózis alakulhat ki a babáknál. Elsősorban emiatt van az, hogy napjainkban már nem használják a hexaklorofénes, fertőtlenítő hatású hintőporokat az újszülöttek köldökcsonkjának a beszórására (és egyéb hintőporokat sem nagyon).
Ha évtizedeket visszaugrunk az időben, akkor azt látjuk, hogy még rutinszerűen alkalmazták a hintőport, és az az „újszülöttes patikai csomag” része volt. Azonban, már akkor is figyelmet kellett fordítani arra, hogy a hintőporos tégelyből csak a köldökcsonk közelében szóródjon ki a por, hogy az ne kerülhessen az újszülött légútjaiba.
2. Nehezebben és csúnyábban gyógyul a seb, ha „beporozzák”
Fertőtlenítőszeres hintőpor, antibiotikumos hintőpor…. Sokféle hintőpor van. Talán még a vérző vagy nedvedző sebek kezelésre is jó lehet?
A sebellátásra vonatkozó korszerű szakmai ismeretanyag szerint nyílt sebeknél kerülendő a hintőpor alkalmazása. Vagyis egy horzsolás, szúrás vagy vágás után nem ajánlott hintőporral beszórni az adott területet. A hintőpor-kerülés oka egyszerű: a sebbe bejutó porszemcsék nehezítik a sebgyógyulást, elősegítik a varasodást, vagyis egy elnyúló sebgyógyulási folyamat és egy kevésbé esztétikusan gyógyuló heg vár ránk, ha „beporozzuk” a sebet.
3. Bíróságra került az ügy - rákot okozott a genitális területen alkalmazott hintőpor?
Pár évvel ezelőtt nagy port kavart a hír, miszerint a genitális területen alkalmazott hintőpor fokozza a petefészekrák kialakulásának a kockázatát. Noha ezt tudományosan nem bizonyították (és nem is vetették el) egyértelműen, az Amerikai Egyesült Államokban a bíróság több milliárd dolláros összeget ítélt meg a kárt szenvedetteknek.
A kártérítést a világ legnagyobb hintőporgyártó cége, a Johnson&Johnson fizette azoknak a nőknek, akik petefészekrákban szenvedtek a talkum tartalmú hintőporaik miatt. A dokumentumok szerint a gyártó tudott róla, hogy a hintőpor alapanyagaként használt talkum azbeszttel szennyezett, erről azonban nem tájékoztatta a vásárlókat.
A problémát tehát nem is a talkum jelenti, hanem annak az esetleges szennyezettsége. A talkum a természetben gyakran fordul elő az erősen rákkeltő azbeszttel együtt, az pedig a gyártó felelőssége, hogy a terméke azbeszt mentességét garantálja. Megéri tehát megbízható gyártótól származó terméket vásárolni!
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
(via)
Olvasta már?
- Mire jó a lóbalzsam? Hová kenjük, és hova ne kerüljön?
- Mire jó a szódabikarbóna? Így használja, hogy értelme is legyen
- Mire jó a lóbalzsam? Hová kenjük, és hova ne kerüljön?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!