Jövőnk és múltunk a tükörben
Szigorúan tekintünk a jövőre... A múlttal racionálisak vagyunk, ugyanakkor erős érzelmeket táplálunk a jövendölt események felé.
Egy új tanulmány szerint hajlamosabbak vagyunk rosszabb és intenzívebb nézeteket vallani azon eseményekkel kapcsolatban, melyek a jövőben bekövetkezhetnek – ellentétben a már megtörtént dolgokkal. A kutatás kiterjedt az igazságtalanság, az erkölcs és a megtorlás értelmezésének vizsgálatára is.
"Jobban felkeverheti az érzelmeinket az, ha a jövő lehetséges eseményein gondolkodunk, mint az, ha a múltban már megtörtént dolgokkal foglalkozunk." - mondta el a vizsgálaotk vezetője, Eugene Caruso, a Chicagoi Egyetem viselkedéstudományi tanársegéde.
Az egyik kísérletben a tanulmány résztvevői egy olyan italautomatával kapcsolatban mondták el véleményüket, mely a hőmérséklet emelkedésével növelte az üdítők árát. Amikor az embereknek azt mondták, hogy a gépet még nem tesztelték, negatívabban ítélték meg a gép működését. Ezzel ellentétben ha azt az információt kapták, hogy a gépet korábban már tesztelték, pozitívabban nyilatkoztak az újfajta automatáról.
Más kísérletek felfedték, hogy a nagy jótékonysági adományok, melyek még nem történtek meg, jobban eltöltenek a nagylelkűség érzésével, mint az ugyanakkora értékű, de már áláírt, átutalt adományok.
Caruso vizsgálódásaiból azt a következtetést vonta le, hogy a jövőt hevesebb érzelmekkel várjuk, míg a megtörtlnt dolgokra sokkal racionálisabban tekintünk vissza.
A kutatási eredmények a Journal of Experimental Psychology: General folyóirat internetes kiadásában jelentek meg.