Ezeket látta már?

Jó családban: kevesebb az anorexia

2011.07.24. Módosítva: 2015.11.04.

A szüleikkel együtt étkező tinédzsereknél kisebb eséllyel alakulnak ki étkezési zavarok. A legújabb kutatások szerint ritkábban alakulnak ki súlyos étkezési zavarok (anorexia, bulimia) azoknál a tinédzsereknél, akik hajlandóak családjukkal egy asztalnál enni.

A családjukkal együtt étkező tinik ritkábban hagynak ki étkezéseket és kisebb eséllyel kezdenek dohányozni fogyás céljából.

no-anorexia-d00000DAAfbd3fa37aea6

"Sokan úgy gondolják, hogy a tinédzserek nem szeretnek a szüleik közelében lenni, és hogy túl elfoglaltak ahhoz, hogy részt vegyenek a családi étkezéseken - nyilatkozta Barbara Fiese, a kutatás vezetője - Lehet, hogy a családtagok nem tudnak a hét minden napján együtt enni, de ha heti legalább háromszor sikerül a családot egy asztalhoz ültetni, azzal a szülők rengeteget tehetnek gyermekeik egészségéért."

Fiese professzor és kollegái összesen 17 kutatási anyagot vizsgáltak meg, amelyben közel 200 000 gyermek vett részt. Az eredmények szerint azoknál a tinédzsereknél, akik hetente legalább ötször étkeztek családjukkal, 35 százalékkal kisebb eséllyel alakultak ki evési rendellenességek.

A leggyakoribb étkezési zavarok tinédzserek esetében a bulimia, az anorexia, az étkezések rendszeres elhagyása, valamint sokan hashajtók szedésével és dohányzással próbálnak meg fogyókúrázni. A kutatási eredmények szerint már heti három közös családi étkezés is jótékony lehet: ebben az esetben 12 százalékkal csökken a túlsúly kialakulásának esélye azokhoz képest, akik ennél kevesebbszer esznek együtt családtagjaikkal.

"A rendszeresen közösen étkező családokban 24 százalékkal nagyobb az esélye az egészséges evési szokások kialakulásának és a kiegyensúlyozott étrend követésének." - nyilatkozta Fiese professzor, majd hozzátette: "Ezekben a családokban nagyobb az összetartás és a családtagok többet kommunikálnak egymással, ez pedig minden tekintetben jót tesz a fiataloknak.

A közös ebédek alkalmával a családtagok megbeszélhetik problémáikat és támogatást nyújthatnak egymásnak, ez pedig rendkívül fontos a helyes önértékelés kialakításában és a mentális egészség megőrzésében."

A kutatás részletes leírása a Pediatrics című szaklapban olvasható.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához